Opinia w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającej dyrektywy Rady 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG w odniesieniu do metrologii COM(2008) 801 wersja ostateczna - 2008/0227 (COD).

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającej dyrektywy Rady 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG w odniesieniu do metrologii

COM(2008) 801 wersja ostateczna - 2008/0227 (COD)

(2009/C 277/09)

(Dz.U.UE C z dnia 17 listopada 2009 r.)

Sprawozdawca: Valerio SALVATORE

Dnia 19 grudnia 2008 r. Rada, działając na podstawie art. 95 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie

wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającej dyrektywy Rady 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG w odniesieniu do metrologii

COM(2008) 801 wersja ostateczna - 2008/0227 (COD).

Sekcja Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 24 kwietnia 2009 r. Sprawozdawcą był Valerio SALVATORE.

Na 453. sesji plenarnej w dniach 13-14 maja 2009 r. (posiedzenie z 14 maja 2009 r.) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jednomyślnie przyjął następującą opinię:

1. Wnioski i zalecenia

1.1. EKES popiera wniosek Komisji, by uchylić dyrektywy w sprawie metrologii 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG i zgadza się jednocześnie z przedstawionym przez nią uzasadnieniem. Obecnie można uznać bowiem, że wspomniane dyrektywy są przestarzałe i nie nadają się już do realizacji celu, z myślą o którym zostały sporządzone, czyli do ujednolicenia przepisów krajowych dotyczących różnych kategorii przyrządów pomiarowych.

1.2. EKES przyjmuje do wiadomości wyniki konsultacji publicznych i badania zewnętrznego przeprowadzonego przez Komisję, zgodnie z którymi:

a) w sektorach objętych zakresem stosowania ośmiu dyrektyw nie istnieją przeszkody w handlu;

b) dyrektywy są w istocie stosowane w coraz mniejszym stopniu, gdyż dotyczą przestarzałych już przyrządów;

c) normy międzynarodowe i przepisy krajowe oparte na zasadzie wzajemnego uznawania uwzględniają postęp technologiczny.

1.3. Biorąc pod uwagę fakt, że przepisy krajowe w tym sektorze są w stanie zapewnić brak przeszkód w handlu, również niezależnie od stosowania omawianych dyrektyw, EKES ma nadzieję, że państwa członkowskie nie wniosą zmian do obecnych przepisów po uchyleniu dyrektyw.

2. Wstęp

2.1. Jak wynika z programu "Lepsze stanowienie prawa", stanowiącego część strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia, uproszczenie obowiązującego prawodawstwa jest priorytetem UE. Ma on sprawić, że przepisy wspólnotowe i krajowe będą mniej uciążliwe i łatwe w stosowaniu, a zatem również bardziej skuteczne w realizacji wytyczonych celów.

2.2. Ogólnym celem jest promowanie takiego europejskiego otoczenia prawnego, które zaspokajałoby najsurowsze kryteria prawne przy poszanowaniu zasad pomocniczości i proporcjonalności.

2.3. Zgodnie z tymi zasadami przegląd wspólnotowego dorobku prawnego przyjmuje formę stałego i systematycznego procesu, który umożliwia instytucjom legislacyjnym ponowne zastanowienie się nad prawodawstwem z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych stron.

2.4. Komisja stosuje uchylenie - jako metodę uproszczenia - we wszystkich przypadkach dotyczących tych aktów prawnych, które straciły rację bytu lub stały się przestarzałe z powodu postępu technicznego lub technologicznego, zmian w polityce UE i w stosowaniu postanowień traktatów bądź też opracowania norm międzynarodowych.

3. Kontekst

3.1. Ramy prawne zawarte w dyrektywach 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG, dotyczących dziedziny metrologii, zostały stworzone w latach 70. w celu usunięcia przeszkód w swobodnym przepływie towarów na rynku wewnętrznym, wynikających z różnorodności przepisów krajowych w tym sektorze.

