(Dz.U.UE C z dnia 6 września 1991 r.)
PRZEDMOWA
Wytyczne niniejsze mają na celu wyjaśnienie stosowania wspólnotowych zasad konkurencji uczestnikom rynku w sektorze telekomunikacyjnym. Należy postrzegać je w kontekście specyficznych uwarunkowań sektora telekomunikacyjnego, a przy ich stosowaniu zostanie uwzględniona całościowa polityka telekomunikacyjna Wspólnoty. Uwzględnić trzeba będzie w szczególności działania, które Komisja będzie mogła zaproponować dla sektora telekomunikacyjnego jako całości, działania wynikające z oceny obecnego stanu oraz bieżących zagadnień istotnych dla sektora, tak jak stało się to już w przypadku europejskiej branży elektroniki i technologii informacyjnej w komunikacie Komisji z dnia 3 kwietnia 1991 r.(1)
Głównym celem politycznym, jak podkreśliły Komisja, Rada oraz Parlament Europejski, musi być rozwój wydajnych ogólnoeuropejskich sieci i usług, po najniższych cenach i o najwyższej jakości, w celu wyposażenia użytkownika europejskiego na jednolitym rynku w 1992 r. w infrastrukturę podstawową niezbędną dla dokonywania skutecznych operacji.
Komisja w przeszłości zdecydowanie stała na stanowisku, że w tym kontekście uważa się, iż liberalizacja i harmonizacja w sektorze muszą iść ramię w ramię.
Uwzględniając kontekst konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym, należy zezwolić operatorom telekomunikacyjnym na ustalenie koniecznych mechanizmów współpracy i zachęcać ich do tego w celu stworzenia - lub zapewnienia - pełnych ogólnowspólnotowych wzajemnych połączeń pomiędzy sieciami publicznymi, a tam, gdzie jest to wymagane, pomiędzy usługami, tak aby umożliwić użytkownikom europejskim skorzystanie z szerszego wyboru lepszych i tańszych usług telekomunikacyjnych.
Można i należy to uczynić w zgodności z zasadami konkurencji EWG i w ich poszanowaniu w celu uniknięcia skutków negatywnych, które w przeciwnym razie mogłyby się pojawić. Z tych samych przyczyn należy poinformować operatorów i inne firmy mogące mieć pozycję dominującą na rynku o zakazie jej nadużywania.
Właśnie w świetle tego celu należy odczytywać niniejsze wytyczne. Wyjaśniają one między innymi, jakie formy współpracy stanowią niepożądaną zmowę, i w tym sensie określają, co nie jest akceptowane. Dlatego należy postrzegać je jako jeden z aspektów całościowej polityki Wspólnoty wobec telekomunikacji, w szczególności polityk i działań zmierzających do zachęcania i stymulowania tych form współpracy, które wspierają rozwój i dostępność zaawansowanych metod komunikacyjnych w Europie.
Pełne stosowanie zasad konkurencji stanowi większą część całościowego podejścia Wspólnoty do telekomunikacji. Wytyczne niniejsze powinny pomóc uczestnikom rynku w kształtowaniu od samego początku ich strategii i uzgodnień dotyczących ogólnoeuropejskich sieci i usług w sposób, który umożliwi im pełne stosowanie się do tych zasad. W przypadku znaczących zmian warunków istniejących w chwili sporządzania wytycznych Komisja może uznać za właściwe dostosowanie wytycznych do rozwoju sytuacji w sektorze telekomunikacyjnym.
PODSUMOWANIE
"H) dokładny ciągły przegląd działań operacyjnych (handlowych) prowadzonych przez administracje telekomunikacyjne zgodnie z art. 85, 86 i 90 Traktatu EWG. Ma to zastosowanie w szczególności do praktyk subsydiowania krzyżowego w sektorze usług konkurencyjnych oraz w działalności produkcyjnej;
J) dokładny ciągły przegląd wszystkich prywatnych dostawców w nowo utworzonych sektorach zgodnie z art. 85 i 86, w celu unikania nadużywania pozycji dominującej."
"Zapewnienie sprawiedliwych warunków konkurencji:
Zapewnienie otwartego, konkurencyjnego rynku powoduje, że konieczny jest ciągły przegląd sektora telekomunikacyjnego.
Komisja zamierza wydać wytyczne dotyczące stosowania zasad konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym oraz sposobu dokonywania takiego przeglądu."
Taki właśnie jest cel niniejszego dokumentu.
Sektor telekomunikacyjny w wielu przypadkach wymaga umów o współpracy między organizacjami telekomunikacyjnymi w celu zapewnienia wzajemnych połączeń sieci i usług oraz realizacji zasady pojedynczej instytucji i rachunku zbiorowego niezbędnych do wprowadzenia usług ogólnoeuropejskich oraz zaproponowania użytkownikom optymalnych usług. Cele te można osiągnąć między innymi poprzez współpracę organizacji telekomunikacyjnych - na przykład w tych obszarach, w których mogą nadal obowiązywać wyłączne lub specjalne prawa świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z prawem wspólnotowym, wraz z prawem konkurencji, a także w obszarach, w których optymalne usługi będą wymagać niektórych form współpracy. Z drugiej strony najważniejszy cel, jakim jest rozwijanie warunków rynkowych dla świadczenia użytkownikom europejskim usług telekomunikacyjnych o większej różnorodności, lepszej jakości i po niższych kosztach, wymaga zapewnienia silnej struktury konkurencyjnej. Konkurencja odgrywa rolę centralną dla Wspólnoty, szczególnie w świetle osiągnięcia jednolitego rynku do roku 1992. Rolę tę uwypuklono już w Zielonej Księdze.
Jednolity rynek będzie stanowić nowy wymiar dla operatorów i użytkowników telekomunikacyjnych. Konkurencja da im możliwość pełnego skorzystania z rozwoju technologicznego oraz przyspieszy go, a także zachęci ich do restrukturyzacji i osiągania korzyści skali niezbędnych do konkurencyjności nie tylko na rynku wspólnotowym, lecz także na całym świecie.
Mając powyższe na uwadze, niniejsze wytyczne przypominają podstawowe reguły, które, zgodnie z mandatem przyznanym na mocy traktatowych zasad konkurencji, Komisja stosowała i będzie stosować w tym sektorze bez przesądzania z góry o wyniku konkretnego przypadku, który to wynik będzie musiał opierać się na danym stanie faktycznym.
Celem jest między innymi przyczynianie się do większej pewności warunków inwestowania w tym sektorze oraz rozwój usług w skali ogólnoeuropejskiej.
Mechanizmy kształtowania pewności w przypadkach indywidualnych (poza skargami i postępowaniami z urzędu) zapewniają procedury notyfikacji i atestu negatywnego przewidziane w rozporządzeniu nr 17, co stanowi z kolei procedurę formalną przyznania wyłączenia dla porozumień o współpracy w tym obszarze w każdym przypadku, gdy został złożony taki wniosek. W szczegółach wyjaśnione to jest w niniejszym komunikacie.
