Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2008/C 76/06)

(Dz.U.UE C z dnia 27 marca 2008 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK W SPRAWIE ZMIAN

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

Wniosek w sprawie zmian składany na podstawie art. 9

"SCOTTISH FARMED SALMON"

NR WE: UK/PGI/105/0141/25.05.2006

CHNP () CHOG (X)

Wnioskowana zmiana lub wnioskowane zmiany

Nagłówek w specyfikacji produktu:

[] Nazwa produktu

[x] Opis produktu

[] Obszar geograficzny

[] Dowód pochodzenia

[x] Metoda produkcji

[] Związek z obszarem geograficznym

[] Etykietowanie

[] Wymogi krajowe

Zmiana(-y):

Opis produktu: Stworzenie możliwości włączenia pochodzącego z hodowli ekologicznej szkockiego łososia hodowlanego do zarejestrowanej specyfikacji CHOG. Obecne brzmienie opisu produktu zostało zmienione w celu włączenia łososia pochodzącego z hodowli ekologicznej.

Metoda produkcji: Część specyfikacji dotyczącą metody produkcji rozszerzono o szczegółowe informacje na temat produkcji szkockiego łososia hodowlanego pochodzącego z hodowli ekologicznej.

Metoda produkcji pochodzącego z hodowli ekologicznej szkockiego łososia hodowlanego podlega przepisom rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007(2) dotyczącym produkcji ekologicznej, a w szczególności przepisom art. 15 dotyczącym zasad produkcji w sektorze akwakultury.

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

(2) Dz.U. L 189 z 20.7.2007, str. 1.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"SCOTTISH FARMED SALMON"

NR WE: UK/PGI/105/0141/25.05.2006

CHNP () CHOG (X)

Niniejszy jednolity dokument zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczony do celów informacyjnych.

1. Nazwa

"Scottish Farmed Salmon"

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci

Zjednoczone Królestwo

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Rodzaj produktu

Klasa 1.7 - Świeże ryby małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Hodowany metodą intensywną szkocki łosoś hodowlany musi być typowy dla gatunku Salmo Salar (łosoś atlantycki). Szkocki łosoś hodowlany ma harmonijną budowę. Ryba widziana z boku musi mieć zaokrągloną powierzchnię brzuszną, a boki wystarczająco umięśnione, aby uniknąć rozpadnięcia się tuszy po wypatroszeniu. Szkocki łosoś hodowlany ma tęczowy wygląd i srebrne ubarwienie. Barwa mięsa musi mieć minimalną intensywność na poziomie 26 w skali Roche.

Szkocki łosoś hodowlany ma postać zwartą, o fakturze od włóknistej do gładkiej. Szybkie chłodzenie po wyjęciu ryby z wody umożliwia zachowanie niezmiennego smaku.

Opis pochodzącego z hodowli ekologicznej szkockiego łososia hodowlanego jest taki jak powyżej, poza tym że barwa mięsa nie musi mieć minimalnej intensywności odnoszącej się do skali Roche.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Łososie karmione są mieszankami paszowymi, których podstawę stanowią mączka rybna i olej rybny, co zaspokaja ogół ich potrzeb żywieniowych.

Pochodzące z hodowli ekologicznej szkockie łososie hodowlane karmione są mieszankami paszowymi, których podstawą są przetworzone odpady rybne, mączka rybna i olej rybny, uznane za zrównoważone przez takie organy jak Rada Zarządzania Zasobami Morskimi (MSC), oraz produkty pochodzenia rolniczego uznane za ekologiczne.

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Proces produkcji łososia (zarówno hodowanego metodą intensywną, jak i pochodzącego z hodowli ekologicznej) można podzielić na trzy etapy, z których każdy powinien odbywać się na określonym obszarze geograficznym. Pierwszy etap polega na wyhodowaniu ryb od ikry do egzemplarza jednorocznego w środowisku słodkowodnym. Jednoroczne ryby są przenoszone do ogrodzonych obszarów morskich lub zbiorników znajdujących się w fiordach u wybrzeży Szkocji na okres 1-2 lat, a w przypadku pochodzącego z hodowli ekologicznej szkockiego łososia hodowlanego na okres od 1 do 2,5 roku. Łososie hodowane metodą intensywną karmione są mieszankami paszowymi, których podstawę stanowią mączka rybna i olej rybny, co zaspokaja ogół ich potrzeb żywieniowych. Łososie pochodzące z hodowli ekologicznej karmione są mieszankami paszowymi, których podstawę stanowią przetworzone odpady rybne, mączka rybna i olej rybny, uznane za zrównoważone oraz produkty pochodzenia rolniczego uznane za ekologiczne.

Ostatni etap polega na ręcznym odławianiu łososi przy użyciu metod zapewniających szybkie ich oszołomienie i wykrwawienie. Gwarantuje to higienę i zachowanie wysokiej jakości mięsa. Następnie ryby są możliwie szybko patroszone, a ich temperatura zostaje obniżona do temperatury pakowania (0-2 °C). Następnie pakuje się je do skrzynek/pojemników na żywność, chroniących towar w trakcie przeładunku, przechowywania i transportu. Towar jest przechowywany i dostarczany do konsumenta przy zapewnieniu ścisłych norm higieny, w tym kontroli temperatury, która musi wahać się między 0 a 2°C.

