Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2009/C 234/08)

(Dz.U.UE C z dnia 29 września 2009 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"PIAVE"

NR WE: IT-PDO-0005-0686-04.03.2008

ChOG () ChNP (X)

1. Nazwa:

"Piave"

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci:

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu (zgodnie z załącznikiem II): Klasa 1.3. Sery

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

"Piave" to ser o kształcie cylindrycznym, z masy gotowanej, twardy, dojrzewający, wytwarzany z mleka krowiego.

Ser "Piave" wprowadzany jest do obrotu w następujących formach:

Fresco (świeży): po okresie dojrzewania dłuższym niż 20 dni, ale krótszym niż 60 dni; o średnicy 320 mm ± 20 mm; wysokość brzegu wynosi 80 mm ± 20 mm, a masa 6,8 kg ± 1 kg.

Mezzano (półdojrzały): po okresie dojrzewania dłuższym niż 60 dni, ale krótszym niż 180 dni; o średnicy 310 mm ± 20 mm; wysokość brzegu wynosi 80 mm ± 20 mm, masa 6,6 kg ± 1 kg.

Vecchio (dojrzały): po okresie dojrzewania dłuższym niż 6 miesięcy; o średnicy 290 mm ± 20 mm; wysokość brzegu wynosi 80 mm ± 20 mm, masa 6,0 kg ± 1 kg.

Vecchio selezione oro (dojrzały wyselekcjonowany): po okresie dojrzewania dłuższym niż 12 miesięcy; o średnicy 280 mm ± 20 mm; wysokość brzegu wynosi 75 mm ± 20 mm, a masa 5,8 kg ± 1 kg.

Vecchio riserva (dojrzały riserva): po okresie dojrzewania dłuższym niż 18 miesięcy; o średnicy 275 mm ± 20 mm; wysokość brzegu wynosi 70 mm ± 20 mm, a masa 5,5 kg ± 1 kg.

Ser "Piave" charakteryzuje się następującymi cechami:

Zawartość tłuszczu: Fresco 33 % ± 4 %, Mezzano 34 % ± 4 %, Vecchio > 35 %.

Zawartość białka:: Fresco 24 % ± 4 %, Mezzano 25 % ± 4 %, Vecchio > 26 %.

– Smak: początkowo łagodny i mleczny, w szczególności w przypadku typu "Fresco", ale wyczuwalny również w typie "Mezzano". W miarę dojrzewania smak staje się coraz bardziej wyraźny, nabiera intensywności i mocy i jest nawet lekko ostry w przypadku najdłuższych okresów dojrzewania.

– Skórka: zaznaczona, delikatna i jasna w przypadku typu "Fresco", przy czym jej grubość i konsystencja zwiększają się w miarę dojrzewania, aż staje się twarda i nabiera coraz ciemniejszej barwy zbliżonej do ochry w przypadku typów "Vecchio", "Vecchio Selezione Oro" i "Vecchio Riserva".

– Miąższ: cechuje się brakiem dziur. Ma barwę białą i konsystencję jednorodną w przypadku typu "Fresco". W przypadku typów dłużej dojrzewających barwa staje się słomkowo-żółta a konsystencja bardziej sucha, ziarnista i miałka, natomiast w przypadku rodzajów "Vecchio", "Vecchio Selezione Oro" i "Vecchio Riserva" konsystencja charakteryzuje się lekką kruchością.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

Mleko stosowane do produkcji sera "Piave" wytwarzane jest wyłącznie na terenie prowincji Belluno i pochodzi przynajmniej w 80 % od ras krów typowych dla obszaru produkcji: rasa Bruna italiana, Pezzata Rossa italiana i Frisona italiana.

Również inne stosowane surowce odpowiadają kryterium poszanowania miejscowej tradycji. Stosuje się mianowicie specjalne zakwasy mleka i serwatki, które również produkowane są na miejscu, odpowiednio z mleka wytwarzanego na terenie prowincji Belluno oraz z serwatki, zawierającej enzymy należące do miejscowych typów.

Kwasowość zakwasu mlekowego wynosi 10 °SH/50 ± 3.

Kwasowość zakwasu serwatki wynosi 27 °SH/50 ± 3.

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego): Pokarm podawany krowom mlecznym musi spełniać następujące warunki:

co najmniej 70 % pasz i 50 % suchej masy racji żywnościowej muszą stanowić produkty wytworzone na obszarze określonym w pkt 4, który w całości położony jest na terenach górzystych.

Niedopuszczalne jest dodawanie do racji żywnościowej następujących produktów:

– przemysłowych pokarmów leczniczych,

– warzyw, owoców i rzepaku,

– mocznika, fosforanu mocznika, biuretu.

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Wszystkie etapy procesu produkcyjnego (produkcja mleka, miareczkowanie, obróbka termiczna, produkcja zakwasów, proces przekształcania mleka w masę serową, usuwanie serwatki/formowanie, prasowanie, znakowanie, wstępne dojrzewanie i moczenie w solance) muszą odbywać się na terenie obszaru określonego w pkt 4.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

-

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

Nazwa produktu - "Piave" nanoszona jest na całym brzegu w kierunku pionowym i w naprzemiennym ułożeniu (wysokość 70 ± 5 mm).