WPROWADZENIE
Ruch ten stopniowo zmienia oblicze struktury rynku europejskiego. Nowi dostawcy prywatni dokonali penetracji rynku coraz większą liczbą ponadgranicznych usług i urządzeń. Administracje telekomunikacyjne, choć zachowały kluczową rolę usługodawców publicznych, zaczęły myśleć w kategoriach gospodarczych. Zaczęły dynamicznie konkurować z prywatnymi podmiotami gospodarczymi w usługach i urządzeniach. Dokonuje się szeroka restrukturyzacja, drogą połączeń i wspólnych przedsiębiorstw, w celu efektywniejszego konkurowania na rynku nieregulowanym poprzez korzyści skali i racjonalizację. Wszystkie wymienione wydarzenia wywierają efekt mnożnikowy na postęp technologiczny.
Jeżeli przyjmuje się lub utrzymuje takie środki wobec przedsiębiorstw publicznych lub przedsiębiorstw, którym Państwo Członkowskie przyznaje prawa specjalne lub wyłączne, może mieć zastosowanie także art. 90.
W sytuacji, w której działalność przedsiębiorstwa jest narzucona przez obowiązkowy środek państwowy (ustawowy lub administracyjny), niepozostawiający swobodnego wyboru danym przedsiębiorstwom, do danego państwa można stosować art. 90 w powiązaniu z art. 85 i 86. W tym przypadku art. 85 i 86 mają zastosowanie do działalności przedsiębiorstw przy uwzględnieniu ograniczeń, którym przedsiębiorstwa podlegają na mocy obowiązkowych środków państwowych.
W końcu w sytuacji, w której działalność przedsiębiorstwa wynika z jego swobodnego wyboru, lecz państwo podejmuje środki zachęcające do takiego zachowania lub wzmacniające jego skutki, do zachowania przedsiębiorstwa stosuje się art. 85 i/lub 86, do środków państwowych art. 90. Taki przypadek ma miejsce między innymi, kiedy państwo zatwierdziło i/lub prawnie potwierdziło skutki działalności przedsiębiorstwa (na przykład taryfy).
Niniejsze wytyczne oraz art. 90 dyrektywy uzupełniają się nawzajem do pewnego stopnia w tym sensie, że obejmują one zasady regulujące stosowanie zasad konkurencji: art. 85 i 86 z jednej strony, i art. 90 z drugiej strony.
Zasady ONP nie mogą być traktowane jako zasady konkurencji mające zastosowanie do państw i/lub działalności przedsiębiorstw. ONP i zasady konkurencji stanowią więc dwa różne, lecz spójne zestawy zasad. W związku z tym w pełni stosuje się zasady konkurencji, nawet jeżeli przyjęto wszystkie zasady ONP.
WSPÓLNE ZASADY STOSOWANIA ART. 85 I 86
Komisja, organy administracji publicznej oraz organy sądowe są organami właściwymi do stosowania tych zasad zgodnie z warunkami wymienionymi w rozporządzeniu Rady nr 17(8).
Organizacje telekomunikacyjne są przedsiębiorstwami w rozumieniu art. 85 i 86 w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą, dla wytwarzania i/lub sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych i/lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, bez względu na inny stan faktyczny, tak jak na przykład, czy mają charakter zarobkowy, czy nie, czy są odrębnymi prawnie jednostkami, czy też stanowią część organizacji należącej do państwa(9). Związki organizacji telekomunikacyjnych to związki przedsiębiorstw w rozumieniu art. 85, nawet jeżeli organizacje telekomunikacyjne uczestniczą jako przedsiębiorstwa w organizacjach, w których są reprezentowane także instytucje rządowe.
Artykuły 85 i 86 mają zastosowanie także do przedsiębiorstw mających siedzibę poza EWG, jeżeli przedsiębiorstwa te wdrażają lub planują wdrożyć umowy ograniczające lub też popełniają nadużycia na wspólnym rynku w takim stopniu, że wpływa to na handel między Państwami Członkowskimi(10).
a) Rynek produktu
Komisja może precyzyjnie zdefiniować te rynki wyłącznie w indywidualnych przypadkach.
a) istnieje kilka rodzajów łączności satelitarnej: usługi stacjonarne (połączenie punkt-punkt), wielopunkt (punkt-wielopunkt oraz wielopunkt-wielopunkt), jednokierunkowa lub dwukierunkowa;
b) głównymi cechami satelitów są: obejmowanie dużego obszaru geograficznego nieograniczonego granicami państwowymi, niewrażliwość na cenę w zależności od odległości, elastyczność oraz łatwość rozwijania sieci, w szczególności w systemach naziemnych stacji satelitarnych z małymi antenami (very small aperture terminals - VSAT);
c) sposoby użycia satelity można podzielić na następujące kategorie: przesyłanie danych i głosu publicznymi sieciami komutowanymi, usługi dla przedsiębiorstw o wartości dodanej i radiofonia;
d) udostępnianie satelitów charakteryzuje się szeroką wymiennością z naziemnym łączem przesyłowym w przypadku podstawowego przesyłania danych i głosu na dużą odległość. Odwrotnie, z powodu swoich cech nie jest wymienne, a raczej komplementarne z naziemnym łączem przesyłowym dla niektórych zastosowań przesyłania danych i głosu. Zastosowania te są następujące: usługi dla regionów peryferyjnych lub mniej rozwiniętych, połączenia między krajami nieprzylegającymi, rekonfiguracja wydajności i udostępnianie rutingu dla przywrócenia ruchu. Ponadto obecnie satelity nie są zasadniczo wymienne dla radiofonii bezpośredniej oraz prywatnych sieci wielopunktowych w usługach dla przedsiębiorstw o wartości dodanej. Dlatego dla wszystkich tych zastosowań satelity powinny stanowić odrębny rynek produktu. W ramach satelitów mogą istnieć odrębne rynki.
b) Rynek geograficzny
– na którym przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, oraz
– na którym obiektywne warunki konkurencji mające zastosowanie do danego produktu lub usługi są podobne dla wszystkich podmiotów gospodarczych(14).
– nie można zaspokoić potrzeb konsumentów przy użyciu usług niekrajowych,
– istnieją różne prawne warunki dostępu do usług, w szczególności prawa specjalne lub wyłączne, które są w stanie izolować krajowe terytoria,
– co do urządzeń i sieci nie ma norm wspólnotowych, obowiązkowych ani dobrowolnych, których brak także może także powodować izolowanie rynków krajowych. Brak dobrowolnych wspólnotowych standardów obrazuje różnice w wymaganiach krajowych konsumentów.
Jednakże oczekuje się, że te rynki geograficzne będą stopniowo rozszerzać się na terytorium EWG wraz z kształtowaniem się jednolitego rynku EWG.
Co do pojemności segmentu kosmicznego rozszerzenie rynku geograficznego będzie zależeć od mocy satelity i jej zdolności do konkurowania z innymi satelitami w transmisji na dany obszar, innymi słowy od jej zasięgu. Ocenić to można wyłącznie osobno dla każdego przypadku.
STOSOWANIE ART. 85
" ...... stymulowanie współpracy europejskiej na wszystkich poziomach, tak dalece, jak jest ona zgodna ze wspólnotowymi zasadami konkurencji, szczególnie w dziedzinie badań i rozwoju, w celu zabezpieczenia silnej obecności europejskiej na rynkach telekomunikacyjnych i zapewnienia pełnego uczestnictwa wszystkich Państw Członkowskich".
