Zaproszenie do składania wniosków - usługi w zakresie wspierania przedsiębiorczości i innowacji.

Zaproszenie do składania wniosków - usługi w zakresie wspierania przedsiębiorczości i innowacji

(2006/C 306/07)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2006 r.)

1. Kontekst

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) został ustanowiony, by przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i potencjału innowacyjnego Wspólnoty ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Łączy on kilka istniejących działań UE, które wspierają przedsiębiorczość i innowację.

Jako główny komponent Programu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji (EIP), jednego z trzech programów szczegółowych Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji, Komisja Euro Usługi te mają być dostarczane w ramach jednej sieci, która ma zostać powołana poprzez niniejsze zaproszenie do składania wniosków. Art. 21 i załącznik III do decyzji ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji określają szczegółowo ramy ogólne świadczenia tych usług.(1)

Główne elementy tego zaproszenia dotyczą:

– realizacji zintegrowanej i działającej sieci świadczenia usług w zakresie wspierania przedsiębiorczości w oparciu o doświadczenie uzyskane w już funkcjonujących europejskich sieciach wsparcia dla przedsiębiorstw obejmujących 270 ośrodków Euro Info (EIC) i 250 centrów przekazu innowacji (IRC);

– zwiększenia synergii między wszystkimi partnerami sieciowymi w celu zagwarantowania, że świadczone usługi będą miały charakter zintegrowany;

– zwiększenia dostępności i bliskości usług dla MŚP (koncepcja "nieodsyłania petenta");

– zmniejszenia obciążenia procedurami administracyjnymi;

– profesjonalizmu i jakości świadczonych usług.

W związku z powyższym odrzucony zostanie każdy wniosek bezpośrednio lub pośrednio sprzeczny z polityką UE, ochroną zdrowia publicznego, prawami człowieka, bezpieczeństwem obywateli i wolnością słowa.

2. Cele

Głównym celem niniejszego zaproszenia jest ustanowienie w oparciu o art. 21 decyzji ustanawiającej program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji jednej sieci dla świadczenia zintegrowanych usług wspierających działalność gospodarczą i innowacje.

Cele szczegółowe to:

– zwiększenie synergii między wszystkimi partnerami sieciowymi poprzez świadczenie usług zintegrowanych;

– utrzymanie i dalsze zwiększenie dostępności, bliskości, jakości i profesjonalizmu usług zintegrowanych świadczonych za pośrednictwem tej sieci;

– podniesienie świadomości - głównie wśród MŚP - w zakresie zagadnień polityki wspólnotowej i usług świadczonych w ramach sieci, w tym podniesienie świadomości w zakresie ochrony środowiska naturalnego i efektywności ekologicznej MŚP, polityki Spójności i funduszy struktrualnych;

– przeprowadzenie konsultacji z przedsiębiorstwami i uzyskanie ich opinii na temat możliwości związanych z polityką wspólnotową;

– dopilnowanie, by sieć oferowała uzupełniające usługi za pośrednictwem innych odpowiednich usługodawców;

– zmniejszenie obciążenia administracyjnego wszystkich stron.

Dla zrealizowania tych celów wnioski obejmą następujące usługi:

– Usługi w zakresie informowania, informacji zwrotnych, współpracy i umiędzynarodowienia (art. 21 ust. 2 decyzji, moduł a)

– Usługi w zakresie innowacji oraz transferu technologii oraz wiedzy (art. 21 ust. 2 decyzji, moduł b)

– Usługi w zakresie zachęcania do uczestnictwa MŚP w Siódmym programie ramowym badań (art. 21 ust. 2 decyzji, moduł c)

By zapewnić najwyższą jakość usług dla MŚP i ustanowić jedną sieć należy wobec całej sieci i wobec każdego partnera sieciowego zastosować następujące postanowienia ogólne:

– realizacja koncepcji nieodsyłania petenta

– doskonałość, bliskość i profesjonalizm partnerów sieciowych.

