Opinia w zastosowaniu art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE w odniesieniu do wprowadzonego przez władze Węgier zakazu dotyczącego szlifierki kątowej noszącej znak towarowy MANS FRIEND MD-2007-139.

OPINIA KOMISJI

z dnia 27 listopada 2008 r.

w zastosowaniu art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE w odniesieniu do wprowadzonego przez władze Węgier zakazu dotyczącego szlifierki kątowej noszącej znak towarowy MANS FRIEND MD-2007-139

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 306/02)

(Dz.U.UE C z dnia 29 listopada 2008 r.)

1. Powiadomienie wystosowane przez władze węgier

Artykuł 2 ust. 1 dyrektywy 98/37/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do maszyn stanowi, że państwa członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu zagwarantowania, aby maszyny objęte zakresem dyrektywy mogły być wprowadzane do obrotu i oddawane do użytku wyłącznie wówczas, gdy nie zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu osób lub, w stosownych przypadkach, zwierząt domowych oraz mienia, jeżeli są prawidłowo zainstalowane i konserwowane oraz użytkowane zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem.

Artykuł 7 ust. 1 dyrektywy stanowi, że jeżeli państwo członkowskie stwierdzi, że maszyny noszące oznakowanie CE i używane zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób oraz, w stosownych przypadkach, zwierząt domowych lub mienia, podejmuje ono wszelkie niezbędne środki mające na celu wycofanie takich maszyn z obrotu, zakaz wprowadzania ich do obrotu, oddawania do użytku lub eksploatacji, albo ograniczenia swobodnego przepływu tych produktów. Państwo członkowskie niezwłocznie powiadamia Komisję o każdym takim środku, podając uzasadnienie swojej decyzji.

W dniu 23 lipca 2007 r. władze Węgier poinformowały Komisję Europejską o zastosowaniu zakazu wprowadzania do obrotu ręcznej przenośnej elektrycznej szlifierki kątowej noszącej znak towarowy MANS FRIEND, typu MF 125-110. Producentem maszyny było przedsiębiorstwo Jinhua Max-power Tools Co., Ltd, Western Binhong Road 558, section 2, Jinhua Industrial Area, Zhejing, Chiny, a dystrybutorem - Baumann Hungary Ltd, H-1162 Budapest, János utca 118.

Akta przesłane Komisji zawierały następujące dokumenty:

- Świadectwo nr 05SHW0991-01 z dnia 10 maja 2005 r. dla szlifierki kątowej typu S1M-MP6-125, wydane przez przedsiębiorstwo Intertek Deutschland GmbH, którym nadaje się szlifierce kątowej znak "GS";

- Świadectwo nr JSH0411771 z dnia 8 maja 2005 r. i świadectwo nr 531226 z dnia 10 maja 2005 r. dla tego samego typu szlifierki kątowej S1M-MP6-125, wydane przez Intertek ETL SEMKO, Szanghaj;

- Oświadczenie przedsiębiorstwa Max-power Tools Co. z dnia 12 lipca 2006 r., w którym stwierdza się, że szlifierka kątowa typu S1M-MP6-125 odpowiada artykułowi MF 125-110, który jest przedmiotem środka zastosowanego przez Węgry;

- Deklaracja WE o zgodności wystawiona przez Baumann Hungary Kft. w dniu 18 lipca 2006 r. odnosząca się do świadectwa nr JSH0411771.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 dyrektywy Komisja, po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi stronami, stwierdza, czy uznaje podjęty środek za uzasadniony, czy też nie. W przypadku gdy

podjęty środek zostanie uznany za uzasadniony, Komisja powiadamia o tym państwa członkowskie, tak aby mogły one podjąć wszelkie stosowne środki w odniesieniu do przedmiotowej maszyny zgodnie ze swymi zobowiązaniami wynikającymi z art. 2 ust. 1.

2. Uzasadnienie przedstawione przez władze Węgier

Podstawą środka zastosowanego przez władze Węgier było niespełnianie przez szlifierkę kątową następujących istotnych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, określonych w załączniku I do dyrektywy 98/37/WE (z uwzględnieniem wymogów zharmonizowanych norm europejskich EN 50144-1:1998 - "Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym - Część 1: Wymagania ogólne" oraz EN 50144-2-3:2002 - " Bezpieczeństwo użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym - Część 2-3: Wymagania szczegółowe dotyczące szlifierek, polerek i szlifierek dyskowych", o których mowa w deklaracji WE o zgodności, wydanej przez producenta).

1.5.1 Zasilanie energią elektryczną

Przewody wewnętrzne nie były umocowane, grożąc porażeniem prądem elektrycznym.

1.5.6 Ryzyko pożaru

W trakcie próby termicznej maszyna zapaliła się, zaczęła wydzielać dym, po czym zatrzymała się.

1.7.4 Instrukcja

Instrukcja obsługi nie zawierała większości ogólnych instrukcji bezpieczeństwa ani szczegółowych instrukcji dotyczących obsługi szlifierki kątowej.

1.7.3 Oznakowanie

Na szlifierce nie podano nazwy producenta ani daty produkcji.

3. Opinia Komisji

Dnia 15 listopada 2007 r. Komisja skierowała do przedsiębiorstw Jinhua Max-power Tools Co. i Baumann Hungary Kft. - które podpisały deklarację WE o zgodności - pismo z prośbą o przedstawienie uwag na temat środka zastosowanego przez władze Węgier.

W dniu 15 listopada 2007 r. Komisja skierowała pisma do przedsiębiorstw Intertek ETL SEMKO, Szanghaj i do Intertek Deutschland Gmbh., które wydały świadectwa zgodności dla szlifierki kątowej typu S1M-MP6-125, co do której twierdzono, że odpowiada szlifierce kątowej typu MF 125-110, będącej przedmiotem środka zastosowanego przez władze Węgier.

Do chwili obecnej nie otrzymano odpowiedzi od przedsiębiorstw Baumann Hungary Kft., Intertek ETL SEMKO ani Intertek Deutschland Gmbh.

W odpowiedzi z dnia 19 grudnia 2007 r. przedsiębiorstwo Jinhua Max-power Tools Co. stwierdziło, że nigdy nie produkowało ani nie dostarczało szlifierek kątowych noszących znak towarowy "Mans Friend". Stwierdziło ono również, że władze Chin badały akta, nie stwierdziły jednak, kto dokonał nadużycia świadectw i nazwy przedsiębiorstwa.

W świetle dostępnej dokumentacji i uwag zainteresowanych stron Komisja uważa, że władze Węgier udowodniły, iż maszyna, do której odnoszą się środki ograniczające, nie spełnia istotnych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, o których mowa powyżej. Niezgodności te mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla użytkowników przedmiotowej maszyny.

Po przeprowadzeniu wymaganej procedury Komisja uznaje zatem, że zakaz wprowadzony przez władze Węgier jest uzasadniony.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2008 r.

W imieniu Komisji
Günter VERHEUGEN
Wiceprzewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024