Niezależni inspektorzy zapewniają surową kontrolę jakości szkockich łososi hodowlanych, zarówno hodowanych metodą intensywną, jak i pochodzących z hodowli ekologicznej. Gospodarstwa produkcyjne sektora akwakultury oraz punkty pakowania są regularnie poddawane losowo przeprowadzanym szczegółowym audytom i kontrolom.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Cała gama produktów pod nazwą "Scottish Farmed Salmon", prezentacji i dań (w tym dań gotowych, musów i pasty łososiowej) ma prawo nosić to oznaczenie z obowiązkowym wskazaniem na etykiecie miejsca produkcji (wraz z odniesieniem do procesu produkcji).

Aby uniknąć dyskryminacji produktów z dzikiego łososia szkockiego wnioskodawcy oświadczają, że dalsze używanie słów "Scottish Smoked Wild Salmon" lub jakiejkolwiek kombinacji słów "Scottish" i "Salmon" w powiązaniu z dzikim łososiem w żaden sposób na tym nie ucierpi, pod warunkiem że łososie te będą poławiane w Szkocji, a użycie tych słów na etykiecie nie wprowadzi konsumentów w błąd w odniesieniu do chronionej nazwy pochodzenia.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Zachodnie wybrzeże kontynentalnej Szkocji, Hebrydy, Orkady i Szetlandy

5. Związek z obszarem geograficznym

Zarówno w odniesieniu do ryb hodowanych metodą intensywną, jak i pochodzących z hodowli ekologicznych, określony obszar stanowi wyjątkowe środowisko, któremu szkocki łosoś hodowlany zawdzięcza swoje szczególne właściwości.

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Czyste wody przybrzeżne oraz spokojne fiordy stanowią idealne środowisko do hodowli łososia. Środowisko to charakteryzuje się wysokim stopniem wymiany wód w fiordach i zatokach, prowadzącym do występowania silnych prądów morskich. Minimalne wahania temperatury wody w ciągu roku zapewniają rybom stabilne środowisko.

Od ponad 150 lat szkoccy biolodzy starają się stworzyć lepsze warunki do migracji dzikiego łososia na tarło. Pierwsze próby inkubowania ikry łososia sięgają 1838 r. W 1890 r. w Szkocji działało 18 wylęgarni ikry. Od tego czasu aż do końca lat 60. XX w. wiedza i technika hodowli rozwinęły się dzięki zdobytym doświadczeniom, co wraz z otwarciem pierwszego gospodarstwa akwakultury w Loch Ailort w Inverness-shire umożliwiło rozpoczęcie produkcji łososia szkockiego w 1969 r.

W końcu lat 70. i z początkiem lat 80. XX w. dzięki rosnącemu doświadczeniu i zwiększonym środkom finansowym wzrosła liczba nowych gospodarstw hodowlanych. Spowodowało to bardzo szybki wzrost produkcji. Podczas gdy w 1980 r. produkowano tylko 600 ton, to w 1990 r. produkcja wzrosła do 32.500 ton, a w 1998 r. wyprodukowano łącznie 115.000 ton. Ten szybki wzrost produkcji spowodował wzrost zatrudnienia w gminach regionu Highlands i na szkockich wyspach. Obecnie przy produkcji szkockiego łososia hodowlanego zatrudnionych jest bezpośrednio 4.000 osób.

Czyste wody przybrzeżne oraz spokojne fiordy dostarczały pokarm i dawały schronienie szkockim łososiom hodowlanym, a zaawansowane techniki hodowli pozwoliły na osiągnięcie i zachowanie najwyższej jakości każdego łososia.

5.2. Specyfika produktu

Szkocki łosoś hodowlany ma harmonijną budowę i charakterystyczne jędrne mięso. Jego niezmienny smak zachowywany jest dzięki nieodkładaniu się nadmiaru tłuszczu.

Sukces tej branży polega w dużej mierze na zdolności samodzielnego wprowadzania produktu do obrotu oraz na dopasowywaniu się do zmian w handlu i wymaganiach konsumentów. Akcent położony na wysoką jakość był decydującym elementem tego procesu. W istocie jakość stała się dewizą wszystkich producentów szkockiego łososia hodowlanego, o czym świadczy Label Rouge przyznany szkockiemu łososiowi hodowlanemu.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku CHNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku CHOG)

Określony obszar stanowi wyjątkowe środowisko, któremu szkocki łosoś hodowlany zawdzięcza swoje szczególne, wymienione poniżej, właściwości:

- wysoki stopień wymiany wód w fiordach i zatokach, prowadzący do występowania silnych prądów morskich, zapewnia że ryby są w ciągłym ruchu. To z kolei daje jędrne mięso o charakterystycznej fakturze i zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu,

- wysoki stopień wymiany wód zapewnia lepsze dotlenienie ryb, co zwiększa aktywność metaboliczną łososia, a to z kolei korzystnie wpływa na jego rozmiar i wagę,

- wysoka jakość wód północnego Atlantyku umożliwia równomierny wzrost łososia i osiągnięcie harmonijnej budowy,

- nikłe wahania temperatury wody występujące w ciągu roku zapewniają stabilne warunki hodowli, dzięki czemu mięso ryb ma jędrną fakturę i niezmienny smak bez posmaku goryczki.

Szkocki łosoś hodowlany nadal cieszy się dużym uznaniem znanych szefów kuchni, krytyków kulinarnych i wytrawnych konsumentów z całego świata. Wysoka renoma, jaką cieszy się szkocki łosoś hodowlany ze względu na swoją jakość, harmonijność i walory smakowe, wynika z badań konsumenckich.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

http://www.defra.gov.uk/foodrin/foodname/pfn/products/documents/scottish-salmon-pgi.pdf

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024