Zaproszenie do składania wniosków - EAC/26/08 - Działanie przygotowawcze Amicus.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EAC/26/08

Działanie przygotowawcze Amicus

(2008/C 195/06)

(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2008 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie stanowi element wdrożenia programu działań przygotowawczych Amicus, który ma następujące cele:

– propagowanie umiędzynarodowienia uczestnictwa młodzieży w służbie obywatelskiej i wolontariacie,

– pomoc w tworzeniu europejskich ram dla poprawy wzajemnej wymienności oferty służby obywatelskiej i wolontariatu młodzieży dostępnej w państwach członkowskich (organizowanych przez struktury służby obywatelskiej lub też organizacje społeczeństwa obywatelskiego),

– przeprowadzenie prób i oceny na podstawie konkretnych projektów współpracy europejskiej (w wymiarze międzynarodowym) w dziedzinie służby obywatelskiej i wolontariatu młodzieży.

Niniejsze zaproszenie jest publikowane zgodnie z zasadami przewidzianymi w rocznym programie pracy dotyczącym dotacji i zamówień publicznych w dziedzinie edukacji i kultury w 2008 r., przyjętym przez Komisję Europejską (dalej zwaną "Komisją") w dniu 11 marca 2008 r. zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE(1), wraz ze zmianami wprowadzonymi decyzją Komisji C(2008) 3694 z dnia 25 lipca 2008 r.

Służbą Komisji odpowiedzialną za wykonanie tego działania i administrowanie jest dział "Młodzież w Działaniu" Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury.

2. Kwalifikujący się kandydaci

Do udziału kwalifikują się wnioski złożone przez kandydatów z dwóch kategorii:

1) po pierwsze, i na zasadzie pierwszeństwa, organizacje publiczne, dla których podstawową dziedziną działalności jest służba obywatelska;

2) jak również organizacje pozarządowe lub też stowarzyszenia nienastawione na zysk, których podstawową dziedziną działalności jest wolontariat młodzieży.

Organizacje kandydujące muszą również spełniać następujące warunki:

– posiadanie siedziby w jednym z państw Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy lub Zjednoczone Królestwo,

– posiadanie osobowości prawnej,

– możliwość udokumentowania przynajmniej dwuletniego doświadczenia w dziedzinie organizowania uczestnictwa młodzieży w służbie obywatelskiej lub wolontariacie na poziomie krajowym (w przypadku delegowania młodzieży do pracy za granicą maksymalna liczba młodych wyjeżdżających z kraju nie może przekraczać 5 % ogółu uczestników w ciągu ostatnich dwóch lat).

Każdy z kandydujących może złożyć tylko jeden projekt.

Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie.

3. Budżet i czas trwania projektów

Budżet

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 3.000.000 EUR.

Komisja zamierza sfinansować maksymalnie 27 projektów, to jest po jednym projekcie z każdego państwa członkowskiego, tak by objąć całą Unię Europejską. W zależności od liczby i jakości przedstawionych projektów, Komisja zastrzega sobie prawo do:

– odstąpienia od objęcia programem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej,

– nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

Z drugiej strony, zastrzega sobie również możliwość:

– sfinansowania większej liczby (najwyżej trzech) projektów z tego samego kraju, w przypadku gdyby dostępny budżet udało się rozdysponować w całości zgodnie z warunkami określonymi w zaproszeniu do składania wniosków.

Maksymalna kwota dotacji przypadającej na jeden projekt uzależniona jest od szczegółowych zasad finansowania określonych w specyfikacjach technicznych załączonych do zaproszenia do składania wniosków, a także od liczby mieszkańców danego kraju. Dla poszczególnych państw Unii Europejskiej ustalono następujące pułapy:

– kwota dotacji przyznanej każdemu z projektów zgłoszonych przez organizacje z siedzibą we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Rumunii, Włoszech lub w Zjednoczonym Królestwie nie może przekraczać: 181.000 EUR,

– kwota dotacji przyznanej każdemu z projektów zgłoszonych przez organizacje z siedzibą w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Republice Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, w Portugalii, Słowenii, na Słowacji, w Szwecji lub na Węgrzech nie może przekraczać: 91.150 EUR,

– w przypadku projektów zgłoszonych przez organizacje z siedzibą w Luksemburgu lub na Malcie, kwota przyznanej dotacji nie może przekraczać: 46.150 EUR.

Czas trwania działania

Działania bezwzględnie muszą rozpoczynać się między 1 lutego 2009 r. a 30 czerwca 2009 r. i kończyć się nie później niż 30 września 2010 r.

Okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się z dniem rozpoczęcia projektu określonym w umowie. W żadnym wypadku data początkowa kwalifikowalności wydatków nie może poprzedzać daty złożenia wniosku o dotację.

Koszty poniesione przed dniem rozpoczęcia działań nie będą uwzględniane.

4. Termin składania wniosków

Nieprzekraczalny termin przedkładania wniosków Komisji upływa 31 października 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego).

5. Informacje dodatkowe

Pełny tekst niniejszego zaproszenia do składania wniosków wraz ze specyfikacjami i wzorem formularza wniosku, a także podręcznik wnioskodawcy można znaleźć na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/youth/index_en.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście niniejszego zaproszenia do składania wniosków i należy je składać na przeznaczonym do tego celu formularzu.

______

(1) Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024