Protokół.

Protokół posiedzenia w dniu 17 marca 2008 r., poniedziałek

(2008/C 271/01)

(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2008 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.05)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

France Cukjati, rzecznik parlamentu Słowenii, Janez Janša, premier Słowenii, Wilkie Rasmussen, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego (transmisja wideo) i Glenys Kinnock, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.05 i wznowione o godz. 15.15)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Glenys KINNOCK

Współprzewodnicząca

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca powitała wszystkich uczestników.

1. Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca ogłosiła, że przekazana przez władze państw AKP i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

2. Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodnicząca ogłosiła, że władze państw AKP przesłały listę przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy o partnerstwie oraz art. 1 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zaproponowała, aby przedstawiciele ci zostali zarejestrowani, a lista ich nazwisk umieszczona w załączniku do protokołu.

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło zgodę.

3. Zastępcy

Współprzewodnicząca ogłosiła następujące zastępstwa: Neena Gill (za Karin Jöns), Alain Hutchinson (za Elisę Ferreirę), Marie Anne Isler Beguin (za Mikela Irujo Amezaga), Jo Leinen (za Lissy Gröner), Eugenijus Maldeikis (za Annę Zaborską), Mario Mauro (za Carlosa Coelho), Alojz Peterle (za Riccardo Ventre) i Luis Yańez-Barnuevo (za Zitę Gurmai).

4. Przyjęcie projektu porządku dziennego (AKP-UE/ 100.210)

Głos zabrali: Nirj Deva, Maria Martens, Miguel Ángel Martínez Martínez, współprzewodnicząca Kinnock, współprzewodniczący Rasmussen i Denis Polisi (Rwanda).

Projekt porządku dziennego został przyjęty w formie wynikającej z niniejszego protokołu.

5. Zatwierdzenie protokołu 14. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 58 z 1.3.2008)

Protokół został zatwierdzony.

6. Komunikaty współprzewodniczących, w tym decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 16 marca

Współprzewodnicząca przedstawiła decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 16 marca:

– rozpatrzenia drugiego zagadnienia pilnego dotyczącego sytuacji w Czadzie w toku debaty z rezolucją (w drodze głosowania);

– zezwolenia na sporządzenie przez komisje stałe następujących sprawozdań:

– Komisja Spraw Politycznych: wyzwania stojące na drodze demokratycznego pogodzenia różnic etnicznych, kulturalnych i religijnych w krajach AKP i UE;

– Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu: stan aktualny umów o partnerstwie gospodarczym i ich ewentualny wpływ na kraje AKP;

– Komisja Spraw Społecznych i Środowiska: społeczne i środowiskowe oddziaływanie zmian klimatu;

– zezwolenia współprzewodniczącym na wzięcie udziału w spotkaniach na wysokim szczeblu, gdzie reprezentować będą WZP w oczekiwaniu na przyjęcie ostatecznej wersji tekstu na przyszłym posiedzeniu Prezydium;

– zorganizowania misji obserwacji wyborów WZP do Angoli w dniach 5 i 6 września 2008 r. w odpowiedzi na zaproszenie UE do wysłania takiej misji;

– zorganizowania pierwszego posiedzenia regionalnego WZP w Windhoek finansowanego ze środków Parlamentu Europejskiego (a nie ze środków EFR);

– przyjęcia propozycji Vanuatu dotyczącej zorganizowania tam posiedzenia regionalnego tuż po 16. sesji w Port Moresby;

– skierowania do prezydenta Burundi i do rzecznika Zgromadzenia Narodowego pisma potępiającego niedawne ataki na polityków opozycji oraz wzywającego do zagwarantowania im bezpieczeństwa;

– zwrócenia się do służb prawnych PE i AKP, aby dostarczyły opinii prawnych na temat możliwości ponownych negocjacji po rozpoczęciu realizacji umów o partnerstwie gospodarczym;

– skierowania do komisarza Mandelsona pisma wyrażającego ubolewanie w związku z jego regularną nieobecnością na debatach WZP poświęconych umowom o partnerstwie gospodarczym oraz przesłania kopii tego pisma przewodniczącemu Barroso.

