Streszczenie decyzji Komisji z dnia 3 maja 2011 r. znoszącej niektóre zobowiązania zawarte w decyzji 98/526/WE w sprawie IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim w odniesieniu do rynku sond DNA (Sprawa IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim).

Streszczenie decyzji Komisji

z dnia 3 maja 2011 r.

znoszącej niektóre zobowiązania zawarte w decyzji 98/526/WE w sprawie IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim w odniesieniu do rynku sond DNA

(Sprawa IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim)

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 2981 wersja ostateczna)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 189/11)

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2011 r.)

W dniu 3 maja 2011 r. Komisja przyjęła decyzję w sprawie połączenia przedsiębiorstw na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw(1), a w szczególności art. 8 ust. 2 tego rozporządzenia. Pełny tekst decyzji w wersji nieopatrzonej klauzulą poufności, w autentycznej wersji językowej postępowania oraz w językach roboczych Komisji, znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/comm/competition/index_en.html

I. UZASADNIENIE

(1) W dniu 4 lutego 1998 r. Komisja przyjęła decyzję w sprawie IV/M.950 Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim (zwaną dalej "decyzją") uznającą operację, w wyniku której przedsiębiorstwo Hoffmann-La Roche Ltd ("Roche", Szwajcaria) przejmowało, w rozumieniu art. art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (EWG) nr 4064/89, kontrolę nad przedsiębiorstwem Boehringer Mannheim ("BM", Niemcy), za zgodną ze wspólnym rynkiem, pod pewnymi warunkami i przy spełnieniu określonych zobowiązań.

(2) W decyzji stwierdzono, że przedsiębiorstwo Roche zajmuje pozycję dominującą na rynku sond DNA obejmującym obszar EOG, która w wyniku przejęcia kontroli nad przedsiębiorstwem BM może ulec wzmocnieniu, jeśli wziąć pod uwagę, że BM to podmiot wchodzący na rynek, który prowadzi intensywne działania zmierzające do osiągnięcia znaczenia na rynku sond DNA. Przedsiębiorstwo Roche przedstawiło zobowiązania, które stały się wiążące na mocy decyzji.

(3) W ramach tych zobowiązań przedsiębiorstwo Roche udzieliło wszystkim zainteresowanym uczestnikom rynku dostęp do swojej technologii łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) zgodnie z zasadą równego traktowania na podstawie "szerokich" oraz "ukierunkowanych" licencji.

(4) W stosunku do zobowiązań zawartych w decyzji nie określono ram czasowych, terminu końcowego ani klauzuli przeglądu.

(5) W dniu 24 września 2008 r. przedsiębiorstwo Roche skierowało do DG COMP wniosek o zniesienie zobowiązań.

(6) Analiza przeprowadzona przez DG COMP wykazała, że od momentu przyjęcia decyzji przedsiębiorstwo Roche przyznało w ramach zobowiązań 35 licencji PCR, w tym "szerokich" licencji dla swoich najważniejszych konkurentów. Doprowadziło to do zwiększenia liczby liczących się podmiotów prowadzących działalność na rynku sond DNA na terenie EOG. Ponadto wygasła już większość ze 119 patentów związanych z PCR (w tym patenty podstawowe), do których przedsiębiorstwo Roche zobowiązało się udzielić dostępu.

(7) Przeprowadzono konsultacje z zainteresowanymi podmiotami. Z konsultacji wynika, że zniesienie zobowiązań nie wpłynie na ich skuteczność, ponieważ wypełniły one już swoją rolę (tj. zrównoważenie utraty potencjalnej konkurencji w wyniku przejęcia przedsiębiorstwa BM przez przedsiębiorstwo Roche), nie odzwierciedlają już potrzeb rynku, a ich zniesienie nie będzie miało wpływu na prawa stron trzecich.

(8) Ponadto przedsiębiorstwo Roche przyznało w ostatnim czasie pewną liczbę licencji poza zobowiązaniami, co stanowi o jego gotowości do udzielania licencji również w sytuacji, gdy nie będzie do tego zobowiązane.

II. WNIOSKI

W związku z powyższym projekt decyzji znosi zobowiązania dotyczące sond DNA określone w części VI-B decyzji 98/526/WE ze skutkiem od dnia przyjęcia decyzji.

______

(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.189.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 3 maja 2011 r. znoszącej niektóre zobowiązania zawarte w decyzji 98/526/WE w sprawie IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim w odniesieniu do rynku sond DNA (Sprawa IV/M.950 - Hoffmann-La Roche/Boehringer Mannheim).
Data aktu: 29/06/2011
Data ogłoszenia: 29/06/2011