Komisja oczekuje wniosków pojedynczych organizacji lub konsorcjów dotyczących zintegrowanych usług ze wszystkich modułów. Oczekuje także, że wnioski charakteryzować będzie równowaga działań między usługami opisanymi w module a) a usługami z modułu b) art. 21 ust. 2 decyzji ustanawiającej program na rzecz konkurencyjności i innowacji. Każdy wniosek musi zawierać usługi z modułu c) art. 21 ust. 2 decyzji ustanawiającej program. Pierwszeństwo usług zintegrowanych znajdzie odzwierciedlenie w procesie oceny i w decyzji o przyznaniu dotacji.

Planowana data rozpoczęcia działania: styczeń 2008 r.

3. Budżet

Szacowany budżet dostępny dla wniosków w ramach tego zaproszenia to 320 mln EUR na lata 2008-2013. Komisja zapewni współfinansowanie do wysokości 60 % kosztów kwalifikowalnych. Ostateczny współczynnik zależeć będzie od całkowitego budżetu, o który wnioskować będą wybrani wnioskodawcy, całkowitego dostępnego budżetu oraz jakości wniosków.

Ponadto oczekuje się, że alokacja budżetowa we wnioskach odzwierciedli zakres i stopień złożoności usług w każdym module i będzie dość równo podzielona między usługi i koszty należące do modułu a) oraz usługi i koszty dla modułu b) określone w art. 21 ust. 2 decyzji ustanawiającej program. Usługi i koszty w ramach modułu c) mają stanowić mniejszą część budżetu niż usługi z modułu a) lub b), powinny jednak także zostać dostatecznie uwzględnione.

Chociaż nie dokonano wcześniejszego ustalenia alokacji budżetowej dla każdego państwa członkowskiego, rozkład środków odzwierciedli do pewnego stopnia kryteria społeczno-ekonomiczne, które odpowiadają w przybliżeniu liczbie ludności w państwach członkowskich.

4. wymagania umowne

Wybrani wnioskodawcy podpiszą umowę ramową o partnerstwie ("FPA") wraz z załącznikami, w której zawarta będzie specjalna umowa o dotację. Umowa ramowa (FPA) określa warunki umowne, co do których oczekuje się zgody wnioskodawców, jeśli ich wnioskom zostanie przyznane finansowanie.

Umowa ramowa o partnerstwie (FPA) stanowi sformalizowany układ między Komisją a jej partnerami. Określa ona szczegółowo rolę Komisji i rolę partnerów. Jeśli umowa ramowa zostanie zawarta z konsorcjum, określi szczegóły zakresu odpowiedzialności koordynatora i partnerów.

Każdy partner przedstawi dowód wniesionego współfinansowania w postaci środków własnych lub w formie przelewów pieniężnych od stron trzecich.

Należy zauważyć, że jedno działanie stanowi podstawę do przyznania tylko jednej dotacji z budżetu dla danego partnera.

Komisja zastrzega sobie prawo przyznania dotacji mniejszej niż kwota, o którą wnioskował wnioskodawca. Dotacje zostaną przyznane tylko do wysokości wnioskowanej kwoty.

Niniejsza publikacja nie stanowi gwarancji dostępności środków na powyższe działanie. Realizacja zaproszenia do składania wniosków zależna jest następnie od oficjalnej opinii Komitetu zarządzającego ds. Programu na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (EIP) oraz od przyjęcia budżetu na rok 2007.

Znak firmowy sieci zostanie przyjęty w należytym terminie: wszyscy partnerzy sieciowi objęci będą wymogiem używania go we wszystkich działaniach sieci i jego aktywnej promocji.

