Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001

(2008/C 225/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 września 2008 r.)

Numer XA:XA 303/07

Państwo członkowskie: Irlandia

Region: Całe terytorium państwa członkowskiego

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną:

On Farm Market Valuation Scheme (Bovine TB and BR) and Reactor Grant Scheme for dealers/transient herds

Podstawa prawna:

The Diseases of Animals Act 1966

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Całkowita kwota pomocy wypłacanej w ramach przedmiotowych programów zależy od zakresu występowania choroby, co z kolei jest uwarunkowane liczbą ujawnionych ognisk choroby i gospodarstw podlegających ograniczeniom ze względu na gruźlicę bydła i brucelozę. Z tego względu nie można przewidzieć poziomu wydatków w okresie 2007-2013 r. Zatem wartości liczbowe wskazane poniżej w odniesieniu do planowanych wydatków opierają się na istniejącym obecnie zakresie chorób i wydatkach przewidywanych na 2007 r.:

2007 (EUR) 2008 (EUR) 2009 (EUR) 2010 (EUR) 2011 (EUR) 2012 (EUR) 2013 (EUR)
Oszacowanie wartości rynkowe] na poziomie gospodarstwa 14,5 min 14,5 min 14,5 min 14,5 min 14,5 min 14,5 min 14,5 min
Dotacje na rzecz bydła o odczynie pozytywnym na próbę tuberkulinową (stado towarowe/stado wędrowne) 0,002 min 0,002 min 0,002 min 0,002 min 0,002 min 0,002 min 0,002 min

Maksymalna intensywność pomocy: 100 %

Data realizacji: 1.11.2007

Czas trwania programu lub pomocy indywidualnej: Program "On-Farm-Market Valuation" jest realizowany w oparciu o bieżącą sytuację i zależy bezpośrednio od zakresu występowania gruźlicy bydła i brucelozy w Irlandii. Program ten będzie obowiązywał do czasu całkowitego zwalczenia obydwu chorób

Cel pomocy: Rekompensata dla rolników za straty spowodowane stwierdzeniem choroby i usuwaniem zwierząt uznanych za dotknięte gruźlicą bydła lub brucelozą.

Zachęcanie do ujawniania przypadków chorobowych.

Pomoc jest przyznawana zgodnie z art. 10 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006 - Pomoc na rzecz chorób zwierząt i roślin oraz epidemii szkodników

Sektor(-y) gospodarki: Bydło

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Department of Agriculture and Food

Maynooth Business Park

Maynooth Co. Kildare

Ireland

Adres internetowy:

http://www.agriculture.gov.ie/animal_health/ERAD/ERAD_comp_scheme07.doc

Numer XA:XA 414/07

Państwo członkowskie: Włochy

Region: Lombardia

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną:

Misura regionale di sostegno ai servizi di sostituzione in agricoltura

Podstawa prawna:

Legge regionale 7 febbraio 2000, n. 7, «Norme per gli interventi regionali in agricoltura», art. 10, «Assistenza tecnica alle aziende agricole, formazione e qualificazione professionale», comma 2, lettera i)

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: 150.000 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: W przypadku żadnego beneficjenta wyasygnowana kwota nie może przekraczać 30 % wartości działalności związanej z usługami zastępczymi, po pomniejszeniu o środki publiczne innego rodzaju

Data realizacji: Od 15.12.2007

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Do dnia 31.12.2011

Cel pomocy: W ramach program pomocy dąży się do osiągnięcia następujących celów:

– poprawa standardu życia i pracy pracowników sektora rolnictwa i hodowli zwierząt,

– wspieranie kształcenia i szkolenia zawodowego rolników i pracowników gospodarstw,

– tworzenie nowych możliwości zatrudnienia dla osób bezrobotnych i osób młodych poszukujących pierwszego miejsca pracy,

– wspieranie integracji społecznej i zawodowej, także osób pochodzących spoza Wspólnoty, zamierzających wnieść wkład w działalność gospodarstw rolnych w regionie Lombardia,

– wspieranie elastyczności zatrudnienia,

– zapobieganie pracy "na czarno" przy uprawach polnych,

– poprawa w zakresie zarządzania gospodarstwami rolnymi.

Stosuje się art. 15 ust. 2 lit. a) i b) oraz art. 15 ust. 3 i 4 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006.

Celem pomocy jest wniesienie wkładu w koszty ponoszone z tytułu świadczenia usług zastępczych w gospodarstwach rolnych położonych na terytorium regionu Lombardia, w związku z tymczasowym zastąpieniem rolnika, wspólnika rolnika lub pracownika gospodarstwa podczas nieobecności spowodowanej chorobą, wypadkiem, urlopem macierzyńskim, urlopem wypoczynkowym lub udziałem w szkoleniu zawodowym

Sektor(-y) gospodarki: Małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione Lombardia

Direzione generale agricoltura

Via Pola, 12/14

I-20124 Milano

Adres internetowy:

www.regione.lombardia.it

www.agricoltura.regione.lombardia.it

Inne informacje: -

Raccordo con le politiche nazionali e comunitarie

Enrica GENNARI

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.225.2

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 70/2001.
Data aktu: 02/09/2008
Data ogłoszenia: 02/09/2008