Obowiązek użyteczności publicznej.

Obowiązek użyteczności publicznej

(2007/C 205/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 września 2007 r.)

Rząd Finlandii (Ministerstwo Transportu i Łączności) podjął decyzję o modyfikacji obowiązku użyteczności publicznej dotyczącego regularnych przewozów lotniczych, nałożonego zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92/EWG z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie dostępu przewoźników lotniczych Wspólnoty do wewnątrzwspólnotowych tras lotniczych(1). Przedmiotowy obowiązek użyteczności publicznej opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 144 z dnia 20 czerwca 2006 r. Zmodyfikowany obowiązek użyteczności publicznej wchodzi w życie po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Obowiązek użyteczności publicznej dotyczy regularnych połączeń lotniczych na trasie Helsinki-Savonlinna w okresie od 1 października 2007 r. do 30 września 2010 r.

Ustala się następujące zasady i warunki realizacji obowiązku użyteczności publicznej na trasie Helsinki-Savonlinna:

Minimalna liczba lotów

Minimalna liczba lotów na trasie Helsinki-Savonlinna wynosi trzy w każdą stronę w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Rozkład może być modyfikowany stosownie do popytu w okresie wakacji letnich oraz w okolicach świąt Bożego Narodzenia i innych dni wolnych od pracy. Obowiązek użyteczności publicznej nie ma zastosowania w następujących okresach: od 4 lipca do 2 sierpnia 2008 r., od 3 lipca do 1 sierpnia 2009 r. oraz od 2 lipca do 31 lipca 2010 r.

Liczba miejsc

Liczba dostępnych miejsc siedzących na każdy rejs musi odpowiadać zapotrzebowaniu. Średnie miesięczne obłożenie nie może przekraczać 80 %.

Pojemność bagażowa powinna pozwalać każdemu pasażerowi na zabranie 8 kg bagażu podręcznego oraz nadanie 20 kg bagażu rejestrowanego, przy całkowitym wypełnieniu miejsc i w normalnych warunkach pogodowych.

Ceny i sprzedaż biletów

Bilet w jedną stronę na trasie Savonlinna-Helsinki nie może kosztować więcej niż 190 EUR, z wszystkimi podatkami i opłatami. Oferta musi obejmować tańsze rodzaje biletów, które stanowić muszą co najmniej 40 % całej puli.

Przewoźnik musi podpisać porozumienie o wzajemnym honorowaniu dokumentów przewozowych dotyczące trasy, której dotyczy obowiązek użyteczności publicznej, z co najmniej jednym przewoźnikiem wykonującym przewozy lotnicze z lotniska Helsinki-Vantaa. Porozumienie takie musi zawierać identyczne lub równoważne warunki. Należy także ustalić proporcjonalny system rozliczeń wpływów ze sprzedaży biletów, zgodnie z odpowiednimi zasadami międzynarodowymi. Przewoźnik musi zawrzeć porozumienie o wzajemnym honorowaniu dokumentów przewozowych na takich samych lub równoważnych warunkach z każdym zainteresowanym przewoźnikiem wykonującym przewozy lotnicze z lotniska Helsinki-Vantaa. W ramach sprawowania nadzoru Ministerstwo Transportu i Łączności ma prawo zażądać od przewoźnika niezbędnych informacji na temat zawartych przez niego porozumień o wzajemnym honorowaniu dokumentów przewozowych oraz ich warunków.

Przewoźnik musi posiadać międzynarodowy system rezerwacji i sprzedaży biletów działający w Finlandii oraz porozumienie o wzajemnym honorowaniu dokumentów przewozowych IATA z możliwością kalkulacji cen połączeń przesiadkowych i nadawania bagażu na całą trasę. Informacje na temat cen biletów i rozkładów lotów muszą być dostępne w międzynarodowym systemie rezerwacji i sprzedaży biletów.

Przewoźnik musi posiadać umowę o współpracy w zakresie kalkulacji cen połączeń przesiadkowych z co najmniej jednym podmiotem wykonującym zagraniczne przewozy lotnicze z lotniska Helsinki-Vantaa.

Sprzedaż biletów musi być prowadzona w oparciu o co najmniej jeden komputerowy system rezerwacji miejsc.

Ciągłość usług

Wykonywanie przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie w sposób niezgodny z wyżej wymienionym obowiązkiem użyteczności publicznej może pociągać za sobą sankcje administracyjne lub karne.

Przewoźnik zamierzający zakończyć wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na przedmiotowej trasie zobowiązany jest powiadomić o tym fińskie władze lotnictwa cywilnego co najmniej sześć miesięcy przed zakończeniem wykonywania przewozów.

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Przewoźnik musi zapewnić należyte uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych.

______

(1) Dz.U. L 240 z 24.9.1992, str. 8.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA ODWOŁAWCZA

Prawo do odwołania

Odwołanie od decyzji Ministerstwa Transportu i Łączności przysługuje każdemu, do kogo skierowana jest niniejsza decyzja lub na czyje prawa, obowiązki bądź interesy ma ona bezpośredni wpływ. Odwołanie można złożyć powołując się na bezprawność decyzji.

Organ odwoławczy i termin składania odwołań

Każda osoba mająca zastrzeżenia do niniejszej decyzji może wystąpić o jej zmianę, składając pisemne odwołanie do

Naczelnego Sądu Administracyjnego Finlandii.

Odwołania można składać w terminie 30 dni od opublikowania obowiązku użyteczności publicznej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Odwołanie musi wpłynąć przed zakończeniem godzin urzędowania w dniu, w którym upływa termin składania odwołań.

Treść odwołania

Odwołanie musi zawierać:

– wskazanie zaskarżanej decyzji,

– wskazanie aspektów decyzji, których dotyczy odwołanie, oraz opis żądanych zmian,

– uzasadnienie żądania zmiany decyzji.

W odwołaniu należy podać nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę składającego odwołanie. W przypadku gdy składający odwołanie wyznaczył przedstawiciela lub pełnomocnika prawnego lub gdy odwołanie zostało sporządzone przez osobę trzecią, w odwołaniu należy dodatkowo podać nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę takiej osoby.

W odwołaniu należy podać także adres korespondencyjny oraz numer telefonu do kontaktów w sprawach związanych z odwołaniem.

Odwołanie musi być podpisane przez osobę je składającą, jej przedstawiciela lub pełnomocnika prawnego.

Załączniki do odwołania

Do odwołania należy załączyć:

– oryginał lub kopię decyzji wydanej przez Ministerstwo Transportu i Łączności,

– dokument poświadczający datę otrzymania decyzji przez osobę składającą odwołanie lub inny dokument, z którego wynika, od kiedy biegnie termin składania odwołań,

– dokumenty na poparcie składanego odwołania, o ile nie zostały wcześniej przedłożone władzom,

– pełnomocnictwo w przypadku działania przez pełnomocnika.

Składanie odwołań

Odwołania należy składać przed upływem 30-dniowego terminu do kancelarii Naczelnego Sądu Administracyjnego Finlandii. Siedziba Naczelnego Sądu Administracyjnego mieści się w Helsinkach pod adresem:

Unioninkatu 16. Adres korespondencyjny: PL 180, FIN-00131 Helsinki.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024