(2006/C 114 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 16 maja 2006 r.)
1. Opis urzędu
Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (Znaki towarowe i wzory), zwany "Urzędem", został utworzony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Dz.U. L 11 z 14.1.1994)(1).
Urząd posiada osobowość prawną i niezależność techniczną, administracyjną i finansową i pozostaje odpowiedzialny za administrowanie wspólnotowym znakiem towarowym i systemami wzoru wspólnotowego. Wspólnotowe znaki towarowe i wzory zarejestrowane przez Urząd obowiązują na obszarze całej Unii Europejskiej.
Całkowita liczba zgłoszeń o wspólnotowy znak towarowy złożonych do końca grudnia 2005 r. wyniosła ok. 469 000, z czego ok. 64 000 zgłoszono w 2005 r. W tym samym roku zgłoszono 16 000 wniosków o rejestrację wzorów wspólnotowych. Budżet Urzędu na rok 2006 wynosi ok. 211 milionów EUR, a liczba pracowników kształtuje się w granicach 700 osób.
Języki Urzędu to język hiszpański, niemiecki, angielski, francuski i włoski.
Siedziba Urzędu mieści się w Alicante w Hiszpanii.
2. Izby Odwoławcze
Izby Odwoławcze odpowiedzialne są za decyzje w sprawie odwołań od decyzji ekspertów, Wydziałów Sprzeciwów, Wydziału Administracji Znakami Towarowymi i Prawnego oraz Wydziałów Unieważnień.
Decyzje Izb Odwoławczych są podejmowane przez izby składające się z przewodniczącego i dwóch członków. Dwóch z trzech członków musi być prawnikami. W szczególnych przypadkach decyzje podejmowane są przez poszerzoną izbę lub przez jednego członka, który musi być prawnikiem. Zgodnie z wymaganiami służbowymi, członkowie mogą być mianowani do jednej lub kilku Izb Odwoławczych. Członkowie Izb Odwoławczych są niezależni. W swoich rozstrzygnięciach nie są związani żadnymi instrukcjami.
W skład Izb Odwoławczych wchodzi obecnie prezes, trzech przewodniczących i jedenastu członków, wspieranych przez personel prawny i administracyjny oraz kancelarię i służby ds. nauki. W Izbach Odwoławczych i służbach pomocniczych pracuje około 70 osób.
Izby otrzymują rocznie około 1 500 odwołań, z czego 67 % w języku angielskim, 20 % w języku niemieckim, pozostałe zaś w innych językach UE.
3. Stanowisko do obsadzenia
Urząd poszukuje kandydatów w celu stworzenia listy rezerwowej dla obsadzenia przynajmniej dwóch stanowisk członka (kobiet i mężczyzn) Izb Odwoławczych.
4. Mianowanie
Członkowie Izb Odwoławczych mianowani są na okres pięciu lat przez Radę Administracyjną Urzędu. Ich kadencja może zostać przedłużona na kolejne pięć lat lub do chwili osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego, jeśli przypada on na nową kadencję.
Datę objęcia obowiązków przewiduje się na 2007 r.
5. Warunki zatrudnienia
Wyłonionemu kandydatowi zostanie zaproponowana pięcioletnia umowa w charakterze pracownika czasowego, zgodnie z art. 2 lit. a) Warunków zatrudnienia innych urzędników Wspólnot Europejskich, w kategorii administratora (AD), stopień zaszeregowania 11. Wysokość wynagrodzenia podstawowego odpowiada pierwszej grupie tego stopnia i wynosi 8 050,31 EUR. Istnieją dodatkowe elementy pensji odpowiadające stanowi cywilnemu i liczbie dzieci pozostających na utrzymaniu. Ponadto przyznawane są dodatki za koszty przeprowadzki i koszty podróży, jak również ubezpieczenie wypadkowe, zdrowotne i społeczne. Wynagrodzenie podlega podatkowi wspólnotowemu i innym odliczeniom określonym w Regulaminie pracowniczym innych urzędników Wspólnot Europejskich, jest ono jednakże zwolnione z podatku krajowego. Dzieci pozostające na utrzymaniu mogą uczęszczać do szkoły europejskiej w Alicante bez żadnych opłat.