W wielu przypadkach ogólnoeuropejski charakter usług można osiągnąć poprzez współpracę organizacji telekomunikacyjnych - na przykład poprzez zapewnianie wzajemnych połączeń i interoperacyjności:
i) w tych obszarach, w których mogą być dalej stosowane prawa specjalne lub wyłączne w zakresie dostarczania zgodnie z prawem wspólnotowym, w szczególności z dyrektywą o usługach 90/388/EWG; oraz
ii) w obszarach, w których optymalne usługi będą wymagać pewnych form współpracy, takich jak uzgodnienia dotyczące tak zwanej "pojedynczej instytucji", tj. możliwości nabycia usług na skalę europejską w jednym punkcie sprzedaży.
Rada udziela wytycznych, poprzez dyrektywy, decyzje, zalecenia i rezolucje w tych obszarach, w których najpilniej potrzebne są usługi ogólnoeuropejskie. Taki charakter ma zalecenie 86/659/EWG w sprawie skoordynowanego wprowadzenia sieci cyfrowych z integracją usług (integrated services digital network - ISDN) we Wspólnocie Europejskiej(15) oraz zalecenie 87/371/EWG w sprawie skoordynowanego wprowadzenia publicznej paneuropejskiej cyfrowej naziemnej łączności komórkowej we Wspólnocie(16).
Komisja zachęca i w pełni popiera konieczność współpracy, w szczególności w celu popierania rozwoju usług transeuropejskich oraz wzmocnienia konkurencyjności przemysłu EWG w całej Wspólnocie i na rynkach światowych. Jednakże współpraca ta może osiągnąć ten cel tylko wtedy, gdy wspólnotowe zasady konkurencji są w pełni przestrzegane. Rozporządzenie nr 17 ustanawia wyraźnie określone procedury przyznawania wyłączenia dla takich umów o współpracy. Procedury przewidziane rozporządzeniem nr 17 są następujące:
i) wnioskowanie o atest negatywny, poprzez który Komisja zaświadcza, że umowy nie podlegają art. 85, ponieważ nie ograniczają konkurencji i/lub nie naruszają handlu między Państwami Członkowskimi; oraz
ii) zgłoszenie porozumień podlegających art. 85 w celu uzyskania wyłączenia na mocy art. 85 ust. 3. Chociaż jeżeli konkretne porozumienie podlega art. 85, Komisja może przyznać wyłączenie na mocy art. 85 ust. 3, to dzieje się tak tylko wtedy, gdy porozumienie przysparza korzyści gospodarczych - ocenianych na podstawie kryteriów z ust. 3 - przeważających nad ograniczeniami konkurencji, które wywołuje. W żadnym wypadku nie może dojść do wyeliminowania konkurencji dla znaczącej części danych produktów. Zgłoszenie nie jest obowiązkowe; lecz jeżeli do celów pewności prawnej strony podejmują decyzję o złożeniu wniosku o wyłączenie na podstawie art. 4 rozporządzenia nr 17, porozumienia nie mogą podlegać wyłączeniu aż do momentu zgłoszenia ich do Komisji.
i) obrót usługami innymi niż usługi zarezerwowane dla organizacji telekomunikacyjnych, urządzenia i obiekty segmentu kosmicznego dokonuje się w całej EWG; porozumienia dotyczące tych usług i urządzeń mogą z tego względu wpłynąć na handel. Chociaż na razie handel ponadgraniczny jest ograniczony, nie ma potencjalnie powodu, by przypuszczać, że dostawcy w przyszłości ograniczą się do rynków krajowych;
ii) co do zarezerwowanych usług sieciowych można uważać, że obrót nimi także dokonuje się w całej Wspólnocie. Usługi te może świadczyć operator mający siedzibę w jednym Państwie Członkowskim klientom w innych Państwach Członkowskich, którzy decydują się przenieść swój węzeł telekomunikacyjny do pierwszego państwa, ponieważ jest to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i jakościowego. Ponadto porozumienia w tej dziedzinie prawdopodobnie wpłyną na handel w EWG co najmniej w takim zakresie, w jakim wpływają one na warunki, na których dostarczane są inne usługi i urządzenia w całej EWG.
A. Umowy horyzontalne dotyczące udostępnienia urządzeń naziemnych i świadczenia usług zarezerwowanych
W związku z powyższym, po interwencji Komisji Europejska Konferencja Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT) zdecydowała o uchyleniu zalecenia PGT/10 dotyczącego zasad ogólnych dzierżawy międzynarodowych łączy telekomunikacyjnych i ustanawiania prywatnych sieci międzynarodowych. Zalecenie to rekomendowało między innymi nałożenie 30 % opłaty dodatkowej lub dostępowej, jeżeli ruch pochodzący od strony trzeciej był wykonywany na dzierżawionych międzynarodowych łączach telekomunikacyjnych lub jeżeli takie łącze było powiązane z publiczną siecią telekomunikacyjną. Zalecało także stosowanie jednolitych współczynników taryfowych w celu ustalenia odpowiedniego poziomu cen międzynarodowych dzierżawionych łączy telekomunikacyjnych. Dzięki współpracy CEPT z Komisją prowadzącej do uchylenia zalecenia, pojawiła się ponownie konkurencja między operatorami telekomunikacyjnymi w udostępnianiu międzynarodowych łączy dzierżawionych, z korzyścią dla użytkowników, w szczególności dostawców usług niezarezerwowanych. Komisja ustaliła, że zalecenie to stanowiło porozumienie cenowe między przedsiębiorstwami na mocy art. 85 Traktatu, które znacząco ograniczało konkurencję we Wspólnocie Europejskiej(20).
Porozumienia takie mogą ograniczyć konkurencję o węzły między partnerami. Ponadto mogą one ograniczyć dostęp użytkowników do sieci i w ten sposób konkurencję ze strony przedsiębiorstw trzecich w zakresie usług niezarezerwowanych. Ma to zastosowanie w szczególności do użytkowania łączy dzierżawionych. Uchylone zalecenie CEPT PGT/10 w sprawie taryf zalecało także ograniczenie warunków sprzedaży, do czego Komisja zgłaszała zastrzeżenia. Ograniczeniami tymi były głównie:
– uzależnienie użytkowania łączy dzierżawionych w stosunkach między klientem a stronami trzecimi od tego, że transmisja będzie obejmować wyłącznie działalność, dla której przyznano łącze,
– zakaz dalszego dzierżawienia,
– zezwolenia na sieci prywatne tylko dla klientów, którzy są ze sobą powiązani gospodarczo i prowadzą taką samą działalność,
– wcześniejsze konsultacje między organizacjami telekomunikacyjnymi dla każdego zatwierdzenia sieci prywatnej i każdej modyfikacji użytkowania tej sieci oraz każdego wzajemnego połączenia sieci prywatnych.