5. Treść wniosków

Przedkładane wnioski składają się głównie z następujących dwóch części:

– Proponowanej Strategii realizacji ze szczególnym uwzględnieniem zintegrowanego charakteru, dostępności i bliskości usług w sześcioletniej perspektywie czasowej (2008-2013), która określi cele, uzasadnienie i metodologię realizacji dla danego obszaru geograficznego i dla każdej z usług określonej w module od a) do c) art. 21 ust. 2 decyzji ustanawiającej program na rzecz konkurencyjności i innowacji. Dokument ten stanowić będzie załącznik I do umowy ramowej (FPA) w przypadku, gdy wniosek otrzyma finansowanie.

– Wstępnego programu prac, który przekłada strategię realizacji na szczegółowe działania w czasie pierwszych 36 miesięcy wraz z odpowiadającym szacunkowym budżetem na te działania. Dokument ten stanowić będzie załącznik I do specjalnej umowy o dotację w przypadku, gdy wniosek otrzyma finansowanie.

Komisja Europejska przeprowadzi ocenę śródokresową działania sieci. Wyniki tej oceny będą miały wpływ na Programy prac, które mają być przesłane Komisji do końca 2010 r. w celu przygotowania następnych specjalnych umów o dotację obejmujących ewentualne zmiany warunków finansowania.

6. Wnioskodawcy

Wnioski mogą być składane przez samodzielne organizacje, które są w stanie świadczyć usługi, jak opisano powyżej lub przez konsorcja obejmujące grupę organizacji. Jednakże biorąc pod uwagę prawdopodobną wielkość wniosków, oczekuje się, że większość wniosków złożą konsorcja.

Konsorcjum rozumiane jest jako elastyczna struktura oparta na dobrych praktykach krajowych i musi odpowiadać krajowym zasadom świadczenia usług w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i innowacji.

Każde konsorcjum dla celów umownych i administracyjnych reprezentować ma organizacja koordynująca. Dla innych celów Komisja utrzymywać będzie bezpośrednie stosunki z każdą organizacją w ramach konsorcjum i wymieniać poglądy na kwestie dotyczące polityki oraz strategiczne poglądy na temat rozwoju jednej sieci.

Ponadto każda organizacja będzie miała bezpośredni dostęp do produktów i usług świadczonych w ramach struktury technicznego i administracyjnego wsparcia w celu realizacji jednej sieci (Komisja obecnie bada możliwość wykorzystania agencji wykonawczej do kierowania tymi działaniami). Wspierany będzie stały dialog między tą strukturą a wszystkimi organizacjami. Stosunek umowny między tą strukturą a koordynatorem konsorcjum nie będzie odgrywał tu roli.

Nie ma żadnego teoretycznego ograniczenia liczby organizacji w konsorcjum. Jednakże w miarę rozrastania się konsorcjów coraz trudniejsze stają się ustalenia w zakresie koordynacji. Ustalenia w zakresie koordynacji wewnętrznej mają być jasno wyrażone i będą stanowić ważny aspekt przy wyborze konsorcjów.

Współpraca z organizacjami międzynarodowymi w ramach umów międzyrządowych jest mile widziana.

7. Zasięg geograficzny

Komisja dąży do tego, aby usługi w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i innowacji miały pełen zasięg geograficzny bez dublowania działań na żadnym obszarze geograficznym.

Wnioskodawcy powinni przedstawić we wniosku szczegółowy opis spójnych, dostępnych i zintegrowanych usług, które będą oferowane w ramach precyzyjnie określonego obszaru geograficznego. Obszar geograficzny objęty wnioskiem powinien być zatem na tyle duży, by wykazać, że usługi wysokiej jakości będą świadczone na rzecz znacznej populacji docelowej.

Dla większości krajów oczekuje się, że typowa wielkość obszaru geograficznego zgodna będzie mniej więcej z klasyfikacją NUTS 1(2). Składające wnioski konsorcja mogą wyznaczyć poszczególnym organizacjom wchodzącym w skład konsorcjum odpowiedzialność za obsługę mniejszych obszarów w ramach tych obszarów geograficznych (NUTS2).

