Pomoc państwa - Hiszpania - Pomoc państwa C 52/07 (ex NN 64/07) - Program na rzecz przemysłu tekstylnego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - HISZPANIA

Pomoc państwa C 52/07 (ex NN 64/07) - Program na rzecz przemysłu tekstylnego

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 11/09)

(Dz.U.UE C z dnia 16 stycznia 2008 r.)

Pismem z dnia 13 listopada 2007 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Hiszpanię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE, dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom hiszpańskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKÓW POMOCY

Komisja otrzymała skargę dotyczącą realizowanego przez Hiszpanię programu pomocy na rzecz przemysłu tekstylnego (hiszp. "Plan de Apoyo al sector textil y de la confección, Junio 2006").

Celem tego programu jest pomoc przedsiębiorstwom działającym w przemyśle tekstylnym i odzieżowym w dostosowaniu się do zmian sytuacji rynkowej. Program obejmuje środki skierowane bezpośrednio do przedsiębiorstw (np. środki służące wspieraniu badań i innowacji oraz pomocy w finansowaniu inwestycji produkcyjnych), inne środki dotyczące w szczególności kwestii zatrudnienia, lecz przynoszące pośrednio korzyści także przedsiębiorstwom oraz środki wspierające ponowne uprzemysłowienie regionów, które ucierpiały na skutek przenoszenia produkcji za granicę przez przedsiębiorstwa działające w tym sektorze. Program na rzecz przemysłu tekstylnego został najwyraźniej podpisany w czerwcu 2006 r. i będzie obowiązywał do 31 grudnia 2008 r.

WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE ZGODNOŚCI ŚRODKÓW POMOCY

Władze Hiszpanii twierdzą, że program na rzecz przemysłu tekstylnego jest zgodny ze wspólnotowymi przepisami o pomocy państwa, ponieważ część powyższych środków jest zgodna z zatwierdzonymi programami pomocy, inne środki zostaną zastosowane zgodnie z zasadami de minimis(1), a pozostałe środki nie stanowią pomocy państwa, gdyż wynikają z prawa ogólnego i mają jednakowe zastosowanie do wszystkich sektorów gospodarki.

Jednakże na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy środki opisane jako podlegające zatwierdzonym programom rzeczywiście spełniają wszystkie warunki tych programów. Ponadto wydaje się, że niektóre z tych środków stanowią pomoc państwa, a na obecnym etapie Komisja nie posiada żadnych informacji potwierdzających zgodność tych środków z obowiązującymi wytycznymi, ramami prawnymi lub przepisami o wyłączeniach grupowych lub innych wyłączeniach zgodnie z art. 87 ust. 2 lub 3 Traktatu. Poza tym biorąc pod uwagę różnorodność środków objętych przedmiotowym programem i fakt, że wszystkie przedsiębiorstwa kwalifikują się potencjalnie do otrzymania pomocy w ramach tych środków, nie można wykluczyć sytuacji, w których jedno przedsiębiorstwo otrzymałoby kilka rodzajów pomocy w ramach różnych środków. W związku z tym Komisja będzie żądała zapewnień, że jakakolwiek pomoc udzielona w ramach tego programu, w tym pomoc de minimis, nie będzie bezpodstawnie łączona z innymi formami pomocy oraz nie będzie udzielana przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.

Na podstawie powyższych ustaleń Komisja podjęła decyzję o wszczęciu procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

______

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.U. L 379 z 28.12.2006, str. 5).

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024