Streszczenie decyzji Komisji z dnia 7 października 2008 r. dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE zastosowanej w sprawie przepisów słowackiego prawa pocztowego dotyczących usług poczty hybrydowej (Sprawa nr COMP/F-1/39.562).

Streszczenie decyzji Komisji

z dnia 7 października 2008 r.

dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE zastosowanej w sprawie przepisów słowackiego prawa pocztowego dotyczących usług poczty hybrydowej

(Sprawa nr COMP/F-1/39.562)

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 5912)

(Jedynie tekst w języku słowackim jest autentyczny)

(2008/C 322/06)

(Dz.U.UE C z dnia 17 grudnia 2008 r.)

1. W dniu 7 października 2008 r. Komisja przyjęła decyzję na mocy art. 86 ust. 3 Traktatu WE. Niniejszym Komisja publikuje zasadniczą treść decyzji i nazwę przedsiębiorstwa, którego ona dotyczy, przy uwzględnieniu prawnie uzasadnionego interesu przedsiębiorstwa w zakresie ochrony jego działalności gospodarczej. Jawna wersja pełnego tekstu decyzji w autentycznej wersji językowej oraz w języku angielskim znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod adresem:

http://ec.europa.eu/comm/competition/antitrust/cases/index.html

2. Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Słowackiej. Przedmiotem postępowania jest zwiększenie monopolu pocztowego operatora dominującego w dziedzinie usług pocztowych - Poczty Słowackiej (Slovenská Pošta).

3. Poczta hybrydowa to szczególna usługa pocztowa polegająca na tym, że treść przesyłek dostarczana jest drogą elektroniczną do operatora świadczącego usługi pocztowe, który drukuje, kopertuje, sortuje i dostarcza takie przesyłki. Poczta hybrydowa kierowana jest głównie do podmiotów, takich jak banki, przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe i telekomunikacyjne, które regularnie wysyłają dużą liczbę przesyłek (np. faktury).

4. W Republice Słowackiej świadczenie usługi poczty hybrydowej odbywało się na zasadach wolnej konkurencji i na rynku tym działało wiele prywatnych przedsiębiorstw. W dniu 8 listopada 2007 r. przedstawiono jednakże w parlamencie wniosek legislacyjny mający na celu zastrzeżenie usługi poczty hybrydowej dla Poczty Słowackiej (Slovenská Pošta). Wniosek ten przyjęto w drugim czytaniu w dniu 15 lutego 2008 r., a przepisy weszły w życie w dniu 1 kwietnia 2008 r.

5. Jednocześnie w dniu 30 listopada 2007 r. Urząd Nadzoru Usług Pocztowych wydał publiczne oświadczenie, w którym poinformował zainteresowane strony, że niezależnie od treści poprzednich oświadczeń i decyzji, od tego momentu usługa poczty hybrydowej stanowi element monopolu pocztowego.

6. Prywatnym operatorom uniemożliwiono więc wykonywanie działalności w tej dziedzinie, co spowodowało straty zagrażające rentowności tych przedsiębiorstw. Ponadto konsumenci pozbawieni zostali możliwości korzystania z wartości dodanej usług oferowanych przez wspomnianych operatorów.

7. Slovenská Pošta stanowi całkowitą własność Republiki Słowackiej, jest więc przedsiębiorstwem publicznym. Korzysta ono z wyłącznego prawa do świadczenia usług związanych z tradycyjnymi przesyłkami o wadze poniżej 50g i cenie poniżej 2,5-krotności taryfy podstawowej. W związku z tym ma zastosowanie art. 86.

8. W związku z wyłącznością na te usługi Slovenská Pošta posiada pozycję dominującą na rynku tradycyjnych usług pocztowych i na znaczącej części wspólnego rynku, tj. na terytorium Słowacji. Poprzez rozszerzenie monopolu pocztowego na usługi poczty hybrydowej, których świadczenie odbywało się do tej pory na zasadach wolnej konkurencji, a więc poprzez ograniczenie oferty usług pocztowych dostępnych dla konsumentów, Republika Słowacka naruszyła postanowienia art. 86 ust. 1 w związku z art. 82 Traktatu WE.

9. Zgodnie z art. 86 ust. 2 Traktatu przedsiębiorstwa zobowiązane do zarządzania usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym podlegają normom Traktatu, zwłaszcza regułom konkurencji, w granicach, w jakich ich stosowanie nie stanowi prawnej lub faktycznej przeszkody w wykonywaniu poszczególnych powierzonych im zadań. Do państw członkowskich należy wykazanie, że do świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym konieczne jest ograniczenie konkurencji.

10. Republika Słowacka oraz Slovenská Pošta utrzymywały, że omawiane ograniczenie konkurencji było konieczne do zapewnienia świadczenia powszechnych usług pocztowych. Niemniej jednak ani Republika Słowacka, ani Slovenská Pošta nie były w stanie dostarczyć przekonujących dowodów na to, że bez ponownej monopolizacji poczty hybrydowej Slovenská Pošta nie mogłaby świadczyć powszechnych usług pocztowych na możliwych do zaakceptowania warunkach ekonomicznych.

11. W decyzji wzywa się Republikę Słowacką do zaproponowania skutecznych środków prowadzących do zaprzestania naruszania przepisów i poinformowania Komisji o podjętych środkach w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.322.10

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 7 października 2008 r. dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE zastosowanej w sprawie przepisów słowackiego prawa pocztowego dotyczących usług poczty hybrydowej (Sprawa nr COMP/F-1/39.562).
Data aktu: 17/12/2008
Data ogłoszenia: 17/12/2008