Zgłoszenia Włoch, Malty i Słowacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) - Obowiązek zgłaszania przez obywateli krajów trzecich swojej obecności na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego zgodnie z postanowieniami art. 21 lit. d).

Zgłoszenia Włoch, Malty i Słowacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

Obowiązek zgłaszania przez obywateli krajów trzecich swojej obecności na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego zgodnie z postanowieniami art. 21 lit. d)

(2008/C 207/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 sierpnia 2008 r.)

WŁOCHY

Zgodnie z ustawą nr 68 z dnia 28 maja 2007 r. dokument pobytowy nie jest wymagany na pobyt na terytorium Włoch w celu odwiedzin, prowadzenia interesów, turystycznych, jak również w celu podjęcia nauki, w przypadku gdy czas trwania pobytu nie przekracza trzech miesięcy.

Cudzoziemcy przyjeżdżający z państwa nienależącego do strefy Schengen zgłaszają swoją obecność służbie granicznej i uzyskują pieczęć w paszporcie w dniu przyjazdu. Pieczęć ta uznawana jest za równoważną zgłoszeniu obecności.

Cudzoziemcy przyjeżdżający z państw stosujących układ z Schengen zobowiązani są dostarczyć zgłoszenie obecności na komisariat policji w terminie ośmiu dni od daty przyjazdu.

W przypadku osób zatrzymujących się w hotelach zgłoszenie obecności stanowi kopia oświadczenia złożonego w obecności osoby prowadzącej hotel.

MALTA

Nowe informacje zastępujące informacje dostarczone przez Maltę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 18 z 24 stycznia 2008 r.

Zgodnie z art. 31 ustawy o imigracji (rozdz. 217) obywatel kraju trzeciego zobowiązany jest zgłosić swoją obecność na terytorium Malty zgodnie z art. 21 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen). Art. 31 ustawy o imigracji (rozdz. 217) stanowi:

31. (4) Obowiązkiem -

(a) każdej osoby w wieku powyżej czternastu lat przebywającej w lokalu, do którego ma zastosowanie niniejszy artykuł, jest podpisanie, na żądanie, oświadczenia określającego obywatelstwo oraz, o ile dana osoba nie jest zwolniona z tego obowiązku, złożenie i podpisanie oświadczenia zawierającego dane wymagane na mocy niniejszego artykułu;

(b) osoby prowadzącej lokal, do którego ma zastosowanie niniejszy artykuł, niniejszym artykułem jest uzyskanie od przebywającej w danym lokalu osoby w wieku powyżej czternastu lat podpisu pod oświadczeniem oraz danych wymaganych od niej na mocy niniejszego artykułu, jak również przechowywanie oświadczeń (w tym oświadczeń złożonych zgodnie z niniejszym artykułem wszelkim osobom prowadzącym lokal uprzednio) przez okres dwóch lat od daty podpisania oświadczenia.

(5) Każdy rejestr prowadzony na mocy niniejszego artykułu, jak również dane dostarczane zgodnie z nim, zostaną udostępnione do wglądu oficerom policji lub głównemu urzędnikowi imigracyjnemu. ...

(7) Osoba, która nie wypełni któregokolwiek z postanowień niniejszego artykułu, postępuje niezgodnie z prawem i podlega karze grzywny (multa) w kwocie nie niższej niż tysiąc sto sześćdziesiąt cztery euro i sześćdziesiąt dziewięć centów (1.164,69), jednakże nie wyższej niż cztery tysiące sześćset pięćdziesiąt osiem euro i siedemdziesiąt pięć centów (4.658,75), karze pozbawienia wolności na okres nieprzekraczający roku bądź zarówno karze grzywny, jak i pozbawienia wolności.

(8) Niniejszy artykuł stosuje się do wszelkich lokali, zarówno umeblowanych jak i nieumeblowanych, w których zapewniane jest odpłatne zakwaterowanie lub nocleg.

SŁOWACJA

Obowiązek rejestracji obywateli krajów trzecich zgodnie z art. 21 lit. d) kodeksu granicznego Schengen zostaje podtrzymany w artykule 49 ust. 2 ustawy nr 48/2002 Zb.

Obywatel państwa trzeciego zobowiązany jest zgłosić policji swoją obecność na terytorium Republiki Słowackiej w terminie trzech dni. W tym celu zobowiązany jest wypełnić formularz urzędowy oraz podać swoje imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, miejsce stałego pobytu w kraju pochodzenia, cel pobytu, czas trwania pobytu, numer dokumentu podróży, numer wizy, nazwę i adres miejsca zakwaterowania oraz informacje na temat dzieci pozostających pod jego opieką.

W przypadku jeżeli obywatel państwa trzeciego zakwaterowany jest lokalu świadczącym usługi hotelarskie na terytorium Republiki Słowackiej, osoba prowadząca lokal odpowiada za zgłoszenie powyższych danych policji w terminie pięciu dni oraz za dokonanie stosownego wpisu do księgi gości wraz z wszystkimi wymaganymi danymi.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.207.10

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zgłoszenia Włoch, Malty i Słowacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) - Obowiązek zgłaszania przez obywateli krajów trzecich swojej obecności na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego zgodnie z postanowieniami art. 21 lit. d).
Data aktu: 14/08/2008
Data ogłoszenia: 14/08/2008