Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2008/C 198/11)

(Dz.U.UE C z dnia 5 sierpnia 2008 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"GENTSE AZALEA"

NR WE: BE-PGI-005-0536-24.03.2006

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Vlaamse Overheid, Departement Landbouw en Visserij, Afdeling Duurzame Landbouwontwik-keling

Adres: Ellipsgebouw

Koning Albert II-laan 35

Bus 40

B-1030 Brussel

Tel.: (32-2) 552 78 84

Faks: (32-2) 552 78 71

E-mail: lieve.desmit@lv.vlaanderen.be

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Vereniging van Vlaamse Azaleatelers

Adres: P/a Axelsvaardeken 29a

B-9185 Wachtebeke

Tel.: (32-9) 342 91 26

Faks: (32-9) 342 92 14

E-mail: info@vaneetvelde.com

Skład: Producenci/przetwórcy (X) inni (X)

3. Rodzaj produktu:

Klasa 3.5: Kwiaty i rośliny ozdobne

4. Specyfikacja produktu:

(streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa: "Gentse azalea"

4.2. Opis produktu: "Gentse azalea" to gotowy do sprzedaży różanecznik (Azalea indica lub Rododendron simsii) od momentu pojawienia się pierwszego koloru lub stadium wiechy. Występuje w różnych kształtach (różaneczniki o kulistym krzewie lub na łodydze, na wysokiej łodydze, w kształcie piramidy i w wielu innych niezwykłych kształtach) i kolorach (w tym biały, łososiowy, czerwony, karminowy, różowy, fioletowy i liliowy), może być jednobarwny lub z odcieniami innego koloru (w postaci żyłek lub na obrzeżach). Wyjątkowość odmiany "Gentse azalea" polega na tym, że jest ona efektem opartego na tradycji i różnorodności procesu produkcyjnego nastawionego na jakość.

Jakość zagwarantowana jest dzięki zgodności z uprzednio ustalonymi kryteriami jakości opartymi na wydajności produktu (np. rozmieszczenie pączków), łatwości pielęgnacji (np. zostawienie odstępu pod krawędzią dla umożliwienia podlewania), niezawodności (np. gwarancja koloru) i estetycznym charakterze (np. świeży wygląd zieleni). Jest to produkt znany ze swojej jakości, stworzony w oparciu o wieloletnią tradycję, wiedzę i szeroko zakrojone badania oraz fachowe informacje.

4.3. Obszar geograficzny: Obszar produkcji obejmuje całą prowincję Flandrii Wschodniej (ze stolicą w Gandawie).

4.4. Dowód pochodzenia: "Gentse azalea" musi pochodzić z firmy wpisanej do rejestru prowadzonego przez grupę wnioskodawców. Rejestr ten jest przekazywany właściwemu organowi nadzorczemu. Zarejestrowanymi firmami są producenci różaneczników (uprawiający różaneczniki z sadzonek do momentu osiągnięcia przez nie dojrzałego stadium "zieloności" lub do momentu pojawienia się pierwszego koloru) lub firmy handlowe/cieplarniane (kupujące różaneczniki w dojrzałym stadium "zieloności" i umieszczające je w cieplarniach przynajmniej do momentu pojawienia się pierwszego koloru).

Każdy producent odmiany "Gentse azalea" musi stosować normy określone przez Projekt Jakości Różaneczników (nl. Project Azalea Kwaliteit, PAK). PAK ma na celu zachowanie wysokiej jakości "Gentse azalea" i jest jej gwarantem. Poprzez podpisanie karty jakości i otrzymanie numeru uczestnika i numeru PAK każda zarejestrowana firma zobowiązuje się do stosowania norm jakości określonych przez PAK. Zarejestrowani producenci różaneczników przechowują kartę informacyjną uprawy każdej partii do momentu, gdy rośliny są gotowe do sprzedaży. Karta informacyjna uprawy gwarantuje, że stosowano się do metod uprawy i norm jakości "Zielonym" różanecznikom przewożonym do firmy cieplarnianej towarzyszy karta informacyjna uprawy danej partii oraz naklejka PAK, na której znajduje się numer PAK. Przed opuszczeniem firmy gotowe do sprzedaży rośliny oznaczane są przez producenta lub firmę handlową/cieplarnianą etykietą opisaną w punkcie 4.8.

4.5. Metoda produkcji: W przypadku "Gentse azalea" cały proces uprawy (od rozmnożenia sadzonek do stadium kwitnącej rośliny) odbywa się w granicach obszaru geograficznego opisanego w punkcie 4.3.

"Gentse azalea" rozmnażany jest za pomocą sadzonek lub przeszczepów na innych podkładkach. Sadzonki są natychmiast przykrywane folią. Podgrzewanie podłoża prowadzi następnie do wzrostu temperatury podłoża sadzonki do temperatury 23-25 °C.

