Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro.

Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro

(2008/C 273/06)

(Dz.U.UE C z dnia 28 października 2008 r.)

W dniu 8 lipca 2008 r. Rada Unii Europejskiej uznała, że Republika Słowacka spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro z dniem 1 stycznia 2009 r.(1).

Od dnia 1 stycznia 2009 r. Republika Słowacka będzie zatem emitować monety euro, z zastrzeżeniem zgody Europejskiego Banku Centralnego co do wielkości emisji (zob. art. 106 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Obiegowe monety euro mają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. W celu poinformowania podmiotów obracających monetami w ramach swojej działalności, a także ogółu społeczeństwa Komisja ogłasza wszystkie nowe wzory monet euro(2).

Emitowane przez Republikę Słowacką monety o nominałach 10, 20 i 50 centów oraz monety o nominałach 1 i 2 euro będą miały nowe wspólne awersy(3). Monety o najmniejszych nominałach (1, 2 i 5 centów) będą emitowane z oryginalnymi wspólnymi awersami, gdyż wspólne awersy dla tych nominałów nie zostały zmienione.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Państwo emitujące: Republika Słowacka

Początek emisji: styczeń 2009 r.

Opis motywów:

1 EURO CENT - 2 EURO CENT - 5 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monety widnieje Krywań, szczyt w Tatrach Wysokich. Poniżej wygrawerowano nazwę kraju ("SLOVENSKO") oraz rok emisji. Pod rokiem emisji monety widnieje godło państwowe Słowacji, a obok niego znak mennicy oraz inicjał "Z" grawera Drahomíra Zobka, odpowiednio po lewej i prawej stronie. Motyw jest otoczony przez dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

10 EURO CENT - 20 EURO CENT - 50 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monety widnieje zamek z Bratysławy, a na pierwszym planie, po lewej stronie, godło narodowe Słowacji. Rok emisji został umieszczony pod zamkiem. Nazwa kraju "SLOVENSKO" została wygrawerowana w formie półokręgu w dolnej części motywu. Po lewej stronie godła widnieje znak mennicy, a po prawej - inicjały JČ i PK należące do twórców projektu monety, Jána Černaja i Pavla Károlego. Motyw jest otoczony przez dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

1 EURO - 2 EURO

Wewnętrzna część monety przedstawia podwójny krzyż na trójwzgórzu (motyw ten pochodzi z godła państwowego Słowacji), na tle stylizowanych skał. Wzdłuż krawędzi środkowego okręgu wygrawerowano nazwę kraju "SLOVENSKO" i rok emisji, odpowiednio po lewej i po prawej stronie. Obok podstawy podwójnego krzyża widnieją z jednej strony znak mennicy, a z drugiej strony inicjały IŘ twórcy projektu monety, Ivana Řeháka.

Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety.

Napis na krawędzi monety o nominale 2 euro: SLOVENSKÁ REPUBLIKA; po napisie następują trzy symbole (gwiazda - liść lipy - gwiazda).

______

(1) Decyzja Rady z dnia 8 lipca 2008 r. zgodnie z art. 122 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia przez Słowację jednej waluty w dniu 1 stycznia 2009 r. (Dz.U. L 195 z 24.7.2008, s. 24).

(2) Zob. Dz.U. C 373 z 28.12.2001 s. 1, Dz.U. C 254 z 20.10.2006, s. 6 oraz Dz.U. C 248 z 23.10.2007, s. 8 zawierające odniesienia do pozostałych monet euro.

(3) Zob. Dz.U. C 225 z 19.9.2006, s. 7.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024