Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/14/09 - Program współpracy w dziedzinie szkolnictwa w ramach ICI - Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń między UE a Australią, Japonią i Republiką Korei.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/14/09

Program współpracy w dziedzinie szkolnictwa w ramach ICI - Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń między UE a Australią, Japonią i Republiką Korei

(2009/C 136/09)

(Dz.U.UE C z dnia 16 czerwca 2009 r.)

1. CELE I OPIS

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami UE i krajów partnerskich z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości szkolnictwa wyższego oraz szkolenia poprzez stymulowanie zrównoważonych partnerstw pomiędzy szkolnictwem wyższym a instytucjami szkolenia zawodowego w Europie i krajach partnerskich.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego i instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego oraz konsorcjów szkolnictwa wyższego i (lub) instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego.

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z krajów partnerskich i w jednym z 27 państw Unii Europejskiej.

3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Zaproszenie ICI-ECP wspiera wspólne projekty w zakresie mobilności dotyczące zorganizowanej wymiany studentów i członków wydziałów oraz wielostronnego rozwijania wspólnych programów nauczania lub studiów.

Wszystkie projekty w zakresie mobilności muszą uwzględniać: opracowanie innowacyjnych, międzynarodowych programów nauczania; usługi na rzecz studentów, przygotowanie językowe i kulturowe; ramy organizacyjne dla mobilności studentów i członków wydziałów; ocenę oraz trwałość i rozpowszechnianie.

Konsorcjum składające wniosek ICI-ECP w zakresie mobilności musi składać się, z co najmniej 3 wyższych uczelni i (lub) instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego z 3 rożnych krajów członkowskich i co najmniej 2 instytucji mających siedzibę w kraju partnerskim.

Czas trwania projektu wynosi trzy lata.

Działania należy rozpocząć między dniem 1 listopada 2009 r. a dniem 31 grudnia 2009 r. i zakończyć do dnia 31 października 2012 r.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

W celu określenia ogólnego wyniku dotyczącego jakości każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie projektu dla stosunków pomiędzy UE a krajami partnerskimi (stanowiące 25 % całkowitego wyniku) zostanie określone na podstawie:

– istotności wniosku dla celów zaproszenia;

– wartości dodanej programu badań w proponowanej dziedzinie i zawodzie z punktu widzenia stosunków pomiędzy UE i krajem partnerskim.

Wkład w jakość i doskonałość (stanowiący 25 % całkowitego wyniku) zostanie określony na podstawie:

– prawdopodobnego wkładu projektu w jakość, doskonałość i innowację w zakresie edukacji;

– znaczenia projektu w zakresie poprawy metod nauczania i dalszych możliwości edukacyjnych/szkoleniowych dla studentów;

– zakresu definicji akademickiego systemu kontroli jakości i jego skuteczności w zakresie zapewniania udziału w doskonałości akademickiej.

Jakość wdrożenia projektu (stanowiąca 50 % ogólnego wyniku) określona na podstawie:

– dobrze zdefiniowanych mechanizmów współpracy i struktur administracyjnych funkcjonującego partnerstwa;

– bilansu integracji planu mobilności pośród instytucji partnerskich; bilansu proponowanych przepływów mobilności;

– zasadności stosowania mechanizmów wyboru studentów w oparciu o przejrzystość, równość i zasługi oraz wspólne standardy uzgodnione przez partnerstwo do wspólnego stosowania, dopuszczenia do wyboru i procedury przeprowadzania egzaminów;

– zasadności i jasności ustaleń w zakresie punktów akademickich i transferu punktów oraz stopnia zgodności z ECTS;

– jakości zasobów przeznaczonych na przyjęcie zagranicznych studentów i członków wydziałów;

– jakości planu językowego;

– jakości systemu monitoringu i oceny;

– jakości działań w zakresie rozpowszechniania oraz

– jakości planu rozwoju u trwałości.

5. BUDŻET

Dostępny budżet szacuje się na około 2,8 mln EUR. Porównywalne środki zostaną zapewnione przez kraje partnerskie zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do każdego z tych krajów.

Oczekuje się, że w 2009 r. zostaną sfinansowane trzy lub cztery projekty UE-Australia, jeden lub dwa projekty UE-Japonia i trzy lub cztery projekty UE-Republika Korei.

6. TERMIN

Wnioski należy składać do zarówno w UE (Agencja), jak i w instytucjach wdrażających w Australii (Australijski Departament Edukacji - DEEWR), Japonii (Japońska Organizacja Usług Studenckich - JASSO) i Republice Korei (Ministerstwo Edukacji, Nauki i Technologii - MEST).

Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy przesłać Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego najpóźniej do dnia 15 września 2009 r.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

EU-ICI Call for Proposals 2009

Avenue du Bourget no 1

Bour 02/23

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy składać na odpowiednim formularzu, należycie wypełnionym, opatrzonym datą i podpisanym przez osobę upoważnioną do zawierania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Wskazówki oraz odpowiednie formularze do składania wniosków znajdują się na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/ici-ecp/index_en.htm

Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego celu formularzu; muszą zawierać wszystkie załączniki i wymagane informacje.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.136.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/14/09 - Program współpracy w dziedzinie szkolnictwa w ramach ICI - Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń między UE a Australią, Japonią i Republiką Korei.
Data aktu: 16/06/2009
Data ogłoszenia: 16/06/2009