3.2. Komisja podkreśla, że ramy prawne zawarte w ośmiu dyrektywach EWG w sprawie metrologii są w zasadzie przestarzałe, gdyż z czasem przepisy prawne w tym sektorze ewoluowały w odpowiedzi na potrzebę dostosowania się do postępu technologicznego i norm narzuconych przez przepisy międzynarodowe(1). Dołączenie klauzul wzajemnego uznawania zagwarantowało również akceptację przyrządów pomiarowych o podobnej skuteczności, chociaż zostały one zaprojektowane zgodnie z przepisami innego państwa członkowskiego.

3.3. Na podstawie konsultacji publicznych i badania zewnętrznego Komisja wywnioskowała, że w sektorach objętych dyrektywami, których dotyczy omawiany wniosek, nie istnieją obecnie przeszkody w handlu. Ponadto dyrektywy dotyczą coraz rzadziej stosowanych przyrządów.

3.4. U podstaw wniosku Komisji o uchylenie ośmiu omawianych dyrektyw leży wymóg pogodzenia jednocześnie dwóch różnych celów: ograniczenia ilości prawodawstwa europejskiego przy zachowaniu w stanie niezmienionym rynku wewnętrznego.

4. Uwagi

4.1. Wniosek Komisji, oceniany w świetle deklarowanego zamiaru ograniczenia ilości prawodawstwa europejskiego przy jednoczesnym zachowaniu w stanie niezmienionym rynku wewnętrznego, okazuje się skuteczny. W sektorze, do którego mają zastosowanie omawiane dyrektywy, przepisy krajowe ukształtowane na podstawie norm ustanowionych przez międzynarodowe przepisy w tej dziedzinie, oparte na zasadzie wzajemnego uznawania, dotrzymują kroku postępowi technologicznemu. Przynoszą one ten sam skutek, co ramy prawne w zakresie harmonizacji, takie jak te nakreślone przez osiem dyrektyw, których uchylenie się proponuje.

4.2. Uchylenie ośmiu dyrektyw w sprawie metrologii jest zgodne ze strategią prowadzoną na szczeblu UE mającą na celu uproszczenie dorobku wspólnotowego poprzez uchylenie tych aktów prawnych, które ze względu na swój niewielki wpływ straciły rację bytu i w konsekwencji stały się przestarzałe.

4.3. EKES uważa, że po uchyleniu dyrektyw, w celu zagwarantowania skuteczności systemu opartego na dobrowolnej standaryzacji, należy wprowadzić kontrole okresowe krajowych systemów prawnych dotyczących zarówno nowych, jak i starych technologii.

4.4. EKES uznaje i docenia znaczne wysiłki Komisji na rzecz zaangażowania wszystkich zainteresowanych podmiotów w sektorze, którego dotyczy jej wniosek. O staraniach tych świadczą szerokie konsultacje zewnętrzne, przeprowadzone między majem a lipcem 2008 r., które miały na celu zapoznanie się z reakcjami władz oraz producentów, nabywców i użytkowników przyrządów pomiarowych.

Bruksela, 14 maja 2009 r.

Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Mario SEPI

______

(1) Standardowe przepisy i zalecenia międzynarodowe mające na celu zapewnienie państwom członkowskim podstaw prawnych uznawanych na szczeblu międzynarodowym, w oparciu o które opracowywane byłyby przepisy krajowe, zostały sporządzone przede wszystkim przez OIML (Międzynarodową Organizację Metrologii Prawnej). Organizacja ta została założona na mocy konwencji w 1955 r. w celu promowania harmonizacji procedur metrologii prawnej na szczeblu światowym. Jest to organ międzyrządowy, który za pośrednictwem struktury technicznej działającej na całym świecie, dostarcza państwom członkowskim wytycznych metrologicznych w celu opracowania wymogów dla szczebla regionalnego i krajowego, dotyczących wytwarzania i użytkowania przyrządów pomiarowych w zastosowaniach metrologii prawnej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.277.49

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uchylającej dyrektywy Rady 71/317/EWG, 71/347/EWG, 71/349/EWG, 74/148/EWG, 75/33/EWG, 76/765/EWG, 76/766/EWG i 86/217/EWG w odniesieniu do metrologii COM(2008) 801 wersja ostateczna - 2008/0227 (COD).
Data aktu: 14/05/2009
Data ogłoszenia: 17/11/2009