Rejestracja pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 2023 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 76 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
§  2. 
Rejestracji podlegają:
1)
pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, motorowery i przyczepy, z wyjątkiem przyczep motocyklowych i specjalnych przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne, zwane dalej "pojazdami", używane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego, zwane dalej "SKW i SWW";
2)
pojazdy niezarejestrowane przyjęte do badań albo testowania.
§  3. 
1. 
Rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie:
1)
wniosku kierownika jednostki organizacyjnej bezpośrednio użytkującej pojazd, do którego dołącza się dowód własności pojazdu;
2)
dokumentów, o których mowa w art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym odrębnymi przepisami cech identyfikacyjnych albo nie posiada tabliczki znamionowej, do dokumentów, októrych mowa w ust. 1, dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
3. 
Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza SKW i SWW, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  4. 
Organami właściwymi w sprawie rejestracji pojazdów są:
1)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SKW" - w odniesieniu do pojazdów SKW;
2)
Szef Służby Wywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SWW" - w odniesieniu do pojazdów SWW.
§  5. 
1. 
Organ dokonujący rejestracji, po wpisaniu pojazdu do ewidencji, wydaje:
1)
dowód rejestracyjny;
2)
tablice rejestracyjne, wraz ze znakiem legalizacyjnym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu wyposażonego w tablicę rejestracyjną zawierającą:
1)
wyróżnik służby, o którym mowa w § 6 ust. 2 - wydaje się dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2)
wyróżnik województwa i powiatu - wydaje się dowód rejestracyjny na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  6. 
1. 
Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1)
wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2)
wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
Wyróżnik dla służb SKW i SWW stanowią litery HM.
3. 
Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowią:
1)
jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2)
dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  7. 
Wzory tablic rejestracyjnych pojazdów SKW i SWW oraz wzory umieszczanych na nich symboli są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  8. 
1. 
Szef SKW albo Szef SWW są uprawnieni do:
1)
zamawiania u producentów tablic rejestracyjnych zawierających wyróżniki, blankiety dowodów rejestracyjnych oraz znaków legalizacyjnych;
2)
zgłaszania staroście zapotrzebowania na numery rejestracyjne zawierające wyróżniki.
2. 
Starosta przyznaje Szefowi SKW albo Szefowi SWW numery rejestracyjne zawierające wyróżnik województwa, wyróżnik powiatu i wyróżnik pojazdu na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
§  9. 
Tablice rejestracyjne, a w odniesieniu do samochodu ciężarowego samowyładowczego i przyczepy samowyładowczej - numery rejestracyjne, umieszcza się na pojeździe w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  10. 
1. 
W przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego albo zużycia go w stopniu uniemożliwiającym odczytanie zawartych w nim danych lub braku miejsca na dokonanie w nim zmian kierownik jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd lub osoba przez niego upoważniona sporządza wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
2. 
Zwrócone dowody rejestracyjne, które utraciły przydatność do celów służbowych, unieważnia się przez odcięcie prawego dolnego rogu dokumentu w sposób umożliwiający odczytanie zapisów wcześniej naniesionych na dokument, oraz przekreślenie stron. Unieważniony dowód rejestracyjny przechowuje się w teczce pojazdu.
3. 
Zniszczona lub zużyta tablica rejestracyjna podlega komisyjnemu skasowaniu. Numery rejestracyjne skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik służby wykorzystuje się ponownie. Numer rejestracyjny skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu może być wykorzystany ponownie lub unieważniony.
4. 
W razie utraty dowodu rejestracyjnego lub tablicy rejestracyjnej unieważnia się numer rejestracyjny pojazdu, dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną.
5. 
Szef SKW albo Szef SWW zawiadamia właściwego starostę o unieważnieniu numeru rejestracyjnego zawierającego wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu.
§  11. 
1. 
Dowody rejestracyjne, tablice rejestracyjne i numery rejestracyjne pojazdów SKW i SWW wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do dnia przekazania pojazdu poza SKW i SWW.
2. 
Organ dokonujący rejestracji może dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej, o których mowa w ust. 1, w przypadku ich znacznego zniszczenia, na:
1)
tablicę rejestracyjną zgodną z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
dowód rejestracyjny zgodny z wzorem określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 września 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU

wzór

Opis

Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu:

1) format A7;

2) kolor jasnoniebieski;

3) papier klasy określonej w SKW i SWW bigowany;

4) sposób wypełnienia rubryk - odpowiednio, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, 919, 1053, 1088, 1123, 1193, 1234, 1394, 1720 i 1723);

5) rubryki "nr karty pojazdu" nie wypełnia się.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2006 r. w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. poz. 1344), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517 oraz z 2023 r. poz. 1394).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024