Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/31/07 - "Młodzi w świecie": współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską - Program "Młodzież w działaniu".

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/31/07

"Młodzi w świecie": współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską

Program "Młodzież w działaniu"

(2008/C 38/06)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lutego 2008 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia jest wsparcie projektów promujących współpracę na rzecz młodzieży między państwami uczestniczącymi w programie i państwami partnerskimi niesąsiadującymi z Unią Europejską, w tym:

– wspieranie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie problematyki młodzieży i kształcenia nieformalnego,

– udział w kształtowaniu polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą i wolontariatu, a także w umacnianiu zdolności organizacji/struktur młodzieżowych i ich kompetencji wychowawczych,

– rozwijanie długoterminowych relacji partnerskich i sieci organizacji młodzieżowych.

Projekty muszą dotyczyć jednego z poniższych zagadnień:

1) Umacnianie społeczeństwa obywatelskiego, postaw obywatelskich i demokracji.

2) Walka z rasizmem i ksenofobią.

3) Dialog międzyetniczny i międzyreligijny

4) Rozwiązywanie problemów i odbudowa w sytuacjach pokonfliktowych.

5) Aktywna rola kobiet w społeczeństwie.

6) Prawa mniejszości.

Beneficjentami tej współpracy są osoby pracujące na rzecz młodzieży, animatorzy i inne osoby odpowiedzialne za działania w tym zakresie, młodzież, a także inne podmioty zaangażowane w działalność organizacji i struktur młodzieżowych oraz zainteresowane realizacją projektów na rzecz współpracy w tej dziedzinie.

Niniejsze zaproszenie dotyczy działania 3.2 programu "Młodzież w działaniu".

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego jest odpowiedzialna za przeprowadzenie procedury związanej z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

2. Kwalifikujący się kandydaci

Wnioski mogą składać organizacje non-profit, organizacje pozarządowe lub lokalne i regionalne jednostki publiczne. Do wsparcia kwalifikują się wyłącznie zgłoszenia wnioskodawców posiadających oficjalną siedzibę w jednym z państw uczestniczących w programie.

Państwa uczestniczące w programie:

– państwa członkowskie Unii Europejskiej(1): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wegry, Wielka Brytania, Włochy,

– państwa EFTA będące stronami porozumienia EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia),

– kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami oraz ogólnymi warunkami i ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach wspólnotowych (Turcja).

W projektach muszą uczestniczyć partnerzy z co najmniej czterech różnych państw (w tym zgłaszana organizacja), w tym co najmniej dwóch państw uczestniczących w programie, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, oraz dwóch państw partnerskich.

3. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia szacuje się na około 2.500.000 EUR.

Pomoc finansowa Agencji nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikujących się kosztów. Maksymalna dotacja wyniesie 100.000 EUR.

Rozpoczęcie projektów musi nastąpić obowiązkowo w okresie od 1 listopada 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Czas trwania projektów wynosi minimalnie 6 miesięcy i maksymalnie 12 miesięcy.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy przekazać Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) najpóźniej do dnia 15 kwietnia 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5. Informacje uzupełniające

Pełny tekst niniejszego zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/youth/calls2008/action32/index_en.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście niniejszego zaproszenia do składania wniosków i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Osoby pochodzące z krajów i terytoriów zamorskich oraz, w stosownych przypadkach, instytucje publiczne lub prywatne mające tam siedzibę, kwalifikują się do udziału w programie "Młodzież w działaniu" według zasad określonych w programie i ustaleń obowiązujących państwo członkowskie, z którym są związane. Lista krajów i terytoriów zamorskich znajduje się w załączniku 1A do decyzji 2001/822/WE Rady z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską ("decyzja o Stowarzyszeniu Zamorskim") (Dz.U. L 314 z 30.11.2001, str. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024