na wdrożenie Działania 1, Działania 2 i Działania 3 w roku akademickim 2008/2009 oraz Działania 4 w roku 2007 Erasmus Mundus
Program działań Wspólnoty na rzecz podniesienia jakości w szkolnictwie wyższym i promowania porozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi
(2007/C 41/13)
(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2007 r.)
Uwaga: wdrożenie niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest uzależnione od przyjęcia przez Komisję rocznego planu pracy dotyczącego programu Erasmus Mundus w 2007 r.
1. Cele i Opis
Ogólnym celem programu Erasmus Mundus jest podniesienie jakości szkolnictwa wyższego w Europie poprzez wspieranie współpracy z krajami trzecimi, zmierzającej do poprawy rozwoju zasobów ludzkich oraz promowania dialogu i zrozumienia pomiędzy narodami i kulturami.
Zaproszenie do składnia wniosków obejmuje następujące działania:
– dokonanie wyboru wysokiej jakości zintegrowanych studiów magisterskich oferowanych poprzez konsorcja złożone z co najmniej trzech instytucji szkolnictwa wyższego w co najmniej trzech państwach biorących udział (Działanie 1);
– przyznanie stypendiów umożliwiających udział w wybranych studiach magisterskich wysoce uzdolnionym absolwentom szkół średnich oraz uczniom z krajów trzecich (Działanie 2);
– dokonanie wyboru wykwalifikowanych projektów partnerskich pomiędzy wyselekcjonowanymi programami studiów magisterskich a instytucjami szkolnictwa wyższego w krajach trzecich (Działanie 3);
– dokonanie wyboru co najmniej trzech instytucji w co najmniej trzech biorących udział państwach, mającego na celu podniesienie statusu i zasięgu szkolnictwa wyższego w Unii Europejskiej (Działanie 4).
2. kwalifikujący się Kandydaci
– Działanie 1: instytucje szkolnictwa wyższego z 27 państw członkowskich UE, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz państw kandydujących do UE (Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii i Turcja). Jeśli chodzi o instytucje z państw kandydujących do UE, to będą one mogły uczestniczyć w niniejszym zaproszeniu do składnia wniosków dotyczącym Działania 1, wyłącznie jeżeli oficjalne uczestnictwo wspomnianych państw w programie zostało sformalizowane przez właściwe instrumenty regulujące stosunki pomiędzy Wspólnotą Europejską a wymienionymi państwami przed podjęciem decyzji o wyborze (październik 2007 r.). W przeciwnym razie instytucje z omawianych państw nie kwalifikują się do Działania 1 w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków.
– Działanie 2: osoby z państw trzecich, tj. każdego państwa innego niż państwa wymienione powyżej w Działaniu 1;
– Działanie 3: instytucje szkolnictwa wyższego ze wszystkich państw świata;
– Działanie 4: instytucje szkolnictwa wyższego ze wszystkich państw świata.
3. Budżet i czas trwania projektów
Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 88,9 mln euro. W przypadku Działania 4 pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 75 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.
– Działanie 1: kwota każdej dotacji wynosi 15.000 euro rocznie. Studia magisterskie muszą rozpocząć się w terminie od lipca do grudnia 2008 r.
– Działanie 2: kwota każdego stypendium wynosi do 21.000 euro rocznie na każdego studenta z kraju trzeciego i maksymalnie 13.000 euro na każdego ucznia z kraju trzeciego. Stypendia przeznaczone są na studia magisterskie rozpoczynające się w roku akademickim 2008/2009.
– Działanie 3: kwota każdej dotacji wynosi od 5.000 euro do maksymalnie 15.000 euro rocznie, plus dodatki na mobilność studentów i uczniów. Programy partnerskie muszą rozpocząć się w terminie od lipca do grudnia 2008 r. Maksymalny czas trwania programów partnerskich wynosi 3 lata akademickie.
– Działanie 4: kwoty dotacji będą uzależnione od rozmiaru projektu. Projekty muszą się rozpocząć w terminie od 1 listopada do 15 grudnia 2007 r. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 3 lata.
4. Terminy
Wnioski należy wysyłać do Komisji najpóźniej do:
– Działanie 1: 30 kwietnia 2007 r.
– Działanie 4: 31 maja 2007 r.
– Działanie 3(1): 30 listopada 2007 r.
– Działanie 2: 28 lutego 2008 r.
5. Dodatkowe informacje
Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:
http://eacea.ec.europa.eu/static/en/mundus/index.htm
Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnej wersji zaproszenia i należy złożyć je na przeznaczonym do tego celu formularzu.
______
(1) Wnioski dotyczące Działania 2 i Działania 3 mogą być złożone jedynie przez kandydatów kwalifikujących się do studiów magisterskich określonych w Działaniu 1 wybrane w obecnym lub poprzednim zaproszeniu do składania wniosków w ramach programu Erasmus Mundus.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.41.18 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Zaproszenie do składania wniosków - EACEA /07/07 na wdrożenie Działania 1, Działania 2 i Działania 3 w roku akademickim 2008/2009 oraz Działania 4 w roku 2007 Erasmus Mundus - Program działań Wspólnoty na rzecz podniesienia jakości w szkolnictwie wyższym i promowania porozumienia międzykulturowego poprzez współpracę z krajami trzecimi. |
Data aktu: | 24/02/2007 |
Data ogłoszenia: | 24/02/2007 |