Tam gdzie poziom klasyfikacji NUTS1 nie odpowiada strukturom krajowym, można rozważać inny obszar geograficzny porównywalnej wielkości(3).

Konsorcja oferujące wymienione usługi ponad granicami państw kwalifikują się do otrzymania dotacji, pod warunkiem, że kwalifikują się wszystkie organizacje należące do tych konsorcjów. Konsorcjum transgraniczne musi wykazać, że klienci z obszaru geograficznego objętego zasięgiem mają dostęp do usług z każdego modułu, dzięki wystarczającej liczbie organizacji w konsorcjum lub dzięki niedyskryminującemu dostępowi do usług w krajach objętych zasięgiem.

Nie zachęca się do składania wniosków konsorcjów transgranicznych, które działają na niesąsiadujących obszarach geograficznych, mimo że kwalifikują się one pod względem formalnym. Doświadczenie pokazało, że wartość dodana wynikająca z bliższej współpracy między dwoma oddzielnymi obszarami geograficznymi w ramach tego samego konsorcjum nie równoważy dodatkowych kosztów koordynacji. Konkretne działania współpracy między dwoma lub większą ilością obszarów geograficznych mogą zostać włączone jako usługi specjalne lub działania w ramach odpowiedniego modułu.

Wnioski organizacji pragnących świadczyć usługi na większych obszarach geograficznych niż te odpowiadające poziomowi NUTS1 będą uznane za kwalifikowalne.

8. Kwalifikowalność

Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji, wnioskodawcy i wnioski muszą spełnić następujące warunki:

– wnioskodawcy muszą być osobami prawnymi z siedzibą w UE 25 lub w Bułgarii, Rumunii, krajach kandydujących, krajach członkowskich EOG, krajach Bałkanów Zachodnich i w innych państwach trzecich, jak określono w art. 4 Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji oraz jak objaśniono w części V.1 Zestawu do składania wniosków;

– organizacje prowadzące działalność gospodarczą muszą być właściwie ukonstytuowane i zarejestrowane zgodnie z prawem;

– wnioski muszą być opatrzone podpisem, datą i kompletne, zgodnie z wymogami dotyczącymi składania wniosków zawartymi w części 11 niniejszego dokumentu;

– wnioski należy złożyć przed terminem zamknięcia;

– kwalifikują się tylko wnioski dotyczące projektów niedochodowych i/lub których bezpośredni cel jest niekomercyjny;

Ponadto zgodnie z art. 93 rozporządzenia finansowego (rozporządzenie Rady nr 1605/2002) wymienionym poniżej, wyklucza się z procedury przyznania dotacji kandydatów:

a) w stosunku do których prowadzone jest postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, którzy są poddani zarządowi sądowemu, prowadzą postępowanie układowe z wierzycielami, zawiesili działalność gospodarczą lub prowadzone jest wobec nich postępowanie sądowe dotyczące tych kwestii, bądź też znajdują się w podobnej sytuacji wynikającej z porównywalnej procedury przewidzianej w ustawodawstwie krajowym;

b) którzy zostali skazani za przestępstwo dotyczące etyki zawodowej na mocy prawomocnego wyroku sądu;

c) którzy dopuścili się poważnego uchybienia w ramach swojej działalności zawodowej, które zostało dowiedzione za pomocą wszelkich środków dowodowych, jakie instytucja zamawiająca może uzasadnić;

d) którzy nie wypełnili zobowiązań dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne lub zobowiązań podatkowych zgodnie z przepisami prawa kraju, w którym mają siedzibę, lub z przepisami prawa kraju instytucji zamawiającej lub kraju, w którym umowa ma być wykonywana;

e) wobec których zostały wydane prawomocne wyroki w sprawie nadużyć finansowych, korupcji, udziału w organizacji przestępczej lub jakiegokolwiek innego działania niezgodnego z prawem, szkodzącego finansowym interesom Wspólnot;

f) co do których w następstwie innej procedury przetargowej lub procedury przyznania dotacji finansowanej z budżetu wspólnotowego uznano, że istotnie naruszyli warunki umowy z powodu niewywiązania się ze swoich zobowiązań umownych.

