Zawiadamianie o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, MINISTRA OBRONY NARODOWEJ ORAZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 sierpnia 2023 r.
w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres zawiadomień, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób i terminy ich przesyłania przez sądy, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.
§  2. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, zakłady karne i areszty śledcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 3 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po osadzeniu w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnieniu z zakładu karnego lub aresztu śledczego.

2. 
Postać elektroniczna zawiadomień, o których mowa w ust. 1, jest zapisywana w standardzie Comma Separated Values, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123, 1234 i 1703).
3. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, są przekazywane adresatom w systemie teleinformatycznym, za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
4. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są przekazywane adresatom z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) lub drogą pocztową.
5. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, mogą być przekazywane zbiorczo w formie jednego pliku.
6. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym miejscowo dla zakładu karnego albo aresztu śledczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  3. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, sądy i zakłady poprawcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą podlegających obowiązkowi służby wojskowej mężczyzn i kobiet zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po zastosowaniu tymczasowego aresztowania, uprawomocnieniu się wyroku skazującego albo po umieszczeniu w zakładzie poprawczym lub zwolnieniu z zakładu poprawczego.

2. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się do podmiotów właściwych miejscowo dla sądu albo zakładu poprawczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  4. 
1. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy i dotyczących osób, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady poprawcze i dotyczących osób umieszczonych w zakładzie poprawczym lub zwolnionych z zakładu poprawczego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy idotyczących osób prawomocnie skazanych jest określony wzałączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady karne oraz areszty śledcze i dotyczących osób osadzonych w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnionych z zakładu karnego lub aresztu śledczego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  5. 
Zawiadomienia, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, przesyła się za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub drogą pocztową.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 ust. 3 i 4, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o zastosowaniu tymczasowego aresztowania

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o umieszczeniu w zakładzie poprawczym / o zwolnieniu z zakładu poprawczego*

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o prawomocnym skazaniu

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o osadzeniu w zakładzie karnym / areszcie śledczym / o zwolnieniu z zakładu karnego / aresztu śledczego

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich, dotyczących osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2011 r. poz. 65), które utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024