Na każdym kręgu należy umieścić oznaczenie partii produkcyjnej, dzięki któremu można ustalić dzień, miesiąc i rok produkcji. Kod partii musi być nadrukowany na brzegu lub na górnej lub dolnej powierzchni kręgu.

Na drugiej powierzchni kręgu naklejana jest etykieta, zawierająca następujące napisy:

– "Piave" Denominazione d'Origine Protetta,

– Fresco lub Mezzano lub vecchio (Vecchio selezione oro - Vecchio riserva),

– znak towarowy lub nazwa producenta.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Obszar produkcji sera "Piave" pokrywa się z obszarem prowincji Belluno.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Cały obszar prowincji Belluno położony jest na obszarze górskim, a jego granice geograficzne wyznaczają łańcuchy górskie, które oddzielają obszar prowincji Belluno od regionu Friuli-Wenecja Julijska na wschodzie, od Niziny Padańskiej w prowincjach Treviso i Vicenza na południu, od Trydentu-Górnej Adygi na zachodzie oraz od Austrii na północy. Przez ten obszar przepływa od północy do południa i południowego-wschodu rzeka Piave, której źródło znajduje się na górze Peralba w Val Visdende, na terenie doliny Comelico, stanowiącej najbardziej wysuniętą na południe część prowincji Belluno.

Obecność i układ łańcuchów górskich, a szczególnie Dolomitów na północnym-zachodzie i Prealp na południowym-wschodzie, a także obecność rzeki Piave, przepływającej przez ten obszar na całej jego długości, tworzą środowisko szczególne, odmienne od warunków panujących na obszarach z nim graniczących, charakteryzujące się bardzo wysokim poziomem średnich opadów rocznych i średnimi minimalnymi temperaturami rocznymi, które są niższe niż temperatury panujące na obszarach sąsiednich. Te specyficzne warunki środowiskowe związane z temperaturą i poziomem opadów umożliwiają rozwój typowych mieszanek roślin górskich.

Obszar prowincji Belluno położony jest w Alpach włoskich, na terenie Dolomitów i obejmuje dwa ważne parki przyrodnicze: Park Narodowy Dolomitów rejonu Belluno oraz Regionalny Park Naturalny Dolomitów rejonu Ampezzo.

Obszar prowincji Belluno charakteryzuje się wyłącznie górzystym ukształtowaniem powierzchni. Brak terenów nizinnych i pagórkowatych oraz wysokość położenia terenu i jego nachylenie powodują, że cały obszar prowincji Belluno jest zaliczany do obszarów o warunkach niesprzyjających uprawom rolnym i uzasadniają wykorzystanie tych terenów jako obszary produkcji mleka i nabiału: prowincja Belluno wyróżnia się rozległymi pastwiskami, których powierzchnia wynosi około 13.000 ha, przy czym obszar przypadający na jedną sztukę zwierzęcia wynosi 4,38 ha, co jest wielkością dużo wyższą w porównaniu z obszarami sąsiadującymi (0,67 ha/szt.).

5.2. Specyfika produktu:

Ser "Piave" charakteryzuje się następującymi cechami:

– charakterystyczny profil smakowy w zależności od poszczególnych etapów dojrzewania, wynikający z procesów proteolizy i lipolizy dokonujących się dzięki połączeniu dwóch rodzajów zakwasów i obecności odpowiednich mikroorganizmów właściwych dla lokalnego środowiska,

– miąższ o gładkiej konsystencji na skutek braku fermentacji powodującej powstawanie gazów,

– zapach mleczny, bardziej wyraźny w produkcie o krótszym okresie dojrzewania,

– smak, który stopniowo staje się intensywny i mocny aż do lekko pikantnego w przypadku dłuższego okresu dojrzewania, ale który nigdy nie staje się zbyt mocny, co powoduje, że wyważony, wyjątkowy i rozpoznawalny smak jest charakterystyczną cechą sera "Piave".

Powyższe cechy jakościowe związane są z dwoma podstawowymi czynnikami:

a) mlekiem stosowanym do produkcji, które ma większą zawartość tłuszczu i jest bogatsze w białko w porównaniu z mlekiem pochodzącym z innych obszarów (w tym również z regionu Veneto).

Mleko stosowane do produkcji sera "Piave" pochodzi wyłącznie z prowincji Belluno, przy czym jego średnia zawartość tłuszczu wynosi (3,93 %), zawartość białek wynosi (3,35 %), co stanowi wyższe wartości w porównaniu z mlekiem uzyskiwanym w innych prowincjach regionu Veneto (3,69 % tłuszczu i 3,27 % białka) i w porównaniu ze średnią krajową (3,70 % tłuszczu i 3,28 % białka);

b) stosowaną typową mikroflorą mlekową, właściwą dla lokalnego środowiska.

