Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001

(2008/C 241/08)

(Dz.U.UE C z dnia 20 września 2008 r.)

Numer XA: XA 5/08

Państwo członkowskie: Republika Słowenii

Region: Območje Občine Vodice

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva in podeželja v Občini Vodice za programsko obdobje 2007-2013

Podstawa prawna: Pravilnik o dodeljevanju pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva ter podeželja v Občini Vodice za programsko obdobje 2007-2013

Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

2007 r.: 40.000 EUR

2008 r.: 40.000 EUR

2009 r.: 40.000 EUR

2010 r.: 40.000 EUR

2011 r.: 40.000 EUR

2012 r.: 40.000 EUR

2013 r.: 40.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy:

1. Inwestycje w gospodarstwa rolne zajmujące się produkcją podstawową:

– do 50 % kwalifikowalnych kosztów na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania,

– do 40 % kwalifikowalnych kosztów na pozostałych obszarach,

– do 60 % kwalifikowalnych kosztów na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania i do 50 % kwalifikowalnych kosztów na pozostałych obszarach, jeżeli inwestycji dokonuje młody rolnik przed upływem 5 lat od rozpoczęcia działalności gospodarstwa.

Celem pomocy są inwestycje w modernizację obiektów gospodarskich, zakup podstawowego sprzętu do produkcji rolnej, inwestycje w stałe uprawy oraz poprawę jakości gruntów i pastwisk.

2. Zachowanie tradycyjnych krajobrazów i budynków:

– w przypadku inwestycji w obiekty nieprodukcyjne - do 100 % faktycznych kosztów,

– w przypadku środków produkcji należących do gospodarstwa - do 60 % faktycznych kosztów (do 75 % faktycznych kosztów na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania) o ile inwestycja nie prowadzi do zwiększenia zdolności produkcyjnych gospodarstwa, - możliwe jest przyznanie dodatkowej pomocy w wysokości 100 % na pokrycie dodatkowych kosztów wynikających z zastosowania tradycyjnych materiałów niezbędnych do zachowania historycznego charakteru budynków.

3. Przeniesienie budynków gospodarskich w interesie publicznym:

– do 100 % faktycznych kosztów, jeśli przeniesienie obejmuje tylko rozbiórkę, przemieszczenie i ponowne postawienie istniejących budynków,

– jeśli w wyniku przemieszczenia rolnik uzyskuje możliwość korzystania z bardziej nowoczesnych obiektów, musi wnieść wkład własny wynoszący 60 % wzrostu wartości obiektu po przemieszczeniu (lub 50 % na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania). W przypadku młodych rolników wkład własny wynosi 55 % lub 45 % na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania,

– jeżeli w wyniku przemieszczenia następuje zwiększenie zdolności produkcyjnych, rolnik musi wnieść wkład własny w wysokości 60 % kosztów związanych ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych (50 % na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania). W przypadku, gdy beneficjentem jest młody rolnik, wkład własny wynosi 55 % lub 45 % na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

4. Pomoc z tytułu opłat składek ubezpieczeniowych:

– kwota współfinansowania przez gminę jest równa różnicy między kwotą współfinansowania składek ubezpieczeniowych z budżetu państwa a kwotą odpowiadającą 50 % kwalifikowalnych kosztów składek na ubezpieczenie upraw i plonów oraz składek na ubezpieczenie zwierząt od choroby.

5. Pomoc przeznaczona na scalanie gruntów:

– do 100 % faktycznie poniesionych kosztów postępowań prawnych i administracyjnych.

6. Pomoc na rzecz zachęty do produkcji produktów rolnych wysokiej jakości:

– pomoc w wysokości do 100 % faktycznie poniesionych kosztów, przyznawana w formie usług dotowanych, która nie może obejmować bezpośrednich wypłat pieniężnych dla producentów.

