Publikacja wniosku o zmianę zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zmianę zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2008/C 234/10)

(Dz.U.UE C z dnia 12 września 2008 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

Wniosek o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 9 i art. 17 ust. 2

"JAMÓNDETERUEL"

NR WE: ES/117/0078/01.03.2005

CHNP(X)CHOG()

Zmiany, których dotyczy wniosek

Pozycja(-e) specyfikacji produktu

[ ] Nazwa produktu

X Opis

[ ] Obszar geograficzny

[ ] Dowód pochodzenia

[ ] Metoda produkcji

[ ] Związek z obszarem geograficznym

[ ] Etykietowanie

[ ] Wymogi krajowe

Zmiany

Opis

Do właściwości fizycznych szynki objętej chronioną nazwą pochodzenia Jamón de Teruel" należy dodać następujące zdanie: "cięcie w kształcie litery »V«, której wierzchołek znajduje się pośrodku szynki".

Badania techniczne wykazały, że cięcie w kształcie litery "V skórki szynki gwarantuje większą jednorodność i jakość otrzymywanego produktu, ponieważ umożliwia ono ujednolicenie grubości warstwy tłuszczu na zewnętrznej stronie, dzięki czemu suszenie przebiega bardziej równomiernie, łatwiej usuwa się wilgoć, a w konsekwencji proces suszenia ulega optymalizacji. Ponadto usunięcie skórki ułatwia równomierne obkurczanie się mięsa w wyniku suszenia, co pozwala uniknąć "pomarszczonego" wyglądu skórki i tworzenia się pęknięć i wgłębień. Analogicznie równomierne peklowanie umożliwia uniknięcie niewłaściwej konsystencji, szczególnie gąbczastej lub zbyt twardej.

Badania dotyczące wpływu cięcia w kształcie litery "V na właściwości organoleptyczne wykazały, że szynki Jamón de Teruel" charakteryzują się mniej gąbczasta i klejąca konsystencją. Wyniki innego badania w tym zakresie świadczą również o tym, że smak szynek z Teruel jest bardziej słodki oraz mniej gorzki i metaliczny, a jednocześnie mniej słony i o większej intensywności smaku dojrzałej szynki.

W związku z tym badania te wykazują, że dzięki wspomnianemu cięciu uzyskuje się wyższą jakość produktu końcowego.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"JAMÓN DE TERUEL"

NR WE: ES/117/0078/01.03.2005

CHNP(X)CHOG()

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Subdirección General de Calidad Agroalimentaria y Agricultura Ecológica, Dirección General de Industria Agroalimentaria y Alimentación, Secretaría General de Agricultura y Alimenta-ción del Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación

Adres: C/ Paseo Infanta Isabel no 1

E-28071 Madrid

Tel: (34) 91.347 53 97

Faks: (34) 91.347 54 10

E-mail: sgcaae@mapya.es

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Consejo Regulador de la DOP «Jamón de Teruel»

Adres: Avda de Sagunto, no 52-3o

E-44002 Teruel

Tel: (34) 978.618.940

Faks: (34) 978.618.941

E-mail: consejo@jamondeteruel.com

Skład: Producenci/przetwórcy (X) inne kategorie ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.2: Produkty wytworzone na bazie mięsa (podgotowanego, solonego, wędzonego itd.)

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu: Jamón de Teruel"

4.2. Opis produktu: Szynki otrzymywane z tylnej nogi wieprzowej pochodzącej ze świń będących krzyżówką następujących ras:

- ze strony matki: Landrace (standardowa), Large White lub krzyżówka między tymi rasami,

- ze strony ojca: Landrace (standardowa) lub Duroc.

Nogi przeznaczone do produkcji szynek objętych chronioną nazwą pochodzenia mogą być otrzymywane wyłącznie ze świń urodzonych i tuczonych w gospodarstwach znajdujących się w prowincji Teruel.

Po zakończeniu procesu dojrzewania szynki mają następujące właściwości: Fizyczne:

- kształt: podłużny, zaokrąglony po bokach do pojawienia się tkanki mięśniowej, z zachowaniem kości nogi; cała może być pokryta skórką lub z cięciem w kształcie litery "V, której wierzchołek znajduje się pośrodku szynki,

- waga: między 8 i 9 kg, ale nigdy poniżej 7 kg.

Organoleptyczne:

- kolor: czerwony, w miejscu cięcia błyszczący z widocznym tłuszczem w tkance mięśniowej,

- mięso: delikatny, lekko słony smak,

- tłuszcz: o miękkiej konsystencji, błyszczący, biało-żółtawy, aromatyczny i o przyjemnym smaku.

4.3. Obszar geograficzny: Obszar chowu świń znajduje się w prowincji Teruel. Obszar produkcji szynek znajduje się w tych miejscowościach prowincji Teruel, które leżą na wysokości co najmniej 800 m.

4.4. Dowód pochodzenia: Szynki objęte chronioną nazwą pochodzenia "Jamón de Teruel" produkowane są w gospodarstwach wpisanych do rejestrów rady regulacyjnej, znajdujących się na obszarze produkcji. Surowiec, ubój zwierząt oraz procesy wytwarzania i dojrzewania podlegają kontroli rady regulacyjnej. Szynki wprowadzane do obrotu posiadają świadectwo rady regulacyjnej gwarantującej ich jakość.

4.5. Metoda produkcji: Trzoda chlewna, z której mogą być pozyskiwane nogi, pochodzi z krzyżówek ras Landrace, Large White i Duroc. Waga żywej świni, która ma zostać poddana ubojowi, wynosi od 115 do 130 kg, ociekanie tuszy jest przeprowadzane w temperaturze nie przekraczającej 10 °C w ciągu co najmniej 4 godzin i przy wilgotności 95-85 %. Solenie, mycie, leżakowanie i suszenie trwa co najmniej 8 miesięcy. Dojrzewanie odbywa się w halach lub w piwnicach przez pozostałe miesiące, tak by cały proces produkcji trwał jeden rok.

4.6. Związek z obszarem geograficznym: Wybór świń tuczonych naturalną paszą i poddawanych rygorystycznym kontrolom od momentu ich narodzin sprawia, że surowiec, z którego produkt jest wytwarzany, charakteryzuje się najwyższą jakością. Świnie przeznaczone do produkcji "Jamón de Teruel" to zwierzęta urodzone i tuczone w prowincji Teruel, jak to opisano w specyfikacji produktu, żywione naturalną paszą, głównie zbożami (jęczmieniem, pszenicą i kukurydzą), które w znacznej większości pochodzą z upraw z samej prowincji Teruel, ze względu na dominację upraw zbóż w tej prowincji.

Jednocześnie produkcja 95 % pasz przeprowadzana jest w fabrykach znajdujących się na tym obszarze geograficznym, dzięki czemu gwarantuje się w znacznym zakresie pochodzenie wykorzystywanych surowców.

Rada regulacyjna regularnie pobiera próbki pasz, którymi żywione są świnie, zarówno w fabrykach pasz, jak i w gospodarstwach w celu kontroli składu wykorzystywanych surowców.

Proces peklowania przeprowadzany jest w korzystnych warunkach klimatycznych (wysokość ponad 800 m, suchy i chłodny klimat), co nadaje produktowi charakterystyczny smak i zapach.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Consejo Regulador de la DOP «Jamón de Teruel»

Adres: Avda de Sagunto, no 52-3o

E-44002 Teruel

Tel: (34) 978.618.940

Faks: (34) 978.618.941

E-mail: consejo@jamondeteruel.com

Rada regulacyjna ds. chronionej nazwy pochodzenia "Jamón de Teruel" spełnia normę EN 45011.

Kontrola przestrzegania warunków określonych w specyfikacji produktu przeprowadzana jest przez inspektorów upoważnionych przez odpowiednie organy, którzy wypełniają swoje obowiązki obiektywnie i bezstronnie w odniesieniu do producentów i przetwórców.

4.8. Etykietowanie:

Obowiązkowo umieszcza się napis: "Jamón de Teruel".

Etykiety zatwierdzane są przez radę regulacyjną.

Obręcze i etykiety dodatkowe są numerowane i wydawane przez radę regulacyjną.

______

(1) Dz.U.L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024