Zasady organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 sierpnia 2023 r.
w sprawie zasad organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych

Na podstawie art. 83 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 127, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 818 i 1606) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ośrodek diagnostyczny, zwany dalej "ośrodkiem", organizuje się w wydzielonej części zakładu karnego lub aresztu śledczego.
2. 
W ośrodku powinny znajdować się co najmniej następujące pomieszczenia:
1)
cele mieszkalne dla skazanych objętych badaniami psychologicznymi i psychiatrycznymi, zwanymi dalej "badaniami";
2)
pokoje dla personelu, w tym przeznaczone do prowadzenia badań;
3)
pomieszczenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowych i wychowania fizycznego.
§  2. 
1. 
Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego, zwany dalej "dyrektorem zakładu", kieruje skazanego na badania w ośrodku na pisemny i uzasadniony wniosek psychologa, wychowawcy lub psychiatry wraz z załączoną pisemną zgodą skazanego.
2. 
W przypadku braku zgody skazanego na poddanie się badaniom, dyrektor zakładu występuje z wnioskiem do sędziego penitencjarnego o zarządzenie przeprowadzenia badań bez zgody skazanego.
3. 
Psycholog lub wychowawca zgłasza skierowanego skazanego na badania za pomocą Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności, zwanej dalej "Centralną Bazą".
4. 
Kierownik ośrodka niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia wyznacza w Centralnej Bazie termin przyjęcia do ośrodka.
5. 
Badania w ośrodku nie powinny trwać dłużej niż 2 tygodnie.
6. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek prowadzącego badania, kierownik ośrodka przedłuża badania na czas niezbędny do ich przeprowadzenia i odnotowuje ten fakt w Centralnej Bazie.
7. 
O zakończeniu badań kierownik ośrodka powiadamia sędziego penitencjarnego, który zarządził przeprowadzenie badań bez zgody skazanego.
§  3. 
1. 
Dobór metod badań i zakres ich stosowania ustalają odpowiednio psycholog lub lekarz psychiatra wykonujący badanie.
2. 
Na