Nadawanie stopnia funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 października 2023 r.
w sprawie nadawania stopni funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb nadawania stopni Straży Marszałkowskiej funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej, zwanym dalej "funkcjonariuszami";
2)
wzory wniosków o nadanie stopnia Straży Marszałkowskiej oraz wzory aktów nadania stopnia Straży Marszałkowskiej;
3)
tryb sporządzania dokumentów, o których mowa w pkt 2.
§  2. 
1. 
Funkcjonariuszowi może być nadany wyższy stopień Straży Marszałkowskiej z okazji święta Straży Marszałkowskiej, świąt narodowych i państwowych lub obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych.
2. 
Nadanie funkcjonariuszowi stopnia podkomisarza Straży Marszałkowskiej i nadinspektora Straży Marszałkowskiej następuje z dniem wydania postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Osobie przyjmowanej do służby w Straży Marszałkowskiej, o której mowa w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, zwanej dalej "ustawą", nadaje się odpowiedni stopień Straży Marszałkowskiej z dniem przyjęcia do służby w Straży Marszałkowskiej.
4. 
Nadanie funkcjonariuszowi stopnia Straży Marszałkowskiej w przypadku, o którym mowa w art. 38 ust. 4 ustawy, następuje z ostatnim dniem służby.
§  3. 
1. 
Nadanie funkcjonariuszowi stopnia Straży Marszałkowskiej, z wyjątkiem stopnia aplikanta oraz stopni nadawanych w trybie art. 42 ust. 1 ustawy, następuje na wniosek o nadanie stopnia Straży Marszałkowskiej, zwany dalej "wnioskiem o nadanie stopnia".
2. 
Wniosek o nadanie stopnia:
1)
podkomisarza Straży Marszałkowskiej i nadinspektora Straży Marszałkowskiej Marszałek Sejmu składa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
w korpusie oficerów innego niż wskazany w pkt 1 oraz w przypadku, o którym mowa w art. 38 ust. 4 pkt 2 ustawy, Szef Kancelarii Sejmu składa Marszałkowi Sejmu;
3)
w korpusie podoficerów oraz korpusie chorążych Komendant Straży Marszałkowskiej składa Szefowi Kancelarii Sejmu;
4)
starszego aplikanta kierujący komórką wewnętrzną Straży Marszałkowskiej składa Komendantowi Straży Marszałkowskiej.
3. 
Wniosek o nadanie stopnia, z zastrzeżeniem ust. 4, zawiera:
1)
podstawę prawną nadania stopnia;
2)
nazwisko, imię (imiona) funkcjonariusza oraz jego datę urodzenia;
3)
datę wstąpienia do służby;
4)
zajmowane stanowisko służbowe;
5)
posiadany stopień Straży Marszałkowskiej, datę nadania stopnia oraz najwyższy stopień Straży Marszałkowskiej na zajmowanym stanowisku służbowym;
6)
informację o posiadanym wykształceniu;
7)
informację o kwalifikacjach zawodowych;
8)
informacje dotyczące opinii służbowej;
9)
wskazanie stopnia, który ma być nadany;
10)
uzasadnienie;
11)
miejscowość i datę sporządzenia wniosku;
12)
pieczęć imienną i podpis wnioskodawcy.
4. 
Wniosek o nadanie stopnia podkomisarza Straży Marszałkowskiej funkcjonariuszom, którzy zdali egzamin na pierwszy stopień oficerski, sporządza się jako wniosek zbiorczy, który zawiera:
1)
podstawę prawną nadania stopnia;
2)
wskazanie daty promocji na stopień podkomisarza Straży Marszałkowskiej;
3)
tabelaryczne zestawienie danych dotyczących funkcjonariuszy, którzy zdali egzamin na pierwszy stopień oficerski:
a)
posiadany stopień Straży Marszałkowskiej,
b)
nazwisko i imię (imiona) oraz datę urodzenia,
c)
informację o posiadanym wykształceniu,
d)
ocenę z egzaminu;
4)
miejscowość i datę sporządzenia wniosku;
5)
pieczęć imienną i podpis wnioskodawcy.
5. 
Wniosek o nadanie stopnia sporządza się co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem nadania stopnia.
6. 
Wzór wniosku o nadanie stopnia Straży Marszałkowskiej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
7. 
Wzór wniosku zbiorczego o nadanie stopnia podkomisarza Straży Marszałkowskiej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność nadania funkcjonariuszowi stopnia Straży Marszałkowskiej osoba, która wystąpiła z wnioskiem o nadanie stopnia, niezwłocznie zawiadamia pisemnie o tym fakcie podmiot uprawniony do nadania stopnia Straży Marszałkowskiej objęty wnioskiem.
2. 
