Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05 - Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu - Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05

Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu

Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06

(2005/C 245/07)

(Dz.U.UE C z dnia 5 października 2005 r.)

1.

CEL OGÓLNY - OBSZARY TEMATYCZNE

1.1.

Cel ogólny

Projekty składane w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie muszą uwypuklać założenie, że pokój, wolność i demokracja nie są wartościami oczywistymi, a tym samym muszą zachęcać obywateli europejskich do uczestnictwa w dalszej budowie demokratycznej Europy, zmierzającej do tego, by stała się ona kontynentem wolnym od przemocy, rasizmu i dyskryminacji.

Stąd wszystkie przedkładane projekty muszą:

– aktywnie zachęcać obywateli do refleksji nad europejskimi wartościami i osiągnięciami oraz włączać ich w proces budowy Unii Europejskiej,

– angażować obywateli, zwłaszcza młodzież, bezpośrednio,

– zachęcać do partnerstwa transnarodowego i wymiany transnarodowej.

1.2.

Obszary tematyczne

Niniejsze zaproszenie służy wspieraniu inicjatyw będących częścią kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w konkretnych obszarach związanych z ogólnymi i szczegółowymi celami niniejszego zaproszenia.

W związku z tym niniejsze zaproszenie podzielone zostało na dwa obszary tematyczne.

a) Pamięć o wojnie

Projekty składane w tej kategorii muszą dążyć do propagowania wymiany opinii i doświadczeń oraz różnych perspektyw narodowych, regionalnych, religijnych, etnicznych i pokoleniowych w spojrzeniu na II Wojnę Światową w Europie. Szczególnie jednak projekty te muszą kłaść nacisk na zwiększenie świadomości, zwłaszcza młodzieży, co do przyczyn i konsekwencji tej wojny, na przykład poprzez wysłuchanie wspomnień osób, które przeżyły jej tragedię. Projekty te powinny propagować wzajemne zrozumienie, szacunek i tolerancję w Europie.

b) Demokracja

Projekty składane w tym obszarze tematycznym muszą dążyć do spełnienia przynajmniej jednego z następujących założeń:

– poprawa świadomości europejskich wartości (takich jak pokój, wolność, bezpieczeństwo czy demokracja) oraz celów (takich jak pluralizm, unikanie dyskryminacji, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i równość), jako cegiełek, z których składa się europejska tożsamość i proces integracji europejskiej, ze szczególnym naciskiem na zmiany, które nastąpiły od zakończenia II Wojny Światowej,

– sprzyjanie refleksji, debacie lub działaniom w sprawie zagrożeń dla demokracji (takich jak dyskryminacja, nietolerancja czy wykluczenie) lub w sprawie konsolidacji i przyszłości Unii Europejskiej i jej demokratycznych wartości, w szczególności poprzez zgłębianie nowych sposobów bezpośredniego zaangażowania obywateli europejskich.

2.

KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Dalszej ocenie zostaną poddane wnioski, które spełniają przedstawione poniżej kryteria kwalifikacji.

2.1.

Kwalifikujące się organizacje

Aby wnioskodawcy mogli kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, muszą spełniać następujące wymogi:

– muszą być podmiotem publicznym lub prywatnym na szczeblu lokalnym lub regionalnym, mającym status prawny i osobowość prawną (co oznacza, że wniosków nie mogą składać osoby fizyczne), lub

– muszą być podmiotem niezależnym i nienastawionym na zysk (non-profit), prowadzącym działalność w obszarach związanych z celami niniejszego zaproszenia,

– muszą dysponować właściwymi kwalifikacjami oraz niezbędnymi środkami finansowymi i operacyjnymi, zapewniającymi realizację projektu.

2.2.

Kwalifikujące się państwa

Kwalifikują się wnioski z jednego z następujących państw:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

Organizacje mające swoją siedzibę w państwach innych niż wyżej wymienione nie kwalifikują się do uczestnictwa.

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi szacunkowo 2.500.000 EUR.

Udział finansowy Komisji Europejskiej nie może przekroczyć 50 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

a) Pamięć o wojnie

Łączna kwota przeznaczona na projekty w tej kategorii tematycznej wynosi w przybliżeniu 1.000.000 EUR, co odpowiada 40 % całkowitego budżetu przeznaczonego na współfinansowanie projektów.

We wnioskach można domagać się finansowania na kwotę od 150.000 do 400.000 EUR.

Projekt musi rozpocząć się między 1 kwietnia 2006 r. a 31 października 2006 r. i zakończyć się nie później niż 31 lipca 2007 r.

Maksymalny łączny czas trwania projektu wynosi 9 miesięcy.

b) Demokracja

Łączna kwota przeznaczona na projekty w tej kategorii tematycznej wynosi w przybliżeniu 1.500.000 EUR, co odpowiada 60 % całkowitego budżetu przeznaczonego na współfinansowanie projektów.

We wnioskach można domagać się finansowania na kwotę od 200.000 do 450.000 EUR.

Projekt musi rozpocząć się między 1 kwietnia 2006 r. a 31 października 2006 r. i zakończyć się nie później niż 31 lipca 2007 r.

Maksymalny łączny czas trwania projektu wynosi 9 miesięcy.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać Komisji najpóźniej do 15 listopada 2005 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są w Internecie pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.245.18

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05 - Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu - Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06.
Data aktu: 05/10/2005
Data ogłoszenia: 05/10/2005