Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/38.432 - Profesjonalne kasety video.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/38.432 -Profesjonalne kasety video

(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurenci - Dz.U.L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2008/C 57/06)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2008 r.)

Projekt decyzji stwarza podstawy do następujących uwag:

Wprowadzenie

W maju 2002 r. Komisja przeprowadziła kontrole w pomieszczeniach należących do przedsiębiorstw wchodzących w skład grup Sony Fuji i Maxell w pięciu państwach członkowskich. Po dokonaniu kontroli złożono wnioski o złagodzenie sankcji, a Komisja prowadziła dalsze postępowanie wyjaśniające. Komisja doszła do wstępnego wniosku, że Fuji, Maxell i Sony omawiały i zawierały porozumienia i/lub stosowały praktyki uzgodnione z naruszeniem przepisów art. 81 Traktatu WE oraz art. 53 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym w celu podniesienia, utrzymania lub stabilizacji cen dwóch formatów profesjonalnych kaset video - Betacam SP i Digital Betacam - na rynku EOG, jak również wymieniały informacje w celu ułatwienia i nadzorowania ich stosowania co najmniej od dnia 23 sierpnia 1999 r. i co najmniej do dnia 16 maja 2002 r.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i czas na udzielenie odpowiedzi

Dnia 8 marca 2007 r. Komisja wszczęła postępowanie i przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowano do Sony France SA i jej spółek dominujących Sony Europe Holding BV i Sony Corporation (dalej określanych wspólną nazwą "Sony"), do FUJIFILM Recording Media GmbH i jej spółek dominujących FUJIFILM Corporation oraz FUJIFILM Holdings Corporation (dalej określanych wspólną nazwą "Fuji") oraz do Maxell Europe Limited i jej spółki dominującej Hitachi Maxell Limited (dalej określanych wspólną nazwą "Maxell").

Spółki te otrzymały pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w okresie pomiędzy dniem 13 a dniem 16 marca 2007 r., z dwumiesięcznym terminem na udzielenie odpowiedzi. W odpowiedzi na uzasadnione wnioski Fuji i Sony wyraziłam zgodę na przedłużenie terminu dla tych spółek, odpowiednio do dnia 16 i 21 maja 2007 r. Wszystkie strony udzieliły odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Dostęp do akt

Stronom udostępniono akta Komisji w formie płyt CD-ROM, które zostały im dostarczone razem z pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń. Żadna ze stron nie zgłosiła żadnych skarg co do uzyskania dostępu do akt.

Złożony przez Maxell wniosek o złagodzenie sankcji

Dnia 10 kwietnia 2007 r. Maxell zwrócił się do Komisji z wnioskiem o złagodzenie sankcji na warunkach ustanowionych w obwieszczeniu w sprawie łagodzenia kar z 2002 r.(1), który przesłano pozostałym stronom.

Złożenie ustnych wyjaśnień

Złożenie ustnych wyjaśnień odbyło się 12 czerwca 2007 r. Wszyscy adresaci pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń złożyli ustne wyjaśnienia i przedstawili swoje stanowisko.

Projekt decyzji

W projekcie decyzji Komisja pozytywnie oceniła złożony przez Maxell wniosek o złagodzenie sankcji, stwierdzając, że odpowiedź firmy Maxell potwierdziła w znaczącym stopniu interpretację faktów. W związku z powyższym Komisja wyraziła zgodę na obniżenie grzywny, która ma zostać nałożona na Maxell.

W omawianym projekcie decyzji Komisja po raz pierwszy zastosowała wytyczne o grzywnach(2) z 2006 r.

Projekt decyzji przedłożony Komisji zawiera jedynie te zastrzeżenia, w odniesieniu do których zapewniono stronom możliwość wyrażenia swojej opinii.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela, dnia 8 listopada 2007 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Dz.U. C 45 z 19.2.2002, str. 3.

(2) Dz.U. C 210 z 1.9.2006, str. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024