7. Zapewnienie wsparcia technicznego:

– pomoc może pokryć do 100 % kosztów kształcenia i szkolenia rolników, kosztów usług doradczych świadczonych przez osoby trzecie, organizacji forów, konkursów, wystaw i targów, kosztów publikacji, katalogów i stron internetowych. Pomoc przyznaje się w formie dotowanych usług i nie może ona obejmować bezpośrednich wypłat pieniężnych dla producentów

Data realizacji: Grudzień 2007 r. (pomoc nie może być przyznawana przed publikacją zestawienia na stronie internetowej Komisji Europejskiej)

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Do 31 grudnia 2013 r.

Cel pomocy: Wsparcie MŚP

Odesłania do artykułów rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 oraz koszty kwalifikowalne: Rozdział II projektu "Zasad przyznawania pomocy na ochronę oraz rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w gminie Vodice w latach 2007-2013" przewiduje środki stanowiące pomoc państwa zgodnie z następującymi artykułami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz.U. L 358 z 16.12.2006, str. 3):

– artykuł 4: Inwestycje w gospodarstwach rolnych,

– artykuł 5: Zachowanie tradycyjnych krajobrazów i budynków,

– artykuł 6: Przeniesienie budynków gospodarskich w interesie publicznym,

– artykuł 12: Pomoc z tytułu opłat składek ubezpieczeniowych,

– artykuł 13: Pomoc przeznaczona na scalanie gruntów,

– artykuł 14: Pomoc na rzecz zachęty do produkcji produktów rolnych wysokiej jakości,

– artykuł 15: Zapewnienie wsparcia technicznego w sektorze rolnym

Sektor(-y) gospodarki: Rolnictwo

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Občina Vodice

Kopitarjev trg 1

SLO-1217 Vodice

Adres internetowy:

http://www.lex-localis.info/KatalogInformacij/VsebinaDokumenta.aspx?SectionID=58921e3f-8299-4cdf-bd79-62de7dbbd615

Inne informacje:

Środek dotyczący płatności składek z tytułu ubezpieczenia upraw i plonów obejmuje następujące niekorzystne zjawiska klimatyczne porównywalne do klęsk żywiołowych: wiosenne przymrozki, gradobicie, uderzenie pioruna, pożar spowodowany uderzeniem pioruna, huragany i powodzie.

Zasady określone przez gminę spełniają wymogi rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 dotyczące środków podejmowanych przez gminy oraz są zgodne z przepisami ogólnymi (procedura przyznawania pomocy, kumulacja pomocy, przejrzystość i kontrola pomocy)

Brane Podboršek

Wójt gminy Vodice

Numer XA: XA 38/08

Państwo członkowskie: Włochy

Region: Provincia autonoma di Trento

Nazwa programu pomocy: Intervento per lo smaltimento di materiale a rischio

Podstawa prawna:

L.P. 4 del 28 marzo 2003 «Sostegno dell'economia agricola, disciplina dell'agricoltura biologica e della contrassegnazione di prodotti geneticamente non modificati» articolo 43 bis.

Deliberazione della giunta provinciale di Trento n. 3131 del 28 dicembre 2007, modificata con deliberazione n. 515 del 29 febbraio 2008, criteri attuativi dell'articolo 43 bis della L.P.4/ 2003

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Kwota rocznych wydatków przewidziana w budżecie wynosi 1.000.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: Całkowita kwota pomocy odpowiada 100 % kosztów zbierania i 75 % niszczenia i usuwania padłych zwierząt, w granicach następujących limitów dla poszczególnych rodzajów wydatków:

Rodzaj wydatków Kwota maksymalna
I. Zebranie i ubój zwierząt w sytuacji nadzwyczajnej 270,00 EUR/szt.
II. Zebranie zwłok oraz ich usunięcie przez spalenie (duże zwierzęta) 190,00 EUR/szt.
III. Zebranie zwłok oraz ich usunięcie przez spalenie (małe zwierzęta) 65,00 EUR/szt.
IV. Zebranie zwłok oraz ich usunięcie przez spalenie (drób i króliki) 270,00 EUR (za tonę)

