Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 41/08 (NN 35/08) - Danske Statsbaner - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - DANIA

Pomoc państwa C 41/08 (NN 35/08) - Danske Statsbaner

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 309/07)

(Dz.U.UE C z dnia 4 grudnia 2008 r.)

Pismem z dnia 10 września 2008 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wymienionej pomocy lub wyżej wymienionego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na adres:

Commission européenne

Direction générale de l'Energie et des Transports

Direction A

B-1049 Bruxelles

Faks (32-2) 296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

Listem z dnia 3 lutego 2003 r. została przekazana Komisji pierwsza skarga dotycząca domniemanej pomocy przyznanej spółce Danske Statsbaner (zwanej dalej "DSB") na transport kolejowy pasażerów na trasie Kopenhaga - Ystad. Skarga ta spowodowała wymianę korespondencji między Komisją i władzami duńskimi. Skargę zarejestrowano pod numerem CP107/07.

Listem z dnia 1 czerwca 2006 r. wpłynęła do Komisji druga skarga, dotycząca domniemanej pomocy przyznanej spółce DSB w ramach dwóch umów zawartych z duńskim Ministerstwem Transportu o świadczenie usług użyteczności publicznej. Skarga ta spowodowała kolejną wymianę korespondencji między Komisją i władzami duńskimi. Skargę zarejestrowano pod numerem CP124/2006.

Zważywszy, iż obie skargi po części dotyczą tych samych faktów, Komisja postanowiła rozpatrzyć je wspólnie.

OPIS ŚRODKÓW

Zgodnie z informacjami przekazanymi Komisji przez skarżących, umowy o świadczenie usług użyteczności publicznej zawarte między duńskim Ministerstwem Transportu i przedsiębiorstwem publicznym DSB, mogły prowadzić do przyznania pomocy państwa.

Umowa o świadczenie usług użyteczności publicznej

Niniejsza decyzja dotyczy dwóch umów o świadczenie usług użyteczności publicznej zawartych między duńskim Ministerstwem Transportu i DSB odpowiednio na lata 2000-2004 i 2005-2014. Umowy te nie były poprzedzone procedurą przetargu.

Umowy, o których mowa, zakładają świadczenie usług w zakresie transportu kolejowego pasażerów na terytorium Danii, jak również pewne obowiązki w zakresie regularności, jakości usług i opłat. Ponadto przewidują one zakup taboru kolejowego.

Zgodnie z postanowieniami wyżej wymienionych umów, z pewnymi wyjątkami, DSB otrzymuje dochody ze sprzedaży biletów. DSB otrzymuje również rekompensaty w postaci płatności wynikających z umowy, w wysokości tamże określonej.

OCENA ŚRODKÓW

Obecność pomocy

Na bieżącym etapie Komisja nie może wykluczyć, że DSB otrzymało pomoc państwa w ramach umów o świadczenie usług użyteczności publicznej zawartych między duńskim Ministerstwem Transportu i DSB na lata 2000-2004 i 2005-2014. W szczególności Komisja ma wątpliwości dotyczące przestrzegania trzech z czterech kryteriów ustalonych w tym celu w wyroku w sprawie Altmark wydanym przez Trybunał.

Zgodność

Umowa o świadczenie usług użyteczności publicznej zawarta między duńskim rządem i DSB stanowi umowę o świadczenie usług publicznych zgodnie z art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 1191/69, który zatem ma zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Komisja uważa, iż na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 1191/69, pomoc zawarta w cenie usług przewidzianych w umowie o świadczenie usług publicznych może być uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem. Jednakże w przypadku braku precyzyjnych warunków określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 1191/69, zgodność wyżej wymienionej pomocy powinna być oceniona pod kątem podstawowych zasad wynikających z Traktatu, orzecznictwa i jego praktyki decyzyjnej.

Ogólne zasady zostały ujęte przez Komisję we "wspólnotowych ramach dotyczących pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych"(1).

W punkcie 14 wymienionych ram przewidziano zasady pozwalające ustalić zgodność środków pomocowych zawartych w kwocie wypłacanej przez władze państwowe wykonawcy usług publicznych. W tym celu należy udowodnić, że kwota rekompensaty, tzn. kwoty wypłaconej przez rząd duński, ogranicza się do wysokości niezbędnej dla pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem usług publicznych.

Jednakże, Komisja ma wątpliwości co do braku nadmiernej kompensacji w tym przypadku. Komisja ma także wątpliwości, czy pobranie opłaty w postaci dywidend przez państwo duńskie od wyników osiagniętych przez DSB oraz redukcja rocznych płatności wynikajacych z umowy pozwoliły na uniknięcie ryzyka nadmiernej kompensacji.

W związku z powyższym, w tym przypadku Komisja ma wątpliwości co do zgodności pomocy państwa.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana beneficjentowi może podlegać zwrotowi.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024