Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2008/C 74/21)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2008 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"KAINUUN RÖNTTÖNEN"

NR WE: FI/PGI/005/0099/23.06.1999

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Maa- ja metsätalousministeriö

Аdres: PL 30, FI-00023 Valtioneuvosto

Tel.: (358-9) 1605 42 78

Faks: (358-9) 1605 34 00

E-mail: maija.heinonen@mmm.fi

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Kainuun Leipomoliikkeen harjoittajat ry

Аdres: Kainuuntie 126

FI-88900 Kuhmo

Tel.: (358-020) 833 53 35

Faks: (358-8) 655 12 74

E-mail: kaesa@kaesankotileipomo.fi

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 2.4: Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa: "Kainuun rönttönen"

4.2. Opis produktu: Kainuun rönttönen to niewielki, okrągły, otwarty pieróg wypiekany z mąki żytniej, z nadzieniem, na które składają się gotowane ziemniaki, mąka żytnia i borówki. Nadzienie na bazie słodkiego purée ziemniaczanego z dodatkiem borówek ma kolor czerwono-brązowy, a połysk uzyskuje dzięki polaniu topionym masłem. Kainuun rönttönen przygotowuje się w trzech etapach. W pierwszej kolejności przygotowuje się nadzienie, następnie ciasto, a na końcu łączy się oba te składniki.

4.3. Obszar geograficzny: Region Kainuu znajduje się w okręgu Oulu i obejmuje osiem gmin oraz dwa miasta. Kainuu liczy 86.000 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 4 osoby na kilometr kwadratowy. Powierzchnia regionu wynosi 24.451 km2, z czego 12 % to zbiorniki wodne. Lasy pokrywają ponad 2 miliony hektarów, a do charakterystycznych elementów krajobrazu należą wzgórza, lasy, zbiorniki wodne i tereny bagienne.

4.4. Dowód pochodzenia: Kainuun rönttönen wytwarza się w sposób zgodny z obowiązującym ustawodawstwem, a w procesie produkcyjnym stosuje się system HACCP. Zgodność ze specyfikacją wyrobu nadzorowana jest przez fiński urząd ds. bezpieczeństwa żywności.

Identyfikowalność produktu zapewnia się poprzez podanie nazwy producenta na opakowaniu lub na etykiecie produktu, którą producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu. Miejsce produkcji musi znajdować się na obszarze geograficznym wyznaczonym jako obszar wytwarzania Kainuun rönttönen.

4.5. Metoda produkcji: Kainuun rönttönen wytwarza się w trzech etapach. W pierwszej kolejności przygotowuje się nadzienie, następnie ciasto, a na końcu łączy się oba te składniki. Kainuun rönttönen wytwarza się w całości ręcznie, począwszy od odmierzania składników. Urządzenia mechaniczne wykorzystuje się jedynie do wyrabiania i wałkowania ciasta oraz do obierania ziemniaków.

Składniki:

- Ciasto:

- 0,500 kg zimnej wody,

- 0,007 kg soli,

- 0,300 kg mąki pszennej,

- 0,800 kg mąki żytniej,

- 0,050 kg oleju rzepakowego.

- Nadzienie:

- 2,000 kg ziemniaków,

- 0,300 kg mąki żytniej,

- 0,400 kg rozgniecionych borówek, -0,100 kg cukru,

- 0,007 kg soli.

Przygotowanie nadzienia:

- Ziemniaki obrać, ugotować i utrzeć na purée.

- Purée ostudzić trochę, a następnie dodać mąki żytniej i wymieszać.

- Mieszaninę pozostawić w temperaturze pokojowej na 2 do 3 godzin i mieszać ją od czasu do czasu, aby nabrała słodkiego smaku.

- Po tym czasie dodać rozgniecione borówki z cukrem oraz sól.

Przygotowanie ciasta:

- Do osolonej wody dodawać powoli mąkę żytnią i mąkę pszenną oraz odrobinę zakwasu chlebowego. Zagnieść ciasto. Dodać oleju rzepakowego i wymieszać.

- Ciasto rozwałkować na grubość 2 mm i wyciąć z niego krążki o średnicy 50-130 mm. Na krążki nałożyć grubą warstwę nadzienia, pozostawiając wolny 1 cm od brzegu. Prawidłowe proporcje ciasta i nadzienia to 1:1.

Formowanie i pieczenie:

- Brzegi ciasta zawinąć tak, aby zachodziły na nadzienie, a następnie uformować łagodne, zaokrąglone fałdy. Uformowane pierogi ułożyć na blasze do pieczenia.

- Piec w gorącym piecu aż ciasto będzie kruche, a brzegi przyrumienione. Po wyjęciu z pieca brzegi posmarować roztopionym masłem.

Przechowywanie:

- Kainuun rönttönen smakuje najlepiej podany bezpośrednio po upieczeniu i lekkim ostudzeniu.