Mając na uwadze ich wcześniejsze doświadczenie w roli członków Izb Odwoławczych, na wniosek prezesa Izb Odwoławczych Rada Administracyjna może zmienić na kategorię AD grupa 12 stopień zaszeregowania członków Izb Odwoławczych wyłonionych w wyniku procedury selekcyjnej, których kadencja została odnowiona zgodnie z art. 131 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 40/94.
Wyłonionym kandydatom:
– mianowanym uprzednio na członków izb odwoławczych przez Radę zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 131 ust. 1 rozporządzania (WE) nr 40/94, przed zmianą wprowadzoną rozporządzeniem (WE) nr 422/2004 z dnia 19 lutego 2004 r. (Dz.U. L 70 z 9.3.2004, str. 1), i
– których początkowa umowa o pracę została zawarta zgodnie z Warunkami zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich (CEOS.), i
– których kadencja została odnowiona w wyniku niniejszej procedury selekcyjnej, i
– których stopień zaszeregowania w momencie odnowienia kadencji jest wyższy niż A12,
Rada Administracyjna Urzędu, na wniosek prezesa Izb Odwoławczych, może zmienić zaszeregowanie (do stopnia AD13 włącznie), i w taki sposób, że zgodnie z obowiązującymi postanowieniami CEOS, ich wynagrodzenie podstawowe pozostanie na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wynagrodzenia podstawowego (powyżej lub poniżej tej kwoty)(2), które otrzymywali pod koniec swojej kadencji poprzedzającej bezpośrednio obecną kadencję.
Okres zatrudnienia kończy się bądź z datą określoną w umowie, bądź na prośbę pracownika czasowego, po złożeniu wypowiedzenia z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, z zastrzeżeniem odpowiednich postanowień ww. warunków zatrudnienia.
6. Wymagania podstawowe
Kandydaci muszą wykazać się obywatelstwem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Kandydaci nie mogą być karani ani uznani winnymi popełnienia przestępstw.
Na mocy art. 131 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 40/94 kandydaci muszą być zdolni do pełnienia funkcji przez pełny okres pięciu lat od dnia objęcia obowiązków. Kadencja nie może przekraczać końca miesiąca, w którym kandydat osiągnie obowiązkowy wiek emerytalny (65 lat), zgodnie z przepisami emerytalnymi obowiązującymi europejską służbę cywilną.
7. Wymagane minimalne kwalifikacje, doświadczenie i znajomość języków obcych
Kandydaci muszą być zdolni do pracy w wielojęzycznym środowisku (organ Unii Europejskiej) i umiejętność pracy jednocześnie nad dużą liczbą spraw, które muszą zostać rozstrzygnięte w rozsądnych granicach czasowych i w sposób kolegialny, zgodnie z celami określonymi przez prezesa Izb Odwoławczych.
Minimalne wymagane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe:
a) poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem, w przypadku gdy zwykła długość studiów uniwersyteckich wynosi cztery lub więcej lat, lub poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem i co najmniej jednorocznym odpowiednim doświadczeniem zawodowym, w przypadku gdy zwykła długość studiów wynosi co najmniej trzy lata; i
b) z dniem oznaczającym datę ostatecznego składania zgłoszeń, minimum 15-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe zdobyte po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów lub dyplom ukończenia studiów i w/w doświadczenie zawodowe; i
c) co najmniej pięć lat doświadczenia powinno przypadać na dziedzinę własności intelektualnej, a w szczególności dziedzinę znaków towarowych i wzorów.
Kandydaci muszą wykazać się dogłębną znajomością jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej i zadowalającym poziomem znajomości drugiego języka urzędowego Unii Europejskiej. Jeden z tych języków musi być jednym z pięciu języków Urzędu, mianowicie: hiszpańskim, niemieckim, angielskim, francuskim lub włoskim.
8. Inne kwalifikacje
Następujące elementy uważa się za atuty:
– wyższe wykształcenie prawnicze,
– doświadczenie zawodowe w pracy w języku innym niż język ojczysty kandydata,
– dogłębna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.
