Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do Islandzkiego Funduszu Finansowania Mieszkalnictwa (ang. Icelandic Housing Financing Fund) w postaci zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu gwarancji państwowej.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do Islandzkiego Funduszu Finansowania Mieszkalnictwa (ang. Icelandic Housing Financing Fund) w postaci zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu gwarancji państwowej

(2009/C 64/09)

(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2009 r.)

Decyzją nr 406/08/COL z dnia 27 czerwca 2008 r. zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA wszczął postępowanie na mocy art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości. Władze Islandii otrzymały stosowną informację wraz z kopią wyżej wymienionej decyzji.

Urząd Nadzoru EFTA wzywa niniejszym państwa EFTA, państwa członkowskie UE i zainteresowane strony do zgłaszania uwag w sprawie omawianego środka w ciągu jednego miesiąca od publikacji niniejszego zawiadomienia na poniższy adres Urzędu Nadzoru EFTA w Brukseli:

EFTA Surveillance Authority

Registry

35, Rue Belliard

1040 Brussels

BELGIQUE/BELGIË

Uwagi zostaną przekazane władzom islandzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

Fundusz Finansowania Mieszkalnictwa (zwany dalej "HFF") prowadzący działalność na islandzkim rynku kredytów hipotecznych, jest państwową instytucją prawa publicznego. Na mocy ogólnych zasad islandzkiego prawa publicznego, jako instytucji prawa publicznego przysługuje jej gwarancja państwowa na wszystkie zobowiązania bez szczególnych zapisów prawnych.

Gwarancja ta istniała przed wejściem w życie Porozumienia EOG dnia 1 stycznia 1994 r. Gwarancja nie jest rozpatrywana w ramach procedury dotyczącej nowej pomocy, lecz w ramach procedury dotyczącej istniejącej pomocy. Przedmiotem niniejszego postępowania jest fakt zwolnienia HFF z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu gwarancji, którą inne przedsiębiorstwa o podobnej strukturze organizacyjnej do HFF mają obowiązek uiścić. Na mocy ustawy nr 121/1997 z późniejszymi zmianami (ustawą nr 70/2000 oraz ustawą nr 180/2000) od instytucji tego typu pobiera się opłaty z tytułu gwarancji. Obecna stawka opłaty z tytułu gwarancji wynosi 0,0625 % wartości zobowiązań pozostających do spłaty kwartalnie.

Urząd Nadzoru EFTA (dalej zwany "Urzędem") wstępnie stwierdził, że zwolnienie HFF z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu gwarancji stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 61 ust. 1 Porozumienia EOG. Ponadto Urząd ma wątpliwości, czy powyższe zwolnienie jest zgodne z Porozumieniem. Odstępstwa określone w art. 61 ust. 2 oraz ust. 3 nie wydają się mieć zastosowania. Urząd nie może się również zgodzić ze stwierdzeniem, że art. 59 ust. 2 Porozumienia EOG ma zastosowanie do ogólnego systemu kredytów prowadzonego przez HFF.

Mimo iż pewnego rodzaju kredyty na cele mieszkaniowe mogą być określane mianem usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym w rozumieniu art. 59 ust. 2 i w związku z tym kwalifikować się do objęcia pomocą, Urząd wstępnie stwierdził, że ogólny system kredytów HFF jest zbyt kompleksowy, by mógł spełniać wymogi art. 59 ust. 2. Urząd nie uzyskał żadnych informacji, które dawałyby mu powody przypuszczać, że rynek nie byłby w stanie zapewnić kredytów mieszkaniowych na rozsądnych warunkach. W ramach ogólnego systemu kredytów HFF kredyty są dostępne dla wszystkich niezależnie od dochodów i kapitału oraz niezależnie od kosztów i ograniczeń wielkościowych finansowanej nieruchomości. Kredytów można również udzielać wszędzie niezależnie od tego, czy lokalne możliwości finansowania celów mieszkaniowych są powszechnie dostępne.

Jeżeli wstępna opinia Urzędu zostanie podtrzymana w ostatecznej decyzji, konieczne będzie odzyskanie pomocy udzielonej niezgodnie z prawem.

Decyzja o wszczęciu postępowania pozostaje bez uszczerbku dla ostatecznej decyzji Urzędu.

Zainteresowane strony zaprasza się do nadsyłania uwag w terminie jednego miesiąca od publikacji niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.64.21

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do Islandzkiego Funduszu Finansowania Mieszkalnictwa (ang. Icelandic Housing Financing Fund) w postaci zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu gwarancji państwowej.
Data aktu: 19/03/2009
Data ogłoszenia: 19/03/2009