Data realizacji: Program podlega realizacji od daty opublikowania sygnatury wniosku o zwolnienie na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Czas trwania programu pomocy: Pomoc może być przyznawana do dnia 31.12.2013

Cel pomocy:

Wyrównanie hodowcom zwierząt gospodarskich kosztów usuwania zwłok padłych zwierząt (bydła, kóz i owiec, trzody chlewnej oraz drobiu i królików) oraz uboju zwierząt ze względów sanitarnych (ubój zwierząt na zarządzenie organów sanitarnych z przyczyn sanitarnych - mięso z takich zwierząt nie jest przeznaczone do spożycia przez ludzi).

Ogólną podstawę stosowania programu pomocy stanowi art. 16 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 (rozporządzenie o wyłączeniach).

Za kwalifikowalne uznaje się koszty odbioru (zebranie i transport) oraz zniszczenia (przechowywanie, przetwarzanie i ostateczne usunięcie) padłych zwierząt. Do zwrotu kwalifikują się następujące wydatki:

– koszty transportu przez służby kryzysowe, obliczone według średniej stawki kilometrowej za transport zwierząt żywych (obejmującej koszty środków transportu i personelu) według tabeli III opracowanej przez Associazione Artigiani, pomniejszonej o 15 % ze względu na ewentualne oszczędności związane z korzyściami handlowymi dla miejscowego zrzeszenia hodowców wynikającymi ze świadczenia takich usług, w szczególności możliwością odpłatnego przewozu przy okazji takich transportów także innych żywych zwierząt (nawet jeśli w ograniczonym zakresie i sporadycznie), pomnożonej przez ilość przejechanych kilometrów, zgodnie z uchwałą Giunta regionale nr 1433 z dnia 8 października 2001 r.,

– koszty wynikające z faktury wystawionej przez specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem, transportowaniem i usuwaniem zwłok zwierzęcych,

– faktycznie poniesione koszty organizacji usług, nie wyższe niż 10 % kosztów, o których mowa w lit. a) i b).

W granicach maksymalnych kwalifikowalnych wydatków można przyznać dodatkowe kwoty wyrównania poniesionych wydatków, ale nie wyższe niż 20 % poszczególnych rodzajów wydatków określonych w powyższej tabeli

Sektor(-y) gospodarki: Zootechniczny (bydło, kozy i owce, trzoda chlewna oraz drób i króliki)

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Provincia autonoma di Trento

Dipartimento agricoltura e alimentazione

Servizio vigilanza e promozione delle attività agricole

Via G.B. Trener, 3

I-38100 Trento

Adres internetowy:

http://www.delibere.provincia.tn.it/scripts/gethtmlDeli.asp?Item=0&Type=FulView

http://www.delibere.provincia.tn.it/scripts/viewAllegatoDeli.asp?Item=0

Inne informacje: Zwraca się uwagę na fakt, że niniejszy program pomocy został już zgłoszony (N 200/05) z datą ważności do 31 grudnia 2009 r.

Numer XA: XA 45/08

Państwo członkowskie: Włochy

Region: Provincia autonoma di Trento

Nazwa programu pomocy: Interventi per la difesa passiva

Podstawa prawna:

L.P. 4 del 28 marzo 2003 «Sostegno dell'economia agricola, disciplina dell'agricoltura biologica e della contrassegnazione di prodotti geneticamente non modificati» articolo 54.

Deliberazione della giunta provinciale di Trento n. 3127 del 28 dicembre 2007, modificata con deliberazione n. 516 del 29 febbraio 2008, criteri attuativi dell'articolo 54 della L.P.4/2003

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Kwota rocznych wydatków przewidziana w budżecie wynosi 5.940.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy:

Pułap pomocy wynosi 50 % składek z tytułu umów ubezpieczeniowych, dodatkowo obok pomocy państwa, w przypadku środków pomocy przewidzianych w rozporządzeniach ministerialnych oraz 80 %, włączając pomoc państwa, wyłącznie w przypadku umów ubezpieczeniowych przewidujących wypłatę odszkodowania za szkody przekraczające 30 % produkcji.

