(2009/C 281/04)
(Dz.U.UE C z dnia 21 listopada 2009 r.)
Zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej taryfy celnej(1), w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Wspólnot Europejskich(2) wprowadza się następujące zmiany:
Na stronie 371
8701 90 11 Pozostałe
do
8701 90 90
Dotychczasowy tekst zastępuje się tekstem:
"Podpozycje te obejmują tak zwane "pojazdy terenowe (ATV)", przeznaczone do wykorzystywania jako ciągniki, o następujących cechach charakterystycznych:
- pojedyncze siedzenie tylko dla kierowcy; pojazd nie jest przeznaczony do przewozu innych osób,
- kierownica typu motocyklowego z dwoma uchwytami zawierającymi urządzenia sterujące do kierowania pojazdem; kierowanie pojazdu dokonywane jest przez skręcanie dwóch przednich kół i oparte jest na układzie kierowniczym typu samochodowego (zasada Ackermana),
- hamulce na wszystkich kołach,
- automatyczne sprzęgło i wsteczny bieg,
- silnik specjalnie przeznaczony do użytku w trudnym terenie i będący w stanie uzyskać przy niskich obrotach wystarczającą moc do holowania przyłączonych urządzeń,
- przekazywanie napędu na koła za pomocą wałków, a nie łańcucha,
- opony posiadające głęboki wzór bieżnika, odpowiednie dla nierównego terenu;
- dowolnego rodzaju urządzenie sprzęgające, na przykład hak holowniczy, zaprojektowane tak, aby umożliwić pojazdowi ciągnięcie lub pchanie co najmniej dwukrotności jego suchej masy;
- uciąg przyczepy bez hamulca najazdowego o dwukrotności jego suchej masy lub więcej.
Jeśli posiadają one wszystkie powyższe cechy charakterystyczne i są zgodne z Notami wyjaśniającymi do podpozycji od 8701 90 11 do 8701 90 50, pojazdy należy klasyfikować jako ciągniki rolnicze lub ciągniki stosowane w leśnictwie. W przeciwnym razie objęte są podpozycją 8701 90 90.
Jeśli nie spełniają one powyższych cech charakterystycznych, to tak zwane "pojazdy terenowe" należy klasyfikować do pozycji 8703.
Podpozycje te wykluczają również tak zwane "quady" (pozycja 8703 lub podpozycja 9503 00 10 (zob. Noty wyjaśniające do tej podpozycji))."
Na stronie 372
8701 90 11 Ciągniki rolnicze (z wyłączeniem ciągników kierowanych przez pieszego) i stosowane w leśnictwie, kołowe
do
8701 90 50
Dotychczasowy tekst zastępuje się tekstem:
"Podpozycje te obejmują ciągniki rolnicze oraz ciągniki stosowane w leśnictwie, posiadające przynajmniej trzy koła i wyraźnie przeznaczone, biorąc pod uwagę ich konstrukcję i wyposażenie, do zastosowania do celów rolnictwa, ogrodnictwa lub leśnictwa.
Pojazdy tego typu normalnie mają maksymalną prędkość nie większą niż 45 km/h.
Ich silniki są w stanie uzyskać maksymalną siłę ciągnięcia, na przykład podczas blokowania mechanizmu różnicowego.
Ich opony mają głęboki wzór bieżnika dostosowany do celów rolnictwa, ogrodnictwa lub leśnictwa.
Ciągniki rolnicze są zazwyczaj wyposażone w urządzenia hydrauliczne, umożliwiające podnoszenie lub opuszczanie maszyn i urządzeń rolniczych (bron, pługów itp.), wał odbioru mocy umożliwiający wykorzystanie mocy silnika do działania innych maszyn lub narzędzi oraz urządzenie sprzęgające do przyczep. Mogą być one wyposażone także w urządzenie hydrauliczne przeznaczone do obsługi urządzeń przeładunkowych (ładowacze siana, ładowacze obornika itp.), jeśli te mogą być uważane za akcesoria.
Podpozycje te obejmują także specjalnie skonstruowane ciągniki rolnicze, takie jak ciągniki z podnoszonym podwoziem (ciągniki bramowe), wykorzystywane w winnicach oraz szkółkach, oraz ciągniki do okopywania i ciągniki do przewozu narzędzi.
Wymienne urządzenia rolnicze, nawet jeżeli są zamontowane na ciągniku podczas prezentacji, pozostają klasyfikowane do swoich właściwych pozycji (pozycje 8432, 8433 itp.).
Szczególną cechą ciągników stosowanych w leśnictwie jest obecność zamontowanej na stałe wciągarki, umożliwiającej ciągnięcie drewna.
Zgodnie z uwagą 2. do niniejszego działu, ciągniki objęte tymi podpozycjami mogą również posiadać pewne cechy charakterystyczne pozwalające im, zgodnie z ich głównym celem, na przewożenie maszyn stosowanych w rolnictwie lub leśnictwie, narzędzi, nawozów, nasion itp.
Podpozycje te nie obejmują kosiarek gazonowych (określanych jako kosiarki lub ciągniki ogrodowe), wyposażonych w stałe urządzenie tnące oraz nie więcej niż w jeden wał odbioru mocy, wyłącznie w celu napędzania urządzenia tnącego (zob. Noty wyjaśniające do pozycji 8433)."
______
(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
(2) Dz.U. C 133 z 30.5.2008, s. 1.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2009.281.7 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Wspólnot Europejskich. |
Data aktu: | 21/11/2009 |
Data ogłoszenia: | 21/11/2009 |
Data wejścia w życie: | 21/11/2009 |