Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego za rok budżetowy 2007, wraz z odpowiedziami Urzędu.

SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego za rok budżetowy 2007, wraz z odpowiedziami Urzędu

(2008/C 311/26)

(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2008 r.)

WSTĘP

1. Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (zwany dalej "Urzędem") został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r.(1). Zadaniem Urzędu jest wdrażanie prawa wspólnotowego w zakresie znaków towarowych i wzorów, które zapewnia przedsiębiorstwom jednolitą ochronę na całym terytorium Unii.

2. W tabeli 1 skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Urzędu. Najważniejsze dane ze sporządzonego przez Urząd sprawozdania finansowego za rok budżetowy 2007 przedstawiono do celów informacyjnych w tabelach 2, 3 i 4.

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

3. Niniejsze poświadczenie skierowane jest do Komitetu Budżetowego Urzędu zgodnie z art. 137 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94.

4. Sprawozdanie finansowe Urzędu za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2007 r.(2) zostało sporządzone przez jego prezesa zgodnie z art. 119 rozporządzenia Rady (EWG) nr 40/94 i przekazane Trybunałowi, który jest zobowiązany do wydania poświadczenia na temat wiarygodności tego sprawozdania oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u jego podstaw.

5. Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z międzynarodowymi standardami kontroli IFAC i ISSAI(3) oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki w takim zakresie, w jakim znajdują one zastosowanie w kontekście Wspólnoty Europejskiej. Kontrola została zaplanowana i przeprowadzona tak, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe jest wiarygodne, a transakcje leżące u jego podstaw legalne i prawidłowe.

6. Trybunał uzyskał uzasadnioną podstawę do wydania poniższego poświadczenia:

Wiarygodność rozliczeń
Sprawozdanie finansowe Urzędu za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2007 r. jest wiarygodne we wszystkich istotnych aspektach.
Legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw rozliczeń
Transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Urzędu są, jako całość, legalne i prawidłowe.
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI

7. Budżet Urzędu na 2007 r. wyniósł 276 mln euro w porównaniu z 212 mln euro w budżecie na rok poprzedni. Budżet Urzędu w 2007 r. obejmował rezerwę w wysokości 118 mln euro w porównaniu z 77 mln euro w roku poprzednim. Budżet Urzędu jest finansowany z opłat wnoszonych przez użytkowników jego usług.

8. W ostatnich latach Urząd w znacznym stopniu ograniczył liczbę stałych pracowników, równocześnie zwiększając skalę swojej działalności poprzez automatyzację procesów oraz zlecanie na zewnątrz działań wspierających. Wydatki na doradztwo, rozwój i serwis informatyczny wzrosły z 7,5 mln euro w 2000 r. do 17 mln euro w 2006 r. i 22 mln euro w 2007 r. Korzyści płynące z takiego podejścia powinny zostać ocenione przez Urząd za pomocą ogólnej analizy kosztów i korzyści.

9. W przypadku projektów prowadzonych w 2007 r. przez Departament Zarządzania Jakością Urzędu nie zawsze przygotowywano analizę kosztów i korzyści, szacunki finansowe oraz należyte uzasadnienia. Nie istniał bezpośredni związek pomiędzy projektami a zobowiązaniami budżetowymi, co nie pozwalało na sprawną kontrolę kosztów i zarządzanie nimi.

10. W swoim sprawozdaniu(4) dotyczącym sprawozdania finansowego Urzędu za rok budżetowy 2006 Trybunał wskazał konieczność zaproponowania Komisji przez Urząd poziomu opłat, który w większym stopniu odpowiadałby jego rzeczywistym kosztom(5). Skumulowana nadwyżka budżetowa(6) w 2006 r. wyniosła 201 mln euro, natomiast w 2007 r. osiągnęła 273 mln euro. Urząd w porozumieniu z Komisją powinien zastanowić się nad lepszym i bardziej efektywnym wykorzystaniem środków znajdujących się obecnie w rezerwie.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 18 września 2008 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes

______

(1) Dz.U. L 11 z 14.1.1994, s. 1.

(2) Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w dniu 20 czerwca 2008 r. i wpłynęło do Trybunału w dniu 1 lipca 2008 r.

(3) Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(4) Dz.U. C 309 z 19.12.2007, s. 142.

(5) Artykuł 134 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r.

(6) Przeniesione wyniki budżetowe plus rezerwa zgodnie z art. 16 rozporządzenia finansowego Urzędu.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela 1

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante)

grafika

Tabela 2

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Wykonanie budżetu za rok budżetowy 2007

grafika

Tabela 3

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Rachunek dochodów i wydatków za lata budżetowe 2007 i 2006

grafika

Tabela 4

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Bilans na dzień 31 grudnia 2007 r. i 31 grudnia 2006 r.

grafika

ODPOWIEDZI URZĘDU

8. Projekty automatyzacji w przyszłości oraz możliwe zlecanie zadań na zewnątrz są systematycznie uwzględnianie podczas planowania przyszłych rozmiarów instytucji oraz procesów rekrutacji. Wzrost budżetu na technologie informacyjne jest wynikiem znaczącego wzrostu udziału systemów informatycznych, czy to ze względu na nowe zadania (protokół madrycki, wzory wspólnotowe, odnowienia), czy też z powodu strategii e-biznesu oraz przekształcania wewnętrznych systemów zarządzania znakiem towarowym, jak również istotnych inwestycji w bezpieczeństwo informatyczne (ciągłość działalności). Metodyka wewnętrzna przewiduje obecnie przeprowadzanie analizy kosztów i korzyści dla każdego projektu informatycznego. Podobna metodyka zostanie wdrożona w odniesieniu do działań zlecanych na zewnątrz.

9. Wprowadzone zostaną nowe narzędzia zarządzania projektem (w tym zarządzania szacunkami finansowymi). Zakres zastosowania istniejącej metodyki departamentu zarządzania jakością Urzędu będzie rozszerzany, tak aby stopniowo obejmował wszystkie wymienione aspekty we wszystkich projektach.

10. W grudniu 2006 r. Komisja przedstawiła wnioski dotyczące nowego mechanizmu opłat. W maju 2007 r. Rada zwróciła się do Komisji z prośbą o przedstawienie pilnego wniosku o redukcję.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024