Korzystając do tego celu z "Formularza dotyczącego kryteriów wykluczenia" (załączonego do "Zestawu do składania wniosków") wnioskodawcy złożą honorowe oświadczenie, że nie znajdują się w żadnej z sytuacji wymienionych powyżej. Urzędnik zatwierdzający dokument może jednakże poprosić o dowód opisany w wyżej wymienionym "Formularzu dotyczącym kryteriów wykluczenia". W takim przypadku wnioskodawcy są zobowiązani do dostarczenia takich dowodów, chyba że jest to materialnie niemożliwe, zgodnie z opinią właściwego urzędnika zatwierdzającego.

Ponadto i zgodnie z art. 94 rozporządzenia finansowego wymienionym poniżej, dotacji nie można przyznać kandydatom, którzy w trakcie procedury przyznania dotacji:

g) znajdują się w sytuacji konfliktu interesów;

h) są winni przedstawienia nieprawdziwych informacji wymaganych przez instytucję zamawiającą jako warunek udziału w procedurze udzielenia zamówienia publicznego lub też nie przedstawią tych informacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 96 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich i zgodnie z art. 133 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. - zmienionego ostatnio rozporządzeniem nr 1248/2006 z dnia 7 sierpnia 2006 r. - ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia finansowego, Komisja może nałożyć kary administracyjne i finansowe na kandydatów, którzy zostaną wykluczeni w oparciu o wyżej wymienione punkty od a) do h).

Wnioskodawcy mogą działać samodzielnie lub w konsorcjum z organizacjami partnerskimi; partnerzy wnioskodawców muszą spełniać te same kryteria kwalifikowalności co wnioskodawcy.

9. Wybór

Wybór dokonany zostanie w oparciu o finansową i techniczną zdolność wnioskodawców do ukończenia proponowanego projektu.

Zdolność finansowa

Aby udowodnić zdolność finansową wnioskodawcy muszą wykazać, że mają stabilne źródła finansowania wystarczające do zapewnienia ciągłości działań własnej organizacji przez cały czas trwania projektu i do wzięcia udziału w jego finansowaniu.

W tym celu muszą we wniosku zawrzeć roczne rachunki za ostatnie dwa lata budżetowe (e.g. rachunki zysków i strat; bilans). Zgodnie z art. 176 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. zmienionego ostatnio rozporządzeniem nr 1248/2006 z dnia 7 sierpnia 2006 r.) ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia finansowego weryfikacja zdolności finansowej nie stosuje się do instytucji publicznych.

Tam, gdzie wnioskowana kwota dofinansowania od Komisji przekracza 500.000 EUR na organizację, należy przed zawarciem umowy ramowej o partnerstwie przedłożyć sprawozdanie z audytu tych rachunków. Dla wnioskujących konsorcjów próg powyżej którego wymaga się sprawozdania z audytu ma zastosowanie w odniesieniu do poszczególnych organizacji, a nie do całego konsorcjum.

Zdolność techniczna

Dla celów oceny zdolności technicznej wnioskodawców, wnioskodawcy muszą udowodnić, że posiadają zdolności operacyjne (techniczne i w zakresie zarządzania) niezbędne dla pełnej realizacji działania oraz muszą wykazać swoją zdolność do kierowania działaniem na dużą skalę, która odpowiada wielkości projektu opisanemu we wniosku. W szczególności, zespół odpowiedzialny za projekt musi mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe i doświadczenie.

Lista kryteriów, które będą stosowane przy ocenie zdolności technicznych zawarta jest w "Zestawie do składania wniosków".

Wnioskodawcy muszą być bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowanie i zarządzanie projektem, nie zaś działać w charakterze pośrednika. Muszą przedłożyć informacje o swojej zdolności do świadczenia danej usługi, a także wykazać doświadczenie we współpracy z innymi stronami, w projektach transgranicznych i w dostarczaniu oczekiwanych usług.