Współprzewodnicząca ogłosiła, że warsztaty odbędą się dnia 19 marca, powitała obserwatorów ze Zgromadzenia Ustawodawczego Afryki Wschodniej, ogłosiła terminy składania poprawek do sesji i wyjaśniła system przydzielania czasu na wystąpienia.

Głos zabrali: José Ribeiro e Castro i Ana Maria Gomes.

7. Aktualne stanowisko w negocjacjach w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA) oraz działania podejmowane w następstwie deklaracji z Kigali: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca wygłosiła krótkie wprowadzenie do zagadnienia i wyraziła ubolewanie w związku z nieobecnością na debacie europejskiego komisarza ds. handlu.

Głos zabrali: Peter Maertens (Komisja Europejska), Errol Humphrey (Barbados), Valdis Dombrovskis, Marisa Dalrymple- Philibert (Jamajka), Alain Hutchinson, Mohamed Ali (Etiopia), Ratu Tui Cavuilati (Fidżi), Fiona Hall, J. Sithole (RPA), Bernadette Lahai (Sierra Leone), Gabriele Zimmer, Netty Baldeh (Gambia), Cellou Dalein Diallo (Gwinea), Olle Schmidt, Kumaree Rajeshree Deerpalsing (Mauritius), Maria Martens, Imbarcouane Assarid (Mali), Josep Borrell Fontelles, Waven William (Seszele), Garang Deng Dekuek (Sudan), Horst Schnellhardt, Hashimu Abdullahi (Nigeria), i Idrissa Seck (Senegal).

Peter Maertens (Komisja Europejska) ustosunkował się do uwag.

8. Opinie parlamentów AKP w sprawie 10. okresu programowania EFR i krajowych dokumentów strategicznych AKP: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca przedstawiła zagadnienie.

Bernadette Lahai (Sierra Leone) i Imbarcouane Assarid (Mali) zdali sprawozdanie z dyskusji, które odbyły się w ich parlamentach krajowych.

Głos zabrali: Toke Talagi (Niue), Netty Baldeh (Gambia), Tomas Baum (Komisja Europejska) i Alma Oumarou (Niger).

9. Międzynarodowy Trybunał Karny: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca przedstawiła zagadnienie.

Głos zabrali: Olivia Swaak-Goldman (biuro prokuratora MTK), David Donat Cattin (Parliamentarians for Global Action), Hans-Peter Mayer, Jo Leinen, Louis Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Garang Deng Dekuek (Sudan), Nirj Deva, Imbarcouane Assarid (Mali), Manuel Jimenez (Republika Dominikańska), Ana Maria Gomes, Bernadette Lahai (Sierra Leone), Miguel Ángel Martínez Martínez i Cyprian Awudu Mbaya (Kamerun).

10. Sprawozdanie Mohameda Ali (Etiopia) i Alaina Hutchinsona

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu (ACP-EU/100.205/08/fin.) w sprawie kwestii bezpieczeństwa żywnościowego w krajach AKP i roli współpracy AKP-UE

Alain Hutchinson i Mohamed Ali (Etiopia) przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Chosani Njobvu (Zambia), Joseph Mugambe (Uganda), John Bowis, Josep Borrell Fontelles, Leopoldo Alfredo Ernesto (Mozambik), Marie-Hélčne Aubert, Imbarcouane Assarid (Mali), Ljudmila Novak, Waven William (Seszele), Horst Schnellhardt, Paul Danata (Kamerun), Alexander Baum (Komisja Europejska), Emanuel Jardim Fernandes i Cellou Dalein Diallo (Gwinea).

Mohamed Ali (Etiopia) i Alain Hutchinson podsumowali debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz 19.20)

Wilkie RASMUSSEN i Sir John KAPUTIN i
Glenys KINNOCK Dietmar NICKEL
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024