Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/39.168 - Twarde wyroby pasmanteryjne: Zapięcia.

Sprawozdanie końcowe(1)urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/39.168 - Twarde wyroby pasmanteryjne: Zapięcia

(2009/C 47/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2009 r.)

Przebieg procedury

W dniach 7 i 8 listopada 2001 r. Komisja przeprowadziła dochodzenia w siedzibach kilku wspólnotowych producentów twardych i miękkich wyrobów pasmanteryjnych oraz w siedzibie niemieckiego związku technologii zapięć (Fachverband Verbindungs- und Befestigungstechnik, VBT). Materiał dowodowy wykazał, że przedsiębiorstwa brały udział w szeregu porozumień i/lub uzgodnionych praktyk dotyczących zamków błyskawicznych i/lub "innych zapięć" i/lub maszyn do przyszywania w UE. Według Komisji naruszenia były częścią kilku ogólnych systemów, które miały na celu zakłócenie normalnego przepływu cen na rynku UE w zakresie "innych zapięć" i ich maszyn do przyszywania oraz zamków błyskawicznych. Celem systemów było ograniczenie konkurencji na rynku krajowym, unijnym oraz, w przypadku "innych zapięć" i maszyn do przyszywania, na rynkach światowych, polegające na podziale rynków i wymianie informacji o cenach oraz uzgadnianiu cen minimalnych i docelowych.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i dostęp do akt sprawy

W dniu 17 września 2004 r. pierwsze pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przesłano do następujących szesnastu przedsiębiorstw: A. Raymond Sarl; Berning & Söhne GmbH & Co. KG; (przedsiębiorstwa A); Coats Holdings Ltd; Éclair Prym Sarl(2); Fachverband Verbindungs-und Befestigungstechnik ("VBT"); Prym Fashion GmbH & Co. KG(3); (przedsiębiorstwa B); (przedsiębiorstwa C); Scovill Fasteners Europe SA; Scovill Fasteners Inc.; William Prym GmbH & Co. KG; (przedsiębiorstwa D); YKK Corp., Japan; YKK Holding Europe BV; i YKK Stocko Fasteners GmbH.

Ze względu na fakt opóźnionego przesłania stronom płyty CD-ROM zapewniającej dostęp do akt w dniu 4 października 2004 r. na wniosek (wnioski) stron przedłużyłam termin i/lub wyraziłam zgodę na ponowne przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi dla kilku przedsiębiorstw (A. Raymond Sarl, dnia 6 grudnia 2004 r.; (Berning i przedsiębiorstwa A), dnia 20 grudnia 2004 r.; VBT, dnia 20 grudnia 2004 r.; trzech przedsiębiorstw Prym, dnia 20 grudnia 2004 r.; dwóch przedsiębiorstw Scovill, dnia 13 grudnia 2004 r.; YKK Corp., Japonia, dnia 21 grudnia 2004 r.; pozostałych dwóch przedsiębiorstw YKK, dnia 14 grudnia 2004 r.).

Wszystkie strony udzieliły odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Nowe wnioski w sprawie łagodzenia sankcji, w których udzielono dodatkowych informacji, umożliwiły Komisji wydanie uzupełniającego pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń (SSO). W dniu 8 marca 2006 r. dokument ten przesłano do tych samych adresatów, którym przesłano pierwotne pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, z wyjątkiem przedsiębiorstw (przedsiębiorstwa C) i (przedsiębiorstwa D)(4). Uzupełniające pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przesłano również przedsiębiorstwu Coats Holdings', będącemu niemiecką spółką zależną przedsiębiorstwa Coats Deutschland GmbH, któremu nie przesłano pierwotnego pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

Na wniosek(wnioski) stron przedłużyłam terminy i/lub wyraziłam zgodę na dalsze przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi dla: (Berning i przedsiębiorstwa A), dnia 15 maja 2006 r.; trzech przedsiębiorstw Prym, dnia 15 maja 2006 r.; Scovill Fasteners Inc., dnia 19 maja 2006 r.; oraz trzech przedsiębiorstw YKK, dnia 16 maja 2006 r.

Wszystkie strony udzieliły odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

W dniu 13 marca 2006 r. stronom przesłano płytę CD-ROM zawierającą kopie dokumentów znajdujących się w aktach Komisji, które dotyczyły uzupełniającego pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

Udział osób trzecich

W procedurę nie były zaangażowane żadne osoby trzecie.

Złożenie ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym

Ustne złożenie wyjaśnień odbyło się w dniu 11 lipca 2006 r. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie strony, z wyjątkiem związku VBT i przedsiębiorstwa Scovill Fasteners Europe SA.

Na początku spotkania wyjaśniającego do materiału dowodowego dołączono dokument na mocy art. 12 ust. 3 mandatu urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające. Przedsiębiorstwo YKK złożyło wniosek o włączenie do materiału dowodowego niedawno odnalezionego dokumentu, który uznano za mający istotne znaczenie dla sprawy, ponieważ na mocy zawiadomienia w sprawie łagodzenia sankcji mógłby świadczyć o zerwaniu współpracy przez przedsiębiorstwo Prym. Strony miały możliwość udzielenia ustnej odpowiedzi, gdyby wyraziły takie życzenie, albo późniejszego przesłania odpowiedzi na piśmie.

Projekt decyzji

Projekt decyzji obejmuje te same produkty i naruszenia, które zawarto zarówno w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, jak i w uzupełniającym pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

Adresatami projektu decyzji są te same przedsiębiorstwa, do których skierowano uzupełniające pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, z wyjątkiem przedsiębiorstw (przedsiębiorstwa A) i (przedsiębiorstwa B)(5).

W projekcie decyzji skrócono okres naruszeń popełnionych przez niektóre ze stron w porównaniu do tych, które zawarto w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

W projekcie decyzji nie podtrzymano zastrzeżeń dotyczących niektórych porozumień. Są to: a) umowa dwustronna przedsiębiorstw Prym i Berning w sprawie rynku "innych zapięć" i maszyn do przyszywania; b) umowa dwustronna przedsiębiorstw Coats i YKK w sprawie rynku zamków błyskawicznych; c) umowa dwustronna przedsiębiorstw Prym i YKK w sprawie rynku zamków błyskawicznych;

Odnośnie do udziału związku VBT w naruszeniu, dalsze wyjaśnienia przedstawiono w projekcie decyzji. Jednakże decyzja nie zawiera nowych dowodów odnośnie do udziału VBT poza tymi, które przedstawiono już w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

Projekt decyzji przedłożony Komisji zawiera jedynie zastrzeżenia, w odniesieniu do których zapewniono stronom możliwość wyrażenia swojej opinii.

W związku z powyższym stwierdzam, że prawo stron do złożenia ustnych wyjaśnień zostało w omawianej sprawie zachowane.

Bruksela dnia 12 września 2007 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

(2) Przedsiębiorstwo określane w obu pisemnych zgłoszeniach zastrzeżenia jako "Éclair Prym Sarl", od 12 listopada 2001 r. nosi nazwę "Éclair Prym Group S.A.", jak zaznaczono w projekcie decyzji.

(3) Od dnia 23 października 2006 r. przedsiębiorstwo "Prym Fashion GmbH & Co. KG" nosi nazwę "Prym Inovan GmbH & Co. KG".

(4) Przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwo C) i (przedsiębiorstwo D) nie są adresatami projektu decyzji.

(5) Z projektu decyzji usunięto przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwo A) i (przedsiębiorstwoB), które były adresatami uzupełniającego pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024