Jeżeli umowy przewidują także pokrycie innych szkód spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne, których nie można zaliczyć do szkód wywołanych klęskami żywiołowymi lub chorobami zwierząt lub roślin, pomoc ograniczona jest do pułapu 50 % (łącznie z dwóch źródeł pomocy - ze strony państwa i prowincji).

Pułap pomocy wynosi 80 % składek ubezpieczeniowych, jeżeli pomoc przyznawana jest tylko przez prowincję, a umowy ubezpieczeniowe przewidują odszkodowanie w przypadku szkód przewyższających 30 % produkcji. Jeżeli umowy przewidują także pokrycie innych szkód spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne, których nie można zaliczyć do szkód wywołanych klęskami żywiołowymi lub chorobami zwierząt lub roślin, pomoc ograniczona jest do pułapu 50 %

Data realizacji: Program podlega realizacji od daty opublikowania sygnatury wniosku o zwolnienie na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Czas trwania programu pomocy: Pomoc może być przyznawana nie dłużej niż do dnia 31.12.2013

Cel pomocy:

Propagowanie i zachęcanie do ubezpieczania upraw rolnych i zwierząt hodowlanych w celu zmniejszenia kosztów ewentualnego ubezpieczenia od potencjalnych szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Podstawą stosowania programu pomocy jest art. 12 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 (rozporządzenie o wyłączeniach).

Za kwalifikowalne uznaje się wydatki związane z opłaceniem składek z tytułu polis ubezpieczeniowych

Sektor(-y) gospodarki: Rolny i zootechniczny

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Provincia autonoma di Trento

Dipartimento agricoltura e alimentazione

Servizio vigilanza e promozione delle attività agricole

Via G.B. Trener, 3

I-38100 Trento

Adres internetowy:

http://www.delibere.provincia.tn.it/scripts/gethtmlDeli.asp?Item=2&Type=FulView

http://www.delibere.provincia.tn.it/scripts/viewAllegatoDeli.asp?Item=2

Numer XA: XA 47/08

Państwo członkowskie: Republika Słowenii

Region: Območje Občine Ruše

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Državne pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva in podeželja v Ruše 2007-2013

Podstawa prawna: Pravilnik o dodeljevanju državnih pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva in podeželja v občini Ruše (II. A Poglavje)

Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

2007 r.: 6.200 EUR

2008 r.: 6.000 EUR

2009 r.: 5.650 EUR

2010 r.: 5.650 EUR

2011 r.: 5.650 EUR

2012 r.: 5.650 EUR

2013 r.: 5.650 EUR

Maksymalna intensywność pomocy:

1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych zajmujących się produkcją podstawową:

– do 50 % kwalifikowalnych kosztów na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania i do 40 % kwalifikowalnych kosztów na pozostałych obszarach.

Pomoc przyznawana jest rolnikom zajmującym się produkcją podstawową na poprawę jakości gruntów rolnych i pastwisk.

2. Pomoc przeznaczona na scalanie gruntów:

– do 100 % rzeczywiście poniesionych kosztów postępowań prawnych i administracyjnych.

3. Pomoc na rzecz wsparcia produkcji produktów rolnych wysokiej jakości:

– do 100 % rzeczywiście poniesionych kosztów; pomoc udzielana jest w formie dotowanych usług i nie może wiązać się z bezpośrednimi wypłatami pieniędzy na rzecz producentów.