Zakwasy mleka i serwatki stosowane do produkcji sera "Piave" są wytwarzane na miejscu odpowiednio z mleka i z serwatki, zawierających enzymy należące do miejscowych typów. Mikroflora, pochodząca z tych naturalnych kultur, jest rozmnażana bezpośrednio na obszarze produkcji i charakteryzuje się pewnymi znamionami mikrobiologicznymi typowymi dla obszaru produkcji; złożone interakcje, jakie zachodzą między poszczególnymi występującymi w zakwasach organizmami można uznać za jeden z czynników decydujących o powstawaniu specyficznych cech organoleptycznych sera "Piave".

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku ChOG):

Cechy organoleptyczne i odżywcze sera "Piave" wynikają ze specyfiki geograficzno-środowiskowej górzystego obszaru produkcji.

Wysoka jakość mleka, które stosuje się do produkcji sera "Piave" i które charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i białka, wynika właśnie z faktu, że zwierzęta hodowane są na obszarach górskich.

Obszary górskie w ogóle, a w szczególności te położone w prowincji Belluno, charakteryzują się niskimi wskaźnikami produkcji mleka. Produkcja mleka z hektara pastwisk stałych dostępnych w prowincji Belluno (mniej niż 10 l w porównaniu ze średnią 272 l mleka z hektara pastwisk w innych prowincjach) i wydajność mleczna na sztukę zwierzęcia (44 hl rocznie na sztukę w porównaniu ze średnią regionu 57 hl) są zdecydowanie niższe od średnich osiąganych na innych obszarach. Również liczba zwierząt przypadających na hektar pastwiska w prowincji Belluno jest dużo niższa w porównaniu z innymi sąsiadującymi obszarami; jak już wspomniano, powierzchnia pastwiska stałego dostępnego dla jednej sztuki bydła na obszarze produkcji sera "Piave" wynosi 4,38 ha, co jest wartością znacznie wyższą od terenów sąsiadujących i od średniej dla regionu (0,67 ha/szt.).

Do powyższych czynników należy dodać warunki środowiskowe, takie jak temperatura i średni poziom opadów, które są zdecydowanie inne niż na obszarach sąsiadujących, co umożliwia rozwój typowych mieszanek roślin górskich, dzięki którym smak mleka z prowincji Belluno, a więc i sera "Piave" nabiera charakterystycznych cech.

Wszystkie te ww. czynniki, takie jak niskie wskaźniki wydajności mlecznej na określonym obszarze, duża powierzchnia dostępnych pastwisk i duża dostępność paszy oraz typowe mieszanki roślin górskich służące żywieniu bydła, składają się na ścisłą niszę ekologiczną i wpływają na powstanie specyficznych cech jakościowych mleka pochodzącego z prowincji Belluno.

Te specyficzne cechy jakościowe mleka połączone ze stosowaniem dwóch naturalnych rodzajów kultur starterowych rozmnażanych bezpośrednio w zakładzie serowarskim (zakwas mlekowy i zakwas serwatkowy), stanowią czynniki nadające serowi "Piave" charakterystyczne cechy organoleptyczne.

Tradycja produkcji sera "Piave" jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w regionie Belluno, a jej początki sięgają końca XIX w., kiedy to zakładano pierwsze we Włoszech górskie mleczarnie pracujące w systemie wspólnoty własności.

Pierwsze partie produkcyjne oznaczone nazwą "Piave" - pochodzącą od nazwy rzeki o wielkich tradycjach i nadaną tradycyjnemu produktowi - pojawiły się w 1960 r., w okresie gdy jedna trzecia z każdych stu kwintali mleka przekazywanych codziennie do Latteria Sociale Cooperativa della Vallata Feltrina (Społecznej Spółdzielni Mleczarskiej Doliny Feltrina) przeznaczana była na produkcję serów "Piave" i "Fior di latte".

Nazwa sera "Piave" pochodzi od nazwy charakterystycznej dla tego obszaru rzeki, która przepływa z północy na południe i południowy-wschód przez cały obszar prowincji Belluno.

W dzisiejszych czasach produkt jest bardzo znany i ceniony wśród konsumentów, o czym świadczą liczne dowody uznania dla jego szczególnych właściwości i charakterystycznych cech, przyznawane od lat 80. zarówno na poziomie krajowym - nagroda Spino d'Oro w 1986 r., 1992 r. i 1994 r. przyznana odpowiednio podczas 23., 26. i 27. Wystawy Produktów Serowarskich w Thiene, jak i na międzynarodowych konkursach serów górskich, np. uzyskana podczas Olimpiady w Weronie w 2005 r. 1. nagroda Buonitalia - włoska doskonałość smaku - dla najlepszego sera eksportowego oraz 1. nagroda w kategorii serów długo dojrzewających podczas World Cheese Awards w Dublinie oraz PIR cheese w Moskwie w 2007 r.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując propozycję uznania ChNP "Piave" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 6 z dnia 8 stycznia 2008 r.

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji można znaleźć na stronie internetowej za pośrednictwem poniższego linku:

http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%

20Igp%20e%20Stg

lub

wchodząc na stronę internetową Ministerstwa polityki rolnej, żywnościowej i leśnej (http://www. politicheagricole.it), otwierając zakładkę "Prodotti di Qualità" (po lewej stronie ekranu), a następnie zakładkę "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE [regolamento (CE) n. 510/2006]".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024