Sprawa T-574/08: Skarga wniesiona w dniu 24 grudnia 2008 r. - Syndicat des thoniers méditerranéens i in. przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 24 grudnia 2008 r. - Syndicat des thoniers méditerranéens i in. przeciwko Komisji

(Sprawa T-574/08)

(2009/C 69/94)

(Dz.U.UE C z dnia 21 marca 2009 r.)

Język postępowania: francuski

Strony

Strona skarżąca: Syndicat des thoniers méditerranéens (Marsylia, Francja), Jean-Luc Buono, Gérard Buono, Marc Carreno, Roger Louis Paul Del Ponte (Balaruc les Bains, Francja), Serge Antoine Di Rocco (Frontignan, Francja), Jean Louis Donnarel, Jean-François Flores, Jean Louis Etienne Jalabert (Sigean, Francja), Jean Gérald Lubrano (Marsylia, Francja), Gérald Jean Lubrano (Balaruc les Bains, Francja), Jean Lubrano, Jean Lucien Lubrano, Fabrice Marin, Robert Marin, Hervé Marin, Nicolas Marin, Sébastien Marin, Jean-Marc Penniello, Serge Antoine José Perez (Sorčde, Francja) (przedstawiciel: adwokat C. Bonnefoi)

Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich

Żądania strony skarżącej

– ustalenie odpowiedzialności Komisji Europejskiej w zakresie skutków wykonania rozporządzenia Komisji (WE) nr 530/2008 z dnia 12 czerwca 2008 r. ustanawiającego środki nadzwyczajne w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą prowadzących połowy tuńczyka błękitnopłetwego w Oceanie Atlantyckim, na wschód od 45° długości geograficznej zachodniej, oraz w Morzu Śródziemnym;

– wypłatę odszkodowania w wysokości proporcjonalnej do skutków ustalonej odpowiedzialności; wartość odszkodowania została oszacowana na podstawie dołączonych dowodów i podlega potwierdzeniu i posiada następującą wartość wyrażoną w EUR:

– Buono Jean-Luc i Gérard 323.053 lub 564.956 (stosownie - kwota przed opodatkowaniem lub po opodatkowaniu);

– Carreno Marc symboliczne 1 EUR;

– Del Ponte Roger 518.707 lub 703.707 (stosownie - kwota przed opodatkowaniem lub po opodatkowaniu);

– Di Rocco Serge 388.047 lub 634.207 (stosownie - kwota przed opodatkowaniem lub po opodatkowaniu);

– Donnarel Jean-Louis 351.685;

– Flores Jean-François symboliczne 1 EUR;

– Jalabert Jean Louis Etienne 144.643;

– Lubrano Jean i Lubrano Jean Lucien 212.358;

– Lubrano Jean-Gérald 237.160 lub 474.320 (stosownie - kwota przed opodatkowaniem lub po opodatkowaniu);

– Lubrano Gérald 213.588;

– Marin Fabrice i Marin Robert 466.665 lub 610.820 (stosownie - kwota przed opodatkowaniem lub po opodatkowaniu);

– Marin Hervé, Marin Nicolas, Marin Robert, Marin Sébastien symboliczne;

– Penniello Jean-Marc 624.000;

– Perez Serge Antoine 54.645;

– zadośćuczynienie za krzywdy moralne poniesione przez Syndicat des thoniers méditerranéens, współmierne do ustalonej odpowiedzialności Komisji lub kwotę ryczałtu w wysokości 30.000 EUR, które zostaną przeznaczone na informowanie członków związku w zakresie prawa wspólnotowego w dziedzinie rybołówstwa;

– obciążenie Komisji kosztami postępowania oraz nakazanie zwrotu wszelkich kosztów pomocy prawnej, kosztów sądowych oraz wszelkich wydatków wynikających z doręczeń koniecznych na gruncie niniejszego postępowania, których szczegółowy wykaz zostanie przedłożony.

Zarzuty i główne argumenty

Strona skarżąca - marynarze-rybacy jaki i zrzeszający ich związek zawodowy, wnosi o naprawienie szkody, którą ponieśli oni ich zdaniem, wskutek ustanowienia rozporządzenia Komisji (WE) nr 530/2008 z dnia 12 czerwca 2008 r. ustanawiającego środki nadzwyczajne w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą prowadzących połowy tuńczyka błękitnopłetwego w Oceanie Atlantyckim, na wschód od 45° długości geograficznej zachodniej, oraz w Morzu Śródziemnym(1) przez statki rybackie dokonujące połowów okrężnicą pływające pod banderą grecką, francuską, włoską, cypryjską, maltańską lub hiszpańską lub zarejestrowanych w tych państwach członkowskich.

W uzasadnieniu skargi strona skarżąca podnosi następujące zarzuty i odwołujące się do nich argumenty oparte na:

– naruszeniu zasad wyrażonych w kodeksie dobrej praktyki administracyjnej załączonego do regulaminu wewnętrznego Komisji, ponieważ Komisja nie przeprowadziła zebrań z Syndicat des thoniers méditerranéens, mimo faktu, iż złożyła takie zobowiązanie;

– braku odszkodowania na rzecz podmiotów po stronie skarżącej, którym odmówiono prawa do połowu, podczas gdy nie osiągnęli oni jeszcze służących im kwot połowowych;

– faktu, że środki podjęte przez Komisję nie przedstawiają normalnego ryzyka właściwego danemu sektorowi gospodarki, które strona skarżąca winna ponieść bez odszkodowania;

– braku dowodów na konieczność podjęcia przywołanych środków ponieważ jako że zostały zastosowane na podstawie matematycznej ekstrapolacji nie mają one waloru dowodowego;

– faktu, że sporne środki nie zostały podjęte na podstawie istotnego zagrożenia;

– naruszenia zasady pewności prawa, ponieważ rozporządzenie zamykające połów tuńczyka błękitnopłetwego zostało ustanowione w bardzo krótkim terminie, uchylając przepisy, zgodnie z którymi zaledwie rozpoczęto okres połowowy;

– naruszenia praw podstawowych gwarantowanych przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej(2), w szczególności praw pracowniczych i prawa własności.

______

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 530/2008 z dnia 12 czerwca 2008 r. ustanawiające środki nadzwyczajne w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą prowadzących połowy tuńczyka błękitnopłetwego w Oceanie Atlantyckim, na wschód od 45° długości geograficznej zachodniej, oraz w Morzu Śródziemnym (Dz. U. L 155, s. 9).

(2) Dz.U. 2000, C 364, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024