4. Zapewnienie wsparcia technicznego w sektorze rolnym:

– do 50 % kosztów kształcenia i szkolenia rolników, usług doradczych, a także kosztów organizacji forów, konkursów, wystaw i targów, kosztów publikacji, katalogów i stron internetowych, oraz kosztów rozpowszechniania wiedzy naukowej. Pomoc należy przyznać w formie usług dotowanych i nie może ona obejmować bezpośrednich wypłat pieniężnych dla producentów

Data realizacji: Styczeń 2008 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Do 31.12.2013

Cel pomocy: Wsparcie MŚP

Odesłania do artykułów rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 oraz koszty kwalifikowalne: Rozdział II.A projektu "Zasad przyznawania pomocy państwa na ochronę oraz rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w gminie Ruše" obejmuje środki stanowiące pomoc państwa zgodnie z następującymi artykułami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz.U. L 358 z 16.12.2006, str. 3):

– artykuł 4: Inwestycje w gospodarstwach rolnych,

– artykuł 13: Pomoc przeznaczona na scalanie gruntów,

– artykuł 14: Pomoc na rzecz wsparcia produkcji produktów rolnych wysokiej jakości,

– artykuł 15: Zapewnienie wsparcia technicznego w sektorze rolnym

Sektor(-y) gospodarki: Rolnictwo

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Občina Ruše

Trg vstaje 11

SLO-2342 Ruše

Adres internetowy:

http://www.izit.si/muv/index.php?action=showIzdaja&year=2007&izdajaID=430 (št. predpisa 646, stran 34)

Inne informacje:

Zasady określone przez gminę spełniają wymogi rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 dotyczące środków podejmowanych przez gminy oraz są zgodne z przepisami ogólnymi (procedura przyznawania pomocy, kumulacja pomocy, przejrzystość i monitorowanie pomocy)

Vili Rezman

Wójt gminy Ruše

Numer XA: XA 61/08

Państwo członkowskie: Słowenia

Region: Goriška

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Spodbude javnega sklada malega gospodarstva goriške v kmetijskem sektorju

Podstawa prawna: Splošni pogoji poslovanja Javnega sklada malega gospodarstva Goriške v kmetijskem sektorju

Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

Źródła finansowania: Fundusze celowe funduszu publicznego na rzecz małych przedsiębiorstw rolniczych w gminie Goriška.

Przewidywane kwoty roczne:

2007 r.: 300.000 EUR

2008 r.: 400.000 EUR

2009 r.: 400.000 EUR

2010 r.: 500.000 EUR

2011 r.: 500.000 EUR

2012 r.: 600.000 EUR

2013 r.: 700.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy:

– do 50 % kwalifikowalnych kosztów inwestycji.

Pomoc przyznawana jest rolnikom zajmującym się produkcją podstawową na zakup, budowę lub modernizację nieruchomości (za wyjątkiem gruntów), zakup sprzętu do produkcji rolnej i inwestycje w stałe uprawy do produkcji podstawowej

Data realizacji: Styczeń 2008 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Do 31.12.2013

Cel pomocy: Wsparcie MŚP

Odesłania do artykułów rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 oraz koszty kwalifikowalne: Rozdział IV "Ogólnych warunków działalności funduszu publicznego na rzecz małych przedsiębiorstw rolniczych w gminie Goriška" obejmuje środki stanowiące pomoc państwa zgodnie z następującymi artykułami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz.U. L 358 z 16.12.2006, str. 3):

– artykuł 4: Inwestycje w gospodarstwach rolnych

Sektor(-y) gospodarki: Rolnictwo

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Javni sklad malega gospodarstva Goriške

Trg E. Kardelja 1

SLO-5000 Nova Gorica

Adres internetowy:

http://www.uradni-list.si/1/ulonline.jsp?urlid=2007122&dhid=93740

Inne informacje:

Zasady określone przez gminę spełniają wymogi rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 dotyczące środków podejmowanych przez gminy oraz są zgodne z przepisami ogólnymi (procedura przyznawania pomocy, kumulacja pomocy, przejrzystość i monitorowanie pomocy)

Vida Štucin

p.o. Dyrektora

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.241.15

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.
Data aktu: 20/09/2008
Data ogłoszenia: 20/09/2008