Tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 października 2023 r.
w sprawie trybu, zakresu, terminów i szczegółowego sposobu rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 (Dz. U. poz. 1273) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Instytucja zarządzająca przekazuje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją", deklarację poniesionych wydatków stanowiących podstawę wniosku o płatność, o którym mowa w art. 91 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz. Urz. UE L 231 z 30.06.2021, str. 159, z późn. zm. 2 ), zwanego dalej "rozporządzeniem 2021/1060", w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy, najpóźniej do dnia:
1)
7 kwietnia - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach styczeń-marzec;
2)
7 czerwca - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach kwiecień i maj;
3)
7 września - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach czerwiec-sierpień;
4)
7 października - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącu wrześniu;
5)
7 listopada - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącu październiku;
6)
7 stycznia - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach listopad i grudzień.
2. 
Agencja po dokonaniu wypłaty pomocy finansowej na realizację operacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027, zwanego dalej "programem", sporządza i przekazuje instytucji zarządzającej zbiorczą deklarację poniesionych wydatków.
3. 
Zbiorcza deklaracja poniesionych wydatków jest przekazywana najpóźniej do dnia:
1)
15 kwietnia - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach styczeń-marzec;
2)
15 czerwca - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach kwiecień i maj;
3)
15 września - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach czerwiec-sierpień;
4)
15 października - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącu wrześniu;
5)
15 listopada - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącu październiku;
6)
15 stycznia - w przypadku gdy obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach listopad i grudzień.
4. 
Jeżeli ze zbiorczej deklaracji poniesionych wydatków, która obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącu październiku, przekazanej do dnia 15 listopada wynika, że suma środków finansowych przeznaczonych do wykorzystania w danym roku kalendarzowym, zgodnie z planem finansowym programu, nie została wykorzystana w wysokości określonej w tym planie, instytucja zarządzająca może do dnia 15 grudnia danego roku wezwać Agencję do przekazania, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia doręczenia wezwania, dodatkowej zbiorczej deklaracji poniesionych wydatków, która obejmuje wydatki kwalifikowalne poniesione w miesiącach listopad i grudzień.
5. 
Jeżeli w wyniku prowadzonego audytu lub kontroli:
1)
wstrzymano certyfikację części wydatków kwalifikowalnych objętych przekazaną przez Agencję zbiorczą deklaracją poniesionych wydatków lub
2)
Komisja Europejska odmówiła płatności okresowej lub płatności salda zestawienia wydatków dla danego roku obrachunkowego, o których mowa w art. 89 rozporządzenia 2021/1060

- instytucja zarządzająca po zakończeniu audytu lub kontroli może wezwać pisemnie Agencję do przekazania, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia doręczenia wezwania, dodatkowych zbiorczych deklaracji poniesionych wydatków z uwzględnieniem wyników przeprowadzonych audytów lub kontroli, wskazując sposób ich przekazania.

§  3. 
1. 
Instytucja zarządzająca w celu rozliczenia poniesionych wydatków dla programu sporządza i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, zwanemu dalej "ministrem", deklarację poniesionych wydatków dla programu w terminie 30 dni po zakończeniu okresu, którego dotyczy ta deklaracja.
2. 
Deklaracja poniesionych wydatków dla programu jest sporządzana na podstawie zbiorczych deklaracji poniesionych wydatków oraz wyników kontroli, o których mowa w art. 42 ust. 1, art. 43 pkt 1 lub art. 44 ust. 1 i 2 ustawy.
3. 
Minister może wezwać instytucję zarządzającą do przekazania dodatkowych informacji lub wyjaśnień albo skorygowania deklaracji poniesionych wydatków dla programu w sposób i w terminie określonym w wezwaniu.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek ministra, instytucja zarządzająca składa dodatkowe deklaracje poniesionych wydatków dla programu za okres wskazany we wniosku.
§  4. 
1. 
Agencja sporządza i przekazujeinstytucjizarządzającejinformacjestanowiącepodstawęsporządzeniazestawienia wydatków, o którym mowa w art. 98 ust. 1 lit. a rozporządzenia 2021/1060, w terminie do dnia 30 września następującego po zakończeniu danego roku obrachunkowego w rozumieniu art. 2 pkt 29 rozporządzenia 2021/1060.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, instytucja zarządzająca przekazuje ministrowi w terminie do dnia 15 października następującego po zakończeniu danego roku obrachunkowego w rozumieniu art. 2 pkt 29 rozporządzenia 2021/1060.
§  5. 
1. 
Minister dokonuje weryfikacji wniosku o płatność, o którym mowa w art. 91 ust. 1 rozporządzenia 2021/1060, i po zatwierdzeniu poniesionych wydatków występuje do Komisji Europejskiej o ich refundację.
2. 
Minister dokonuje weryfikacji informacji stanowiących podstawę sporządzenia zestawienia wydatków, o którym mowa w art. 98 ust. 1 lit. a rozporządzenia 2021/1060.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 716).
2 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 261 z 22.07.2021, str. 58, Dz. Urz. UE L 241 z 19.09.2022, str. 16, Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022, str. 23, Dz. Urz. UE L 63 z 28.02.2023, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 130 z 16.05.2023, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2373

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027
Data aktu: 30/10/2023
Data ogłoszenia: 02/11/2023
Data wejścia w życie: 03/11/2023