Podczas uprawy należy regularnie uszczykiwać wierzchołki roślin. Wiąże się to z usuwaniem szczytowej części gałązki, aby roślina mogła wypuścić większą liczbę pędów. W zależności od pożądanego rozmiaru produktu końcowego czynność tę powtarza się odpowiednią liczbę razy. Rośliny pozostają pod przykryciem podczas pierwszej fazy uprawy (do drugiego uszczykiwania wierzchołków włącznie). Dalsza uprawa, aż do momentu osiągnięcia produktu końcowego, może przebiegać pod przykryciem lub na odkrytym terenie. Po osiągnięciu żądanej średnicy końcowej na "zielonym" różaneczniku w końcu uformują się pąki. Aby to nastąpiło, roślina musi być przez pewien okres czasu wystawiona na działanie niskich temperatur. W zależności od długości tego działania, różaneczniki odmiany "Gentse azalea" klasyfikuje się jako bardzo wcześnie kwitnące (od 15 sierpnia), wcześnie kwitnące (od 1 grudnia), umiarkowanie wcześnie kwitnące (od 15 stycznia) i późno kwitnące (od 15 lutego). "Zielone" różaneczniki sprzedaje się w momencie osiągnięcia wystarczającej dojrzałości przez pąki. Określone w ramach PAK normy odnoszą się zarówno do "zielonych", jak i kwitnących różaneczników. Kwitnące różaneczniki uzyskuje się poprzez przyspieszanie ich rozwoju. Osiąga się to poprzez wystawienie wystarczająco dojrzałych roślin na działanie temperatury wynoszącej przynajmniej 20 °C, regularne podlewanie, a także w wielu przypadkach sztuczne naświetlanie. Dostępne są w sprzedaży od momentu pojawienia się pierwszego koloru lub od stadium wiechy.

4.6. Związek z obszarem geograficznym: Niniejszy wniosek o uznanie odmiany "Gentse azalea" oparty jest na renomie produktu. Charakterystyczna uprawa "Gentse azalea" zawdzięcza swe powstanie połączeniu czynników historycznych, przyrodniczych i ludzkich.

W ciągu ostatnich dwustu lat region Gandawy stał się centrum uprawy różanecznika i handlu nim w Europie Zachodniej. Prowadzone w tym zakresie badania, centra informacji i sektor dostawczy również skupiają się w tym regionie.

Rozwój uprawy różanecznika w przedmiotowym obszarze geograficznym był nie tylko spowodowany okolicznościami historycznymi, ale również czynnikami przyrodniczymi. Region wokół Gandawy posiada klimat umiarkowany morski, który bardzo odpowiada hodowli różaneczników. Różaneczniki wymagają również gleby przepuszczalnej. Pierwotnie hodowano je w występującej w regionie glebie z igliwia sosnowego i ściółki liściastej.

Po raz pierwszy przywiózł różaneczniki do regionu mistrz ogrodnictwa Gandawy, Judocus Huytens, w 1774 roku z Anglii, tak naprawdę jednak Azalea indica została sprowadzona z Anglii przez Kapitana Welbancka w 1808 roku. Kluczowym czynnikiem będącym u podstaw sukcesu różanecznika było założenie Stowarzyszenia Rolniczo-Botanicznego (Maatschappij voor Landbouwkunde en Kruidkunde) w Gandawie w 1808 roku.

Renoma odmiany "Gentse azalea" wynika z następujących elementów:

– Pierwszy różanecznik został zaprezentowany przez barona Du Bois de Vroeylande podczas wystawy zorganizowanej w dniu 6 lutego 1819 roku. Od 1839 roku wielka wystawa kwiatów, oceniana przez międzynarodowe jury, organizowana jest co pięć lat. Odbywa się do dziś pod nazwą "Gentse Floraliën" i cieszy się międzynarodowym uznaniem.

– Pionierem hodowli "Gentse azalea" był Louis Van Houtte, który udoskonalił metodę hodowli, a jego praca w zakresie selekcji i hodowli doprowadziła do powstania różnych nowych kształtów i kolorów. Jego pierwszy katalog został wydany w 1839 roku i już wtedy zawierał 97 odmian Azalea indica.

– W dniu 17 maja 1869 roku odmiana "Gentse azalea" została pokazana podczas Wystawy Kwiatów w Sankt Petersburgu.

– Uprawa różaneczników zyskała tak wielkie znaczenie dla regionu wokół Gandawy, że w 1881 roku rozpoczęto wydawanie czasopisma poświęconego wyłącznie różanecznikom, zatytułowanego Iconographie des azalées de l'Inde (Ikonografia różaneczników indyjskich).

– W 1893 roku Georges Truffaut napisał w swoim dziele Étude sur la culture et la végétation de l'Azalea Indica (Studium o uprawie i wzroście Azalea indica): "Najważniejsze ośrodki uprawy różanecznika znaleźć można w Belgii, a w szczególności w regionie wokół miasta Gandawa".

– W 1938 r., z okazji trzydniowej wystawy różaneczników, trwającej od 17 do 19 grudnia, wydano w Gandawie znaczek pocztowy z różanecznikiem.

– Różne publikacje świadczą o fakcie, że hodowcy usiłowali osiągnąć jak największą różnorodność kolorów i kształtów. W wydanym w październiku 1954 roku Landbouwtijdschrift (Dziennik Rolniczy) F. Peeters napisał: "Uprawą różanecznika, z której słynie Gandawa, zajmują się liczni ogrodnicy. Hodują bardzo wiele odmian, które różnią się pod względem koloru i kształtu ...''.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Federale Overheidsdienst Economie, K.M.O., Middenstand en Energie Algemene Directie Controle en Bemiddeling Tweede Afdeling Gespecialiseerde Diensten, Sectie A Controles Uitgaven EOGFL en Marktordening

Adres: WTC III

Simon Bolivarlaan 30

B-1000 Brussel

Tel: (32-2) 208 40 40

Faks: (32-2) 208 39 75

E-mail: Dirk.Demaeseneer@economie.fgov.be

4.8. Etykietowanie: Do roślin przyczepiona jest etykieta, na której znajduje się oznaczenie "Gentse azalea", europejski symbol CHOG oraz numer PAK.

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024