Do celów wyłączenia na mocy art. 85 ust. 3 można uwzględnić, między innymi elementami, przyznanie warunków specjalnych dla danego urządzenia w celu wspierania jego rozwoju. Może to sprzyjać technologiom zmniejszającym koszty usług i przyczyniać się do zwiększania konkurencyjności struktur przemysłu europejskiego. Naturalnie muszą być także spełnione pozostałe wymagania art. 85 ust. 3.
Porozumienia te mogą mieć następujące skutki ograniczające:
i) w takim zakresie, w jakim koordynują one wybór tras do usług międzynarodowych przez organizacje telekomunikacyjne, mogą one ograniczyć konkurencję między organizacjami telekomunikacyjnymi jako dostawcami do węzłów użytkowników, w sensie inwestycji i produkcji, z możliwym wpływem na taryfy. Należy ustalić, czy to ograniczenie ich autonomii gospodarczej jest wystarczające, by podlegało art. 85. W każdym razie łatwiej będzie podtrzymać argument za wyłączeniem na mocy art. 85 ust. 3, jeżeli wspólne wyznaczenie tras było konieczne dla umożliwienia wzajemnych połączeń i użytkowania sieci ogólnoeuropejskiej;
ii) w takim zakresie, w jakim pozostawiają one wybór już ustanowionych tras telekomunikacyjnych organizacjom telekomunikacyjnym, a wybór ten dotyczy jednego określonego urządzenia, mogą one ograniczyć użytkowanie innych urządzeń i tym samym świadczenie usług z prawdopodobną szkodą dla postępu technicznego. Natomiast wybór tras nie wydaje się być z zasady ograniczający w takim zakresie, w jakim stanowi wymóg techniczny.
Normalizacja przynosi zasadnicze korzyści ekonomiczne, które mogą być zgodne z art. 85 ust. 3. Ułatwia ona między innymi świadczenie paneuropejskich usług telekomunikacyjnych. Jak przewiduje to wspólnotowe podejście do normalizacji, w całej Wspólnocie można używać produktów i usług zgodnych z normami. W kontekście tego podejścia rozwinęły się europejskie instytucje normalizacyjne (ETSI i CEN-Cenelec). Rynki krajowe we Wspólnocie Europejskiej zostaną otwarte i stworzą rynek wspólnotowy. Rynki usług i urządzeń powiększą się, sprzyjając korzyściom skali. W ten sposób użytkownicy zyskają dostęp do tańszych produktów i usług. Normalizacja może także być alternatywą dla specyfikacji kontrolowanych przez przedsiębiorstwa dominujące w budowie sieci i usługach niezarezerwowanych. Porozumienia normalizacyjne mogą więc zmniejszać ryzyko popełniania nadużyć przez te przedsiębiorstwa, które mogłyby blokować dostęp do rynków usług niezarezerwowanych i urządzeń. Jednakże niektóre porozumienia normalizacyjne mogą wywierać na konkurencję skutek ograniczający: wstrzymywanie innowacji, zamrożenie na pewnym szczeblu rozwoju technicznego, blokowanie dostępu do sieci niektórym użytkownikom/usługodawcom. Ograniczenie to może być znaczne, na przykład przy podejmowaniu decyzji co do tego, do jakiego stopnia informacje będą w przyszłości zlokalizowane w sieci lub też będą dozwolone w urządzeniach klienta. Narzucanie specyfikacji innych niż przewidziane prawem wspólnotowym może wywierać na konkurencję skutek ograniczający. Porozumienia mające taki skutek podlegają dlatego art. 85.
Równowaga między korzyściami ekonomicznymi i ograniczeniami konkurencji jest złożona. W zasadzie przyznaje się wyłączenie, jeżeli porozumienie przynosi więcej otwartości i ułatwia dostęp do rynku, a korzyści te przeważają nad wywołanymi ograniczeniami.
Ogólna wymiana informacji rzeczywiście może być konieczna dla dobrego funkcjonowania międzynarodowych usług telekomunikacyjnych oraz dla współpracy zmierzającej do zapewnienia wzajemnych połączeń lub "pojedynczej instytucji" i "rachunku zbiorowego". Nie powinna ona obejmować informacji wrażliwych konkurencyjnie, takich jak niektóre informacje taryfowe stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, system rabatów, strategia konsumencka i handlowa, wraz z informacjami dotyczącymi produktów nowych. Wymiana tych informacji wpłynęłaby na autonomię polityki handlowej każdej organizacji telekomunikacyjnej i nie jest niezbędna do osiągnięcia wspomnianych celów.
B. Porozumienia dotyczące świadczenia usług niezarezerwowanych i urządzeń końcowych
Zakres takich porozumień obejmuje generalnie świadczenie przez każdego partnera usługi o wartości dodanej wraz z zarządzeniem usługą. Porozumienia te są w większości oparte na zasadzie "pojedynczej instytucji", tj. każdy partner oferuje klientom cały pakiet potrzebnych im usług. Te usługi nazywa się usługami zarządzania siecią transmisji danych (managed data network services - MDNS). MDNS zasadniczo składa się z szerokiego pakietu usług obejmujących urządzenia, usługi o wartości dodanej i zarządzanie. Porozumienia mogą także dotyczyć takich usług podstawowych jak satelitarne łącze nadrzędne.
i) między uczestniczącymi organizacjami telekomunikacyjnymi; oraz
ii) względem innych obecnych lub potencjalnych dostawców trzecich.
Współpraca między organizacjami telekomunikacyjnymi może ograniczyć liczbę potencjalnych MDNS oferowanych indywidualnie przez każdą uczestniczącą organizację telekomunikacyjną.
Porozumienia mogą wpływać na konkurencję co najmniej w niektórych aspektach rozważanych jako szczególne przypadki praktyk zakazanych na mocy art. 85 ust. 1 lit. a)-c), w przypadku gdy:
– ustalają lub zalecają, lub przynajmniej prowadzą (poprzez wymianę informacji na temat cen) do koordynacji cen nakładanych na konsumentów przez każdego uczestnika,
– przewidują wspólną specyfikację produktów MDNS, kwoty, wspólne dostarczanie, specyfikację systemów konsumenckich; wszystko to stanowi kontrolę produkcji, rynków, rozwoju technicznego i inwestycji,
– przewidują wspólne nabywanie urządzeń do MDNS i/lub oprogramowania, co stanowi podział rynków lub źródeł zaopatrzenia.
Wejście przedsiębiorstw trzecich na rynek może zostać zahamowane lub wykluczone, jeżeli uczestniczące organizacje telekomunikacyjne:
– odmawiają udostępnienia urządzeń innym usługodawcom,
– stosują ograniczenia użytkowania tylko do stron trzecich, a nie do siebie (np. prywatnemu dostawcy uniemożliwia się umieszczanie usług dla kilku konsumentów na jednym łączu dzierżawionym w celu osiągnięcia niższych kosztów jednostkowych),
– faworyzują swoje oferty MDNS wobec ofert prywatnych dostawców w odniesieniu do dostępu, osiągalności, jakości i ceny łączy dzierżawionych, konserwacji i innych usług,
– stosują wyjątkowo niskie stawki dla własnych ofert MDNS, dokonując subsydiowania krzyżowego za pomocą wyższych stawek dla usług, w których mają monopol.