9. Składanie zgłoszeń
Aby zgłoszenie było ważne, kandydaci muszą je wysłać na następujący adres:
Chairman of the Administrative Board
Office for Harmonization in the Internal Market
(Trade Marks and Designs)
Avenida de Europa, 4
E-03080 Alicante
najpóźniej do północy dnia 16 czerwca 2006 r. (czas Alicante, data stempla pocztowego będzie uważana za dowód daty nadania), wraz z dokumentami wymienionymi poniżej:
a) formularz zgłoszeniowy opatrzony datą i podpisany. Formularz dostępny jest na stronie internetowej Urzędu: http://oami.eu.int
Należy zwrócić uwagę, że wszystkie części formularza muszą zostać wypełnione. Niepełne formularze zgłoszeniowe (na przykład zawierające uwagi typu "patrz CV w załączeniu") nie będą brane pod uwagę.
Zgłoszenia należy wysłać listem poleconym. Koperta oraz cała korespondencja winny zostać oznaczone następującym numerem referencyjnym: VEXT/06/551/A*/BoA.
Koperta musi zostać oznaczona w następujący sposób: "Not to be opened by the mail service" [Zakaz otwierania przez pocztę].
10. Procedura selekcji
Selekcja odbędzie się pod kontrolą Rady Administracyjnej.
Zgłoszenia kandydatów niespełniających podstawowych wymagań lub nieposiadających wymaganych minimalnych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego zostaną odrzucone.
Na późniejszym etapie selekcji kandydaci zostaną poproszeni o dostarczenie zaświadczenia o niekaralności, jak również dokumentów uzupełniających dotyczących podstawowych ustanowionych wymagań, minimalnych kwalifikacji i wymaganego doświadczenia oraz innych wymaganych kwalifikacji, a w szczególności:
1) kopii dokumentu tożsamości (np. paszportu lub dowodu osobistego);
2) kopii dyplomów poświadczających kwalifikacje, wyszczególnionych w formularzu zgłoszeniowym;
3) kopii zaświadczeń lub innych dokumentów dotyczących doświadczenia zawodowego, o którym mowa w punkcie 7, w celu potwierdzenia informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym.
Wszelkie kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe niepoparte dowodami w postaci dokumentów, tj. kopiami dyplomów ukończenia studiów lub świadectwami pracy, nie będą brane pod uwagę, w wyniku czego zgłoszenie może zostać odrzucone niezależnie od tego, na jakim etapie znajduje się procedura. W szczególności nie zostaną wzięte pod uwagę zgłoszenia, w których kandydat odwołuje się do dokumentacji załączonej do poprzednich zgłoszeń (lub do akt osobowych kandydatów wewnętrznych).
Po zakończeniu procedury selekcji wyłonieni kandydaci umieszczeni zostaną na liście rezerwowej zawierającej co najwyżej 4 nazwiska. Bez żadnych gwarancji zatrudnienia, obecność na liście oznaczać będzie możliwość uzyskania umowy o pracę dla pracownika czasowego, w zależności od potrzeb Izb Odwoławczych. Lista rezerwowa będzie ważna do 31 grudnia 2007 r.
11. Dalsze informacje
Dalsze informacje można uzyskać pod następującym adresem:
Juan Ramón Rubio
Dyrektor
Dział Zasobów Ludzkich
Office for Harmonization in the Internal Market
(Trade Marks and Designs)
Avenida de Europa, 4
Office A-P4-030
E-03080 Alicante
Tel. (+34) 965 139 421
Faks (+34) 965 139 952
E-mail: juanramon.RUBIO@oami.eu.int
______
(1) Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem Rady (WE) nr 422/2004 z dnia 19 lutego 2004 r. (Dz. U. L 70 z 9.3.2004, str. 1).
(2) Obliczonego po końcowym zastosowaniu mnożnika.
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.114A.1 |
Rodzaj: | Powiadomienie |
Tytuł: | Procedura selekcyjna w celu ustanowienia listy rezerwowej na stanowiska członków izb odwoławczych Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory). |
Data aktu: | 16/05/2006 |
Data ogłoszenia: | 16/05/2006 |