united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc Państwa C 5/09 (ex N 210/08) - Zwolnienie producentów wyrobów ceramicznych w Niderlandach z podatków na ochronę środowiska - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Pomoc państwa - Niderlandy

Pomoc Państwa C 5/09 (ex N 210/08)

Zwolnienie producentów wyrobów ceramicznych w Niderlandach z podatków na ochronę środowiska

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 96/07)

(Dz.U.UE C z dnia 25 kwietnia 2009 r.)

Pismem z dnia 11 lutego 2009 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niderlandy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy. Komisja wezwała także Niderlandy na podstawie art. 11 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 659/1999 do zgłoszenia uwag na temat zamiaru wszczęcia przez Komisję formalnego postępowania wyjaśniającego.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. pomocy państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussels

BELGIQUE/BELGIË

Nr faksu: 32 22951242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niderlandzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

Opis środka

Niniejsza sprawa dotyczy zwolnienia przez państwo niderlandzkie z podatku dostaw gazu ziemnego wykorzystywanego w instalacjach używanych w produkcji wyrobów ceramicznych. Proponowane zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie gazu ziemnego wykorzystywanego przez niderlandzki przemysł ceramiczny na potrzeby produkcji i nie ma zastosowania do gazu wykorzystywanego w innych procesach mineralogicznych przeprowadzanych na terenie Niderlandów.

Proponowany środek miałby obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. do 1 stycznia 2030 r. Roczny budżet na lata 2008-2013 wynosi 4 mln EUR.

Ocena

Komisja uznaje, że proponowane zwolnienie podatkowe wiąże się z pomocą państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE na rzecz przemysłu ceramicznego w Niderlandach.

Zwolnienie przez państwo niderlandzkie z podatku dostaw gazu ziemnego wykorzystywanego w instalacjach używanych w produkcji wyrobów ceramicznych dotyczy wyłącznie gazu ziemnego wykorzystywanego przez niderlandzki przemysł ceramiczny i nie będzie stosowane do innych procesów mineralogicznych przeprowadzanych na terenie Niderlandów.

Komisja jest zdania, że takie zróżnicowanie na korzyść przemysłu ceramicznego nie znajduje uzasadnienia w naturze i logice krajowego systemu podatkowego. Środek ma charakter selektywny, ponieważ skorzystać z niego może tylko niderlandzki przemysł ceramiczny i jest finansowany przy użyciu zasobów państwowych.

Komisja uznaje, że środek zakłóca konkurencję lub grozi jej zakłóceniem oraz wpływa na wewnątrzwspólnotową wymianę handlową. Zwolnienie podatkowe wpływa bezpośrednio na koszty produkcji i dlatego poprawia pozycję konkurencyjną podmiotów z niego korzystających na właściwych rynkach produktowych w sektorze ceramicznym, na których podmioty te działają i które to rynki są w pełni otwarte na wymianę handlową wewnątrz Wspólnoty.

Komisja ma wątpliwości, czy proponowana pomoc może być zgodna ze wspólnym rynkiem. Pomoc dla niderlandzkiego sektora ceramicznego stanowi pomoc operacyjną, która może zostać zatwierdzona wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, np. jeżeli jest związana z ochroną środowiska.

Tymczasem Niderlandy nie wykazały zgodności z właściwymi postanowieniami Wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska (Dz.U. C 82 z 1.4.2008, s. 1-33).

Z uwagi na te wątpliwości Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.96.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc Państwa C 5/09 (ex N 210/08) - Zwolnienie producentów wyrobów ceramicznych w Niderlandach z podatków na ochronę środowiska - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 25/04/2009
Data ogłoszenia: 25/04/2009