united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 25/05 - "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" - Wsparcie działań w dziedzinie partnerstwa miast - Spotkania obywateli 2006.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 25/05

"Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego"

Wsparcie działań w dziedzinie partnerstwa miast

Spotkania obywateli 2006

(2005/C 230/05)

(Dz.U.UE C z dnia 20 września 2005 r.)

1.
CELE I OPIS

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie spotkań obywateli w ramach partnerstwa miast, które:

– podnoszą świadomość publiczną na temat Unii Europejskiej oraz wzmacniają zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej,

– zbliżają obywateli Unii Europejskiej oraz umacniają poczucie przynależności w Europie,

– umożliwiają obywatelom aktywne uczestniczenie w dialogu na temat tworzenia i przyszłości Unii Europejskiej,

tworzą nowe i wzmacniają istniejące relacje i sieci między miastami w Unii Europejskiej i w innych krajach uczestniczących w programie.

Spotkania obywateli powinny obejmować następujące trzy aspekty:

1) Zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej

Spotkania obywateli powinny wzmacniać zaangażowanie ich uczestników na rzecz integracji europejskiej.

2) Przyjaźnie w Europie

Spotkania powinny promować wzajemne zrozumienie i przyjaźnie między mieszkańcami miast partnerskich.

3) Aktywne uczestnictwo

Spotkania obywateli powinny stanowić eksperyment z zakresu aktywnego uczestnictwa obywateli. W związku z powyższym spotkania powinny opierać się na zakrojonym na szeroką skalę udziale społeczności lokalnej oraz na aktywnym zaangażowaniu uczestników we wszystkie działania.

2.
KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Wnioskodawcą musi być miasto, na terenie którego odbywa się spotkanie lub jego stowarzyszenie/komitet ds. programów partnerstwa posiadające status prawny (osobowość prawną).

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo),

– Bułgaria i Rumunia(1).

3.
BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 7,5 mln EUR.

Dotacje wyliczane są w oparciu o stawki zryczałtowane. Dotacje będą wynosiły od 2.000 do 20.000 EUR.

Działania muszą rozpocząć się między 15 marca a 31 grudnia 2006 r. Spotkania mogą trwać co najwyżej 21 dni.

4.
TERMINY

Pierwszy etap: do 15 listopada 2005 r. dla działań rozpoczynających się między 15 marca a 31 maja 2006 r.;

Drugi etap: do 1 lutego 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 czerwca a 31 lipca 2006 r.;

Trzeci etap: do 3 kwietnia 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 sierpnia a 30 września 2006 r.;

Czwarty etap: do 1 czerwca 2006 r. dla działań rozpoczynających się między 1 października a 31 grudnia 2006 r.

5.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/towntwinning/call/call_en.html

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Ponadto krajem uprawnionym może być również kraj EOG/EFTA lub Turcja, jako kraj kandydujący pod warunkiem, że przed upływem terminu składania wniosków o dotacje zawarta zostanie umowa pomiędzy danym krajem a Komisją w sprawie uczestnictwa w programie.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.230.9

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 25/05 - "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" - Wsparcie działań w dziedzinie partnerstwa miast - Spotkania obywateli 2006.
Data aktu: 20/09/2005
Data ogłoszenia: 20/09/2005