Dokonanie zawiadomienia jest równoznaczne z wycofaniem wniosku o nadanie stopnia. O wycofaniu wniosku o nadanie stopnia Komendant Straży Marszałkowskiej informuje zainteresowanego funkcjonariusza.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy funkcjonariusz, który zdał egzamin na pierwszy stopień podoficerski, chorążego albo oficerski, uzyskał niedostateczną ocenę ogólną w opinii służbowej albo w przypadku gdy wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, nadanie stopnia odpowiednio młodszego strażnika Straży Marszałkowskiej, młodszego aspiranta Straży Marszałkowskiej albo podkomisarza Straży Marszałkowskiej może nastąpić:
1)
w kolejnych terminach przewidzianych do nadania pierwszego stopnia w korpusie podoficerskim, w korpusie chorążych lub korpusie oficerskim, po uzyskaniu przez niego co najmniej dostatecznej oceny ogólnej w opinii służbowej, po umorzeniu postępowania dyscyplinarnego albo po zatarciu wymierzonej kary dyscyplinarnej;
2)
po uniewinnieniu na podstawie prawomocnego wyroku wydanego w postępowaniu karnym lub orzeczenia o uniewinnieniu wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym.
2. 
O zmianie terminu nadania stopnia Straży Marszałkowskiej i o przyczynach tej zmiany Komendant Straży Marszałkowskiej informuje zainteresowanego funkcjonariusza.
§  6. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu nadano stopień Straży Marszałkowskiej, sporządza się akt nadania stopnia na podstawie:
1)
postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu stopnia podkomisarza Straży Marszałkowskiej i nadinspektora Straży Marszałkowskiej;
2)
rozkazu personalnego Marszałka Sejmu o nadaniu pozostałych stopni w korpusie oficerów Straży Marszałkowskiej oraz o nadaniu stopnia w przypadku, o którym mowa w art. 38 ust. 4 pkt 2 ustawy;
3)
rozkazu personalnego Szefa Kancelarii Sejmu o nadaniu stopni Straży Marszałkowskiej w korpusie podoficerów oraz korpusie chorążych;
4)
rozkazu personalnego Komendanta Straży Marszałkowskiej o nadaniu stopnia starszego aplikanta Straży Marszałkowskiej.
2. 
Akt nadania stopnia zawiera:
1)
wskazanie podmiotu dokonującego nadania stopnia;
2)
podstawę prawną nadania stopnia;
3)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza;
4)
wskazanie stopnia, który jest nadawany funkcjonariuszowi;
5)
wskazanie miejscowości i daty nadania stopnia;
6)
datę sporządzenia aktu;
7)
podpis uprawnionej osoby, o której mowa w ust. 3.
3. 
Akt nadania stopnia podpisuje:
1)
Szef Kancelarii Sejmu - dla stopni w korpusie oficerów;
2)
Komendant Straży Marszałkowskiej - dla stopni w pozostałych korpusach.
4. 
Aktu nadania stopnia nie sporządza się dla stopnia aplikanta Straży Marszałkowskiej oraz stopni nadawanych w trybie art. 42 ust. 1 ustawy.
5. 
Wzór aktu nadania stopnia:
1)
podkomisarza Straży Marszałkowskiej oraz nadinspektora Straży Marszałkowskiej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
w korpusie oficerów innego niż wskazany w pkt 1 jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
3)
w korpusie podoficerskim oraz w korpusie chorążych jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
4)
starszego aplikanta jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Wręczenia aktu nadania stopnia dokonuje się w sposób uroczysty.
2. 
Funkcjonariusza, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu nadania stopnia, zawiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia tego aktu.
3. 
W przypadku gdy funkcjonariusz, któremu nadano stopień Straży Marszałkowskiej, zmarł przed otrzymaniem aktu nadania stopnia albo gdy nadanie stopnia następuje w przypadku, o którym mowa w art. 38 ust. 4 ustawy, akt nadania stopnia wręcza się członkowi rodziny funkcjonariusza, o którym mowa w art. 84 ust. 2 ustawy.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE STOPNIA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY O NADANIE stopnia podkomisarza Straży Marszałkowskiej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

AKT NADANIA STOPNIA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

AKT NADANIA STOPNIA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  5

AKT NADANIA STOPNIA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  6

AKT NADANIA STOPNIA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie mianowania na stopnie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 633), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024