10. Przyznanie dofinansowania

Ocena jakości wniosków, w tym wnioskowanego budżetu, zostanie przeprowadzona zgodnie z następującymi kryteriami przyznania dofinansowania:

1. Trafność /30
2. Jakość /30
3. Wpływ /15
4. Widoczność /10
5. Budżet i efektywność kosztowa /15
Najwyższa możliwa liczba punktów /100

Jeśli całkowita liczba punktów wyniesie mniej niż 70 lub jeśli uzyskana zostanie punktacja niższa niż 50 % za któreś z pięciu kryteriów, dany wniosek nie będzie już dalej oceniany.

Całkowita procedura wyboru i oceny przedstawiona jest w części VIII zestawu do składania wniosków.

Orientacyjny termin, w którym planowane jest zamknięcie procedury przyznania dofinansowania: sierpień 2007.

Proszę zauważyć, że w przypadku przyznania dofinansowania partnerzy zezwalają Komisji zgodnie z art. II ust. 5 akapit 2 projektu umowy o dotację na opublikowanie następujących informacji w dowolnej formie i na dowolnym nośniku, w tym w internecie:

– nazwa i adres partnerów,

– przedmiot i cel dotacji,

– wysokość przyznanej kwoty oraz udział dofinansowania w kosztach całkowitych działania.

11. Składanie wniosków

Wniosek należy opracować z wykorzystaniem specjalnego zestawu do składania wniosków dostępnego dla tego zaproszenia.

Zestaw można pobrać ze strony internetowej zawierającej zaproszenie do składania wniosków w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji: http://ec.europa.eu/enterprise/funding/cip/index.htm

Wnioski należy złożyć w formie elektronicznej. Standardowy zestaw do składania wniosków obejmuje Przewodnik dla użytkownika.

Elektroniczne narzędzie do składania wniosków (EPPS) znajduje się na wyżej wymienionej stronie internetowej.

Przypomnienie: Zbyt późne dostarczenie dokumentów skutkować będzie wykluczeniem wnioskodawcy z procedury przyznania dofinansowania.

– Główne dokumenty, które należy dołączyć do zestawu do składania wniosków to: pełen tekst wniosku i opis projektu/działania. Dokumentacja prawna: Urzędowe poświadczenie rejestracji działalności, akt założycielski/statut, lista dyrektorów/członków zarządu (nazwiska i imiona, tytuły lub stanowiska we wnioskującej organizacji), schemat organizacyjny organizacji, regulamin. Dowód zdolności technicznej: curriculum vitae osób, które mają realizować pracę związaną z działaniem. Zdolność finansowa: rachunki roczne za dwa ostatnie lata budżetowe (tam gdzie dotyczy, sprawozdanie z ich audytu) lub roczny budżet w przypadku instytucji publicznej. Te same wymogi stosują się do każdego z partnerów.

12. Równe szanse

Wspólnota Europejska ma za zadanie wspieranie równości kobiet i mężczyzn oraz dążenie do zniesienia nierówności (art. 2 i 3 Traktatu WE). W związku z tym do udziału w składaniu wniosków zachęca się szczególnie kobiety.

______

(1) http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm.

(2) NUTS= Nomenklatura Jednostek Terytorialnych dla Celów Statystycznych (Rozporządzenie (EWG) nr 2052/88 z dnia 24 czerwca 1988 r.; rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku), w celu uzyskania dalszych informacji zob. http://ec.europa.eu/comm/eurostat/ramon/nuts

(3) Prosimy zauważyć, że wykorzystanie klasyfikacji NUTS1 służy jedynie jako wskazówka dla tego konkretnego zaproszenia do składania wniosków. W żaden sposób nie ogranicza jakichkolwiek obecnych lub przyszłych inicjatyw związanych z klasyfikacją NUTS.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024