- Pierogi można przechowywać do następnego dnia w temperaturze pokojowej, przykryte tkaniną lub w torebce papierowej. W lodówce można je przechowywać przez tydzień. Przed podaniem wystarczy podgrzać.

- Surowe lub upieczone pierogi można zamrozić, dzięki czemu okres ich przechowywania jest znacznie dłuższy. Pierogi zamrożone na surowo można piec w odpowiedniej ilości bezpośrednio przed spożyciem.

4.6. Związek z obszarem geograficznym: Chleb i wypieki zajmują istotne miejsce w kuchni regionu Kainuu. W książce "Kainuun Leipä" (Chleb w Kainuu) Götha i Reima Rannikko piszą: "W całym regionie Kainuu wytwarza się te same podstawowe gatunki chleba, a dodatkowo istnieją dziesiątki lokalnych specjalności. Podczas pięciu lat pracy udało nam się zidentyfikować około stu różnych podstawowych gatunków chleba i wypieków. Liczba ta jest wielokrotnie większa, jeśli uwzględnić wszystkie odmiany i niuanse. Różnorodność ta wynika przynajmniej częściowo z położenia Kainuu na skrzyżowaniu wpływów kultur regionów Północnej Ostrobothni, Savo i Północnej Karelii".

Legenda głosi, że w dawnych czasach, gdy na przedwiośniu brakowało jedzenia, a gospodarz musiał najmować się do prac leśnych, gospodyni wybierała z dna naczynia resztki borówek i ostatnie ziemniaki z kopca, aby rozgnieść je razem i upiec w cieście żytnim. Tak narodził się rönttönen - duży, pożywny pieróg. W dzisiejszych czasach wytwarza się również małe, tzw koktailowe pierożki rönttönen.

Człowiek rozróżnia cztery podstawowe smaki: słony, słodki, kwaśny i gorzki. W dawnych czasach, gdy cukier był nie do zdobycia lub stanowił rzadkość, Kainuun rönttönen zaspokajał łaknienie słodkiego. Słodycz uzyskiwano w wyniku słodowania ziemniaków, natomiast zakwaszanie nadaje ciastu pulch-ność i soczysty smak. Pieczony w piecu chlebowym rönttönen to jedyny w swoim rodzaju, kruchy wypiek.

Rönttönen uznawany jest za wyrób charakterystyczny dla regionu Kainuu i tylko tam wytwarzany. Jest to miejscowa specjalność gminy Kuhmo. W podręcznikach i książkach kucharskich rönttönen kojarzony jest automatycznie z regionem Kainuu. Na przykład przepis na rönttönen opublikowany w książce Bakers á la carte (autorstwa Manne Stenroos) pochodzi od producenta należącego do grupy składającej niniejszy wniosek.

W regionie Kainuu wytwarza się wiele rodzajów pierogów, ale nazwę rönttönen nosi tylko otwarty pieróg wytwarzany zgodnie z niniejszym przepisem. Związek z regionem odnaleźć można między innymi w książce z przepisami "Suomalaisia leipäerikoisuuksia" (Fińskie specjalności piekarskie) (Leipätoimi-kunta 1988). Wspólną historię regionu i wyrobu najlepiej przedstawili Götha i Reima Rannikko w książce " Kainuun Leipä " ("Chleb w Kainuu") (Otava 1978). Kainuun rönttönen został podany jako przykład piekarstwa regionu Kainuu w książce Jaakko Kolmonena "Suomen maakuntaleivät" (Chleby regionalne Finlandii), zawierającej przepisy na niemal 80 rodzajów fińskiego chleba. W dziełach literackich opisujących życie w regionie Kainuu, takich jak "Muina miehinä " (Jak inni ludzie) Veikko Huovinena, rönttönen przedstawiany jest jako typowy wyrób lokalny. Kainuun rönttönen stanowi nieodłączny element organizowanych w regionie Kainuu imprez kulturalnych, takich jak tradycyjny, doroczny festiwal muzyki kameralnej w Kuhmo, przyciągający publiczność z całego świata, która jednocześnie pragnie skosztować miejscowych specjalności. Kainuun rönttönen wystawiano między innymi na festiwalu fińskiej kultury kulinarnej w Helsinkach w 1998 r., na targach rolnych w Helsinkach w 1994 r. oraz na targach piekarsko-cukierniczych w Stuttgarcie w 1996 r. Rönttönen stanowi również stały element na stoisku regionu Kainuu podczas dorocznych targów turystyki w Helsinkach.

Kainuun rönttönen tradycyjnie podaje się do zupy również w dzisiejszych czasach. Jest to smaczna i pożywna przekąska dla dzieci i dorosłych, którą do smaku można posmarować jedynie odrobiną masła. Kainuun rönttönen nadaje się znakomicie do kawy oraz jako prowiant na drogę.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Elintarviketurvallisuusvirasto Evira

Adres: PL 28, FI-00581 Helsinki

Tel: (358-020) 772.003

Faks: (358-020) 772 43 50

E-mail: kirjaamo@evira.fi

4.8. Etykietowanie: -

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024