Przykładem mogą być ograniczenia nakładane przez organizacje telekomunikacyjne na prywatnych operatorów sieciowych co do kwalifikacji użytkowników, charakteru wiadomości przekazywanych siecią i użytkowania prywatnych międzynarodowych łączy dzierżawionych.
– usługi ogólnoeuropejskie i "pojedyncza instytucja" mogą być korzystne dla gospodarki w Europie. Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa otrzymują europejskie usługi łączności przy użyciu jednego punktu dostępu,
– współpraca może prowadzić do osiągnięcia pewnego stopnia ogólnoeuropejskiej normalizacji nawet zanim zostaną przyjęte dalsze przepisy prawne EWG w tej dziedzinie,
– współpraca może przynieść obniżkę kosztów, co w rezultacie oznacza tańsze oferty z korzyścią dla konsumentów,
– ze wspólnego świadczenia usług może wyłonić się ogólna poprawa infrastruktury publicznej.
Wzmaga się współpraca między organizacjami telekomunikacyjnymi i innymi podmiotami gospodarczymi w usługach telekomunikacyjnych. Często przyjmuje ona postać wspólnego przedsiębiorstwa. Komisja uznaje, że mogą one mieć skutki korzystne. Jednakże współpraca ta może niekorzystnie wpłynąć na konkurencję i otwieranie rynków usług. Należy więc dokładnie rozważyć skutki korzystne i niekorzystne.
i) między partnerami; oraz
ii) ze strony innych podmiotów.
– istnieje znaczne ryzyko, że uczestnicząca organizacja telekomunikacyjna, tj. dominujący dostawca sieci, będzie przyznawać bardziej korzystne warunki dostępu do sieci swoim partnerom niż innym usługodawcom konkurującym z partnerami,
– potencjalni konkurenci mogą powstrzymywać się z wejściem na rynek z powodu istnienia takiego obiektywnego ryzyka lub z powodu istnienia na rynku współpracy, w którą zaangażowany jest monopolistyczny dostawca sieci. Ma to miejsce funkcjonowanie zaledwie kilku dostawców, a wielkość i siła rynkowa partnerów są znaczne.
W niektórych przypadkach współpraca może umacniać lub rozszerzać pozycję dominującą danych organizacji telekomunikacyjnych na rynki usług niezarezerwowanych, z naruszeniem art. 86.
Komisja będzie stosować te same zasady, które wskazano w ba) i bb) do porozumień między prywatnymi usługodawcami, np. do porozumień przewidujących kwoty, ustalanie cen, podział rynków lub konsumentów. Z zasady jest mało prawdopodobne, że będą one kwalifikować się do wyłączenia. Komisja będzie tutaj szczególnie czujna w celu uniknięcia współpracy w usługach prowadzącej do wzmocnienia dominującej pozycji partnerów lub ograniczającej konkurencję ze strony podmiotów trzecich. Istnieje takie niebezpieczeństwo na przykład wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma pozycję dominującą w odniesieniu do architektury sieci i przyjęto normy zastrzeżone w celu wspierania usługi objętej współpracą. Architektura umożliwiająca wzajemne połączenia między systemami komputerowymi partnerów może przyciągnąć kilku partnerów do partnera dominującego. Zostanie wzmocniona pozycja dominująca dla architektury sieci i może mieć zastosowanie art. 86.
C. Porozumienia dotyczące badań i rozwoju (BiR)
STOSOWANIE ART. 86
i) dane przedsiębiorstwo samodzielnie lub wspólnie zajmuje pozycję dominującą;
ii) nadużywa pozycji dominującej; oraz
iii) nadużycie może mieć wpływ na handel między Państwami Członkowskimi.
Wraz z liberalizacją usług i rozwojem nowych sił na rynkach usług, mogą pojawić się pozycje dominujące w kupnie urządzeń przedsiębiorstw innych niż organizacje telekomunikacyjne.
A. Nadużycia popełniane przez organizacje telekomunikacyjne: w szczególności gdy korzystają one ze swojego monopolu lub przynajmniej pozycji dominującej w celu uzyskania rynkowego punktu oparcia lub do rozszerzenia swojej siły na niezarezerwowane sąsiadujące rynki, ze szkodą dla konsumentów i konkurentów.
B. Nadużycia popełniane przez przedsiębiorstwa inne niż organizacje telekomunikacyjne: mogą one korzystać z posiadanych zasadniczych informacji, objętych bądź nieobjętych prawami własności intelektualnej, w celu i/lub ze skutkiem ograniczenia konkurencji.
C. Nadużycia dominującej pozycji nabywcy: na razie dotyczy to głównie organizacji telekomunikacyjnych, szczególnie w takim zakresie, w jakim zajmują one pozycję dominującą w działaniach zarezerwowanych na rynku krajowym. Jednakże może to w coraz większym stopniu dotyczyć innych przedsiębiorstw wchodzących na rynek.
A. Nadużycia popełniane przez organizacje telekomunikacyjne
To zobowiązanie podstawowe może uzasadniać korzyści z wyjątku przewidzianego w art. 90 ust. 2 pod pewnymi warunkami, jak ustanowiono w dyrektywie o usługach.
Jeżeli jeden z tych rodzajów działalności ma miejsce przy świadczeniu usług monopolistycznych, wtedy zobowiązanie podstawowe określone powyżej nie jest wykonywane. Może mieć to miejsce wtedy, gdy organizacja telekomunikacyjna próbuje skorzystać ze swojego monopolu na niektóre usługi (np. udostępnianie sieci) w celu ograniczenia konkurencji, z którą musi się zmierzyć w odniesieniu do usług niezarezerwowanych, które z kolei wspomagane są przez te usługi monopolistyczne.
Do celów stosowania art. 86 nie jest konieczne ograniczenie konkurencji w usługach wspomaganych przez dany monopol. Wystarczy, że działalność taka skutkuje znacznymi ograniczeniami konkurencji niezależnie od sposobu ograniczania. Oznacza to, że nadużycie może pojawić się wtedy, gdy firma, której dotyczy dane zachowanie, nie jest usługodawcą, lecz użytkownikiem końcowym, który sam może zostać pokrzywdzony w konkurencji w trakcie swojej własnej działalności.
Komisja uważa, że zasada ta ma zastosowanie nie tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo dominujące monopolizuje inne rynki, lecz także wtedy, gdy środkami antykonkurencyjnymi rozszerza swoją działalność na inne rynki.
Hamowanie świadczenia niezarezerwowanych usług może ograniczyć produkcję, rynki i przede wszystkim postęp techniczny, który jest czynnikiem kluczowym w telekomunikacji. Komisja wykazała już te niekorzystne skutki ograniczeń użytkowania narzucanych na usługi świadczone w ramach monopolu w swojej decyzji w przypadku "British Telecom"(25). W decyzji tej stwierdzono, że ograniczenia narzucone przez British Telecom na użytkowanie sieci teleksowej i telefonicznej, a konkretnie na przesyłanie wiadomości międzynarodowych w imieniu stron trzecich:
i) ograniczyły aktywność uczestników rynku ze szkodą dla postępu technicznego;
ii) dyskryminowały te podmioty gospodarcze, narzucając im niekorzystne warunki konkurencji wobec organizacji telekomunikacyjnych niezwiązanych tymi ograniczeniami; oraz
iii) uzależniły zawarcie kontraktów na udostępnienie łączy teleksowych od zaakceptowania przez inne strony zobowiązań dodatkowych niemających związku z takimi kontraktami. Działania te zostały uznane za nadużycia pozycji dominującej określone odpowiednio w art. 86 lit. b), c) i d).
Praktyki takie można prowadzić poprzez:
a) jak powyżej, odmawianie lub ograniczanie użytkowania usług świadczonych w ramach monopolu, tak aby ograniczyć świadczenie niezarezerwowanych usług przez strony trzecie; lub
b) poprzez działalność grabieżczą, wskutek subsydiowania krzyżowego.
a) Ograniczenia użytkowania
– mogą ograniczać świadczenie usług telekomunikacyjnych w wolnej konkurencji, inwestycje i postęp techniczny, z uszczerbkiem dla konsumentów telekomunikacyjnych (art. 86 lit. b)),
– w takim zakresie, w jakim ograniczenia użytkowania nie są stosowane wobec wszystkich użytkowników, wraz z samymi organizacjami telekomunikacyjnymi jako użytkownikami, mogą one skutkować dyskryminacją niektórych użytkowników, stwarzając im niekorzystne warunki konkurencji (art. 86 lit. c)),
– mogą uzależniać użytkowanie usług zarezerwowanych od zaakceptowania zobowiązań niemających związku z tym użytkowaniem (art. 86 lit. d)).
i) zakaz nakładany przez organizacje telekomunikacyjne na strony trzecie:
a) podłączania prywatnych łączy dzierżawionych do publicznej sieci komutowanej poprzez koncentrator, multiplekser lub inne urządzenie; i/lub
b) używania prywatnych łączy dzierżawionych do świadczenia usług w takim zakresie, w jakim usługi te nie są zarezerwowane, lecz podlegają konkurencji.
Ponadto, w oczekiwaniu na możliwe przyjęcie nowych zasad w Belgii i bez uszczerbku dla takich zasad, RTT zobowiązał się, że wszyscy obecni i potencjalni klienci dzierżawionych łączy telekomunikacyjnych, do których mogą mieć dostęp strony trzecie, będą podlegać takim samym warunkom jak uzgodnione z prywatnym dostawcą wspomnianym powyżej(26).
ii) Odmowa przez organizacje telekomunikacyjne świadczenia usług zarezerwowanych (zwłaszcza dostępu do sieci i łączy dzierżawionych) stronom trzecim
iii) nakładanie dodatkowych opłat lub innych specjalnych warunków na niektóre sposoby użytkowania usług zarezerwowanych
iv) Dyskryminacyjne ceny lub dyskryminacyjna jakość świadczonych usług
v) Wiązanie świadczenia usług zarezerwowanych z dostarczaniem przez organizacje telekomunikacyjne lub inne podmioty urządzeń końcowych, które mają zostać podłączone, w szczególności poprzez klauzule obowiązkowe, naciskanie, ofertę specjalnych cen lub inne warunki wymiany handlowej dla usług zarezerwowanych powiązanych z urządzeniem.
vi) Wiązanie świadczenia usług zarezerwowanych ze zgodą użytkownika na rozpoczęcie współpracy z dostawcą usług zarezerwowanych w zakresie usług niezarezerwowanych, które mają być świadczone poprzez sieć
vii) Zachowywanie dla siebie do celów świadczenia usług niezarezerwowanych lub dla innych usługodawców informacji uzyskanych przy wykonywaniu usług zarezerwowanych, w szczególności informacji dotyczących użytkowników usług zarezerwowanych i ich potrzeb.
Ta ostatnia informacja może mieć znaczenie dla świadczenia usług podlegającego zasadom konkurencji w takim zakresie, w jakim pozwala na określanie grup docelowych tych usług oraz strategii gospodarczej. Działanie określone powyżej może skutkować dyskryminacją przedsiębiorstw, którym odmówiono udzielenia tych informacji z naruszeniem art. 86 lit. c). Dane informacje można ujawnić tylko za zgodą zainteresowanych użytkowników i zgodnie z odpowiednimi przepisami z zakresu ochrony danych (patrz propozycja dyrektywy Rady dotyczącej ochrony danych osobowych i prywatności w kontekście publicznych cyfrowych sieci telekomunikacyjnych, w szczególności sieci cyfrowych z integracją usług (ISDN) oraz publicznych cyfrowych sieciach ruchomych(28).
viii) Narzucanie niepotrzebnych usług zarezerwowanych poprzez świadczenie usług zarezerwowanych i/lub niezarezerwowanych, kiedy poprzednie usługi zarezerwowane można oddzielić od innych
Dyrektywa o usługach nie ma zastosowania do ważnych sektorów takich jak łączność ruchoma i satelity; jednakże do tych sektorów w pełni stosuje się zasady konkurencji. Ponadto, co do usług objętych dyrektywą, będzie to zależeć od stopnia precyzyjności licencji wydanej przez organ regulacyjny, z której wynikać będzie, czy organizacje telekomunikacyjne posiadają nadal pewien margines swobody w nakładaniu warunków, które to warunki powinny zostać dokładnie zbadane według zasad konkurencji. Nie wszystkie warunki można uregulować w licencji: w rezultacie może powstać przestrzeń do swobodnych działań. Stosowanie zasad konkurencji do firm będzie więc w dużym stopniu zależeć od badania licencji dla każdego przypadku z osobna. Dla urządzeń końcowych nie można wymagać więcej niż licencję ogólną
b) Subsydiowanie krzyżowe
– finansowanie uruchamiania danych działań z kapitału oprocentowanego zacznie poniżej rynkowych stóp procentowych,
– zapewnianie dla tych działań pomieszczeń, urządzeń, ekspertów i/lub usługi za wynagrodzeniem znacząco niższym od ceny rynkowej.
Przejrzystość może zapewnić system rachunkowości zabezpieczający proporcjonalne rozdzielenie wszystkich kosztów pomiędzy usługi zarezerwowane i niezarezerwowane. Właściwe rozmieszczenie kosztów jeszcze lepiej zapewnia oddzielenie strukturalne, tj. tworzenie osobnych jednostek dla prowadzenia każdej z tych dwóch rodzajów działalności.
Podejście nakierowane na właściwy system rachunkowości powinno pozwolić na identyfikację i rozmieszczenie wszystkich kosztów między finansowane przez nie rodzaje działalności. W tym systemie wszystkim produktom i usługom powinny zostać proporcjonalnie przypisane wszystkie odpowiednie koszty, wraz z kosztami badań i rozwoju, urządzeń oraz kosztami ogólnymi. Powinno to umożliwić powstanie danych możliwych do zweryfikowania przez księgowych.
B. Nadużycia popełniane przez przedsiębiorstwa inne niż organizacje telekomunikacyjne
C. Nadużycia dominującej pozycji nabywcy
i) procedury udzielania zamówień publicznych w celu zapewnienia na zasadzie wzajemności niedyskryminacji za względu na narodowość; oraz
ii) produkty lub usługi przeznaczone do użytku na rynkach zarezerwowanych, a nie konkurencyjnych. Dyrektywa ta, kierowana do państw, nie wyklucza stosowania art. 86 do nabycia produktów objętych zakresem dyrektywy. Komisja podejmie indywidualnie w każdym przypadku decyzję o tym, jak zapewnić stosowanie tych dwóch odmiennych zestawów zasad w spójny sposób.
D. Wpływ na handel między Państwami Członkowskimi
STOSOWANIE ART. 85 I 86 W DZIEDZINIE SATELITÓW
RESTRUKTURYZACJA W TELEKOMUNIKACJI
a) Połączenia
Jednakże w niektórych przypadkach mogą one także prowadzić do antykonkurencyjnego powstawania i wzmacniania dominujących pozycji.
Ponadto możliwość ujawnienia przez usługodawcę podmiotowi zależnemu informacji wrażliwych uzyskanych od konkurujących producentów urządzeń może stworzyć dla tych ostatnich niekorzystne warunki konkurencji.
Komisja zbada w każdym przypadku, czy integracja pionowa wywołuje takie skutki, czy też jest raczej wzmacnia struktury konkurencyjne we Wspólnocie.
b) Wspólne przedsiębiorstwo
WPŁYW KONWENCJI MIĘDZYNARODOWYCH NA STOSOWANIE ZASAD KONKURENCJI EWG DO TELEKOMUNIKACJI
Ponadto, co do wszystkich konwencji, stosowanie zasad EWG nie wydaje się wpływać na wypełnianie zobowiązań Państw Członkowskich wobec państw trzecich. Artykuł 234 nie chroni zobowiązań między Państwami Członkowskimi EWG wynikających z traktatów międzynarodowych. Celem art. 234 jest ochrona praw państw trzecich, a nie kształtowanie praw Państw Członkowskich nabytych z tytułu traktatów międzynarodowych ze szkodą do celów Traktatu EWG lub interesu Wspólnoty. Wreszcie nawet jeżeli miałby zastosowanie art. 234 ust. 1, zainteresowane Państwa Członkowskie byłyby jednakże zobowiązane do podjęcia wszystkich właściwych kroków do wyeliminowania niezgodności tych zobowiązań wobec państw trzecich z zasadami EWG. Ma to zastosowanie w szczególności wtedy, gdy Państwa Członkowskie działając wspólnie mają ustawową możliwość zmiany danej konwencji międzynarodowej w razie potrzeby, np. w przypadku Konwencji Eutelsat.
W każdym przypadku Państwa Członkowskie EWG podpisując rozporządzenia złożyły wspólną deklarację, że będą je stosować zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Traktatu EWG.
Komisja zwraca uwagę na fakt, że stosowanie niektórych przepisów w kontekście konwencji międzynarodowych może skutkować naruszeniem zasad konkurencji EWG:
– Co do rozporządzeń WATTC - jest to przypadek kilku przepisów przewidujących wzajemne porozumienie między organizacjami telekomunikacyjnymi w sprawie świadczenia usług telekomunikacyjnych (art. 1 ust. 5), zastrzegających wybór tras telekomunikacyjnych dla organizacji telekomunikacyjnych (art. 3 ust. 3 pkt 3), zalecających praktyki równoważne z porozumieniami cenowymi (art. 6 ust. 6 pkt 1.2) oraz ograniczających możliwość szczególnych uzgodnień dla działań zaspokajających potrzeby na terytoriach danych członków i/lub między nimi (art. 9) oraz tylko wtedy, gdy istniejące uzgodnienia nie mogą w sposób satysfakcjonujący zaspokoić potrzeb telekomunikacyjnych (opinia PL A).
– Zalecenia CCITT D1 i D2 w brzmieniu na chwilę przyjęcia niniejszych wytycznych mogą stanowić zbiorową umowę horyzontalną w sprawie cen i innych warunków udostępniania międzynarodowych linii dzierżawionych w takim zakresie, w jakim prowadzą one do koordynacji polityk sprzedaży między organizacjami telekomunikacyjnymi i dlatego ograniczają konkurencję między nimi. Komisja wskazała to na spotkaniu CCITT dnia 23 maja 1990 r. Komisja zastrzega sobie prawo zbadania zgodności innych zaleceń z art. 85.
– Porozumienia między organizacjami telekomunikacyjnymi zawarte w kontekście konwencji o satelitach prawdopodobnie ograniczają konkurencję z naruszeniem art. 85 i/lub 86 z przyczyn określonych w ust. 126-128.
______
(1) Europejska branża elektroniki i technologii informacyjnej: stan obecny, bieżące zagadnienia i propozycje działań, SEC(91) 565, 3 kwietnia 1991 r.
(2) Telekomunikacja obejmuje każdą transmisję, emisję lub odbiór znaków, sygnałów, pisma, obrazów i dźwięków lub informacji jakiegokolwiek innego rodzaju poprzez systemy kablowe, radiowe, optyczne i inne systemy elektromagnetyczne (art. 2 rozporządzenia WATTC z dnia 9 grudnia 1988 r.).
(3)Dyrektywa Komisji 88/301/EWG z dnia 16 maja 1988 r. w sprawie konkurencji na rynkach końcowych urządzeń telekomunikacyjnych (Dz.U. L 131 z 27.5.1988, str. 73).
Dyrektywa Komisji 90/388/EWG z dnia 28 czerwca 1990 r. w sprawie konkurencji na rynkach usług telekomunikacyjnych (Dz.U. L 192 z 24.7.1990, str. 10).
(4) Orzeczenie z dnia 10 stycznia 1985 r. w sprawie 229/83, Leclerc/gasoline, Zb. Orz. str. 17; orzeczenie z dnia 11 lipca 1985 r. w sprawie 299/83, Leclerc/books, Zb. Orz. str. 2517; orzeczenie z dnia 30 kwietnia 1986 r. w sprawach od 209 do 213/84, Ministère public przeciwko Asjes, Zb. Orz. str. 1425; orzeczenie z dnia 1 października 1987 r. w sprawie 311/85, Vereniging van Vlaamse Reisbureaus przeciwko Sociale Dienst van de Plaatselijke en Gewestelijke Overheidsdiensten, Zb. Orz. str. 3801.
(5) Dz.U. C 257 z 4.10.1988, str. 1.
(6) Dz.U. L 192 z 24.7.1990. str. 1.
(7) Artykuł 90 ust. 2 stanowi: "Przedsiębiorstwa zobowiązane do zarządzania usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym lub mające charakter monopolu skarbowego, podlegają normom niniejszego Traktatu, w szczególności zasadom konkurencji, w granicach, w jakich ich stosowanie nie stanowi prawnej lub faktycznej przeszkody w wykonywaniu poszczególnych zadań im powierzonych. Rozwój handlu nie może być naruszony w sposób pozostający w sprzeczności z interesem Wspólnoty".
(8) Dz.U. 13 z 21.2.1962, str. 204/62 (wydanie specjalne 1959-62, str. 87).
(9) Patrz orzeczenie Trybunału z dnia 16 czerwca 1987 r. w sprawie 118/85, Komisja przeciwko Włochom - przejrzystość relacji finansowych między Państwami Członkowskimi i przedsiębiorstwami publicznymi, Zb. Orz. str. 2599.
(10) Patrz orzeczenie Trybunału z dnia 27 września 1988 r. w sprawach połączonych 89, 104, 114, 116, 117, 125, 126, 127, 129/85, Ålström & others przeciwko Komisji ("Woodpulp"), Zb. Orz. str. 5193.
(11) Sprawa 10/71, Mueller-Hein, Zb. Orz. str. 723; orzeczenie z dnia 11 kwietnia 1989 r. w sprawie 66/86, Ahmed Saeed, Zb. Orz. str. 803.
(12) "...... przyczyny pozagospodarcze w interesie ogólnym, które mogą spowodować, że Państwo Członkowskie ogranicza dostęp do publicznej sieci telekomunikacyjnej lub publicznych usług telekomunikacyjnych".
(13) Sprawa 322/81 Michelin przeciwko Komisji, z dnia 9 listopada 1983 r., Zb. Orz. str. 3529, uzasadnienie pkt 37.
(14) Orzeczenie z dnia 14 lutego 1978 r. w sprawie 27/76, United Brands przeciwko Komisji, Zb. Orz. str. 207, uzasadnienie pkt 44. W sektorze telekomunikacyjnym: orzeczenie z dnia 5 października 1988 r. w sprawie 247/86, Alsatel-Novasam, Zb. Orz. str. 5987.
(15) Dz.U. L 382 z 31.12.1986, str. 36.
(16) Dz.U. L 196 z 17.7. 1987, str. 81.
(17) Patrz "Prawo konkurencji we Wspólnotach Europejskich" tom I (stan na dzień 31.12.1989) opublikowane przez Komisję.
(18) Dla uproszczenia termin niniejszy oznacza także "decyzje podejmowane przez stowarzyszenia" oraz "praktyki uzgodnione" w rozumieniu art. 85.
(19) PVC, decyzja Komisji 89/190/EWG, Dz.U. L 74 z 17.3.1989, str. 1; sprawa 123/85, BNIC przeciwko Clair, Zb. Orz. str. 391; sprawa 8/72, Cementhandelaren przeciwko Komisji, Zb. Orz. str. 977; Polypropylene, decyzja Komisji 86/398/EWG (Dz.U. L 230/1 z 18.8.1986, str. 1) w sprawie odwoławczej 179/86.
(20) Patrz: informacja prasowa Komisji IP(90) 188 z dnia 6 marca 1990 r.
(21) Informacja prasowa Komisji IP(89) 948 z dnia 14 grudnia 1989 r.
(22)Rozporządzenie (EWG) nr 418/85, Dz.U. L 53 z 22.2.1985, str. 5.
(23)Decyzja Komisji 82/861/EWG w sprawie "British Telecom", pkt 26, Dz.U. L 360 z 21.12.1982, str. 36, potwierdzona orzeczeniem z dnia 20 marca 1985 r. w sprawie 41/83, Republika Włoska przeciwko Komisji, Zb. Orz. str. 873, powszechnie znana jako "British Telecom".
(24) Sprawa 311/84, Centre belge d'études de marché Télémarketing (CBEM) SA przeciwko Compagnie luxembourgoise de télédiffusion SA and Information Publicité Benelux SA, z dnia 3 października 1985 r., Zb. Orz. str. 3261, motywy pkt 26 i 27.
(25) Patrz: przypis 22.
(26) Informacja prasowa Komisji IP(90) 67 z dnia 29 stycznia 1990 r.
(27) Sprawy 6 i 7/73 Commercial Solvents przeciwko Komisji (1974), Zb. Orz. str. 223; United Brands przeciwko Komisji (przypis 13).
(28) Dokument Komisji KOM(90) 314 z dnia 13.9.1990 r.
(29) Przedrukowane w całości w WE Bulletin 10-1984 (pkt 3.4.1). Co do jego dalszego stosowania, patrz: informacja prasowa Komisji nr IP(88) 814 z dnia 15 grudnia 1988 r.
(30) Dz.U. L 297 z 29.10. 1990, str. 1.
(31) (Patrz: przypis 26) art. 27 ust. 1 lit. a) i b). Kryteria przyznawania kontraktów przez podmioty zamawiające są następujące: a) oferta najkorzystniejsza ekonomicznie przy wykorzystaniu takich kryteriów jak termin dostawy, czas zakończenia, koszty bieżące, efektywność pod względem kosztów, jakość, cechy funkcjonalne i estetyczne, zalety techniczne, obsługa posprzedażna i pomoc techniczna, zobowiązania w odniesieniu do części zapasowych, bezpieczeństwo dostaw i cena; lub b) tylko najniższa cena.
(32) Dz.U. L 395 z 30.12. 1989, str. 1; sprostowanie w Dz.U. L 257 z 21.9.1990, str. 13.
(33) Decyzja Komisji oddalająca skargę Plesseya przeciwko ofercie GECSiemens (sprawa IV/33 018 GEC-Siemens/Plessey), Dz.U. C 239 z 25.9.1990, str. 2.
(34) British American Tobacco Company Ltd i RJ Reynolds Industries Inc. przeciwko Komisji (sprawy połączone 142 i 156/84) z 17.11.1987, Zb. Orz. str. 4487.
(35) Dz.U. C 203 z 14.8.1990, str. 10.
(36) Decyzja 86/405/EWG, Dz.U. L 236 z 22.8. 1986, str. 30.
(37)Decyzja 88/88/EWG, Dz.U. L 52 z 26.2.1988, str. 51.
(38) "Postanowienia niniejszego Traktatu nie mają wpływu na prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przed wejściem w życie niniejszego Traktatu między jednym lub kilkoma Państwami Członkowskimi z jednej strony a jednym lub kilkoma państwami trzecimi z drugiej strony. W zakresie, w jakim umowy te nie są zgodne z niniejszym Traktatem, dane Państwo lub Państwa Członkowskie zastosują wszelkie właściwe środki w celu wyeliminowania stwierdzonych niezgodności. W razie potrzeby Państwa Członkowskie udzielają sobie wzajemnie pomocy dla osiągnięcia tego celu i w odpowiednim przypadku przyjmują wspólną postawę..."
(39) Patrz decyzja Komisji 87/3/EWG ENI/Montedison, Dz.U. L 5 z 7.1.1987, str. 13.
(40) Patrz: Pabst & Richarz/BNIA, Dz.U. L 231 z 21.8.1976, str. 24, AROW/BNIC, Dz.U. L 379 z 31.12.1982, str. 1, oraz sprawa 123/83 BNIC przeciwko Clair, Zb. Orz. str. 391.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
Grażyna J. Leśniak 20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Grażyna J. Leśniak 20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak 19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
Grażyna J. Leśniak 13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
Grażyna J. Leśniak 11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
Grażyna J. Leśniak 27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.1991.233.2 |
Rodzaj: | Wytyczne |
Tytuł: | Stosowanie zasad konkurencji EWG w sektorze telekomunikacyjnym. |
Data aktu: | 06/09/1991 |
Data ogłoszenia: | 06/09/1991 |
Data wejścia w życie: | 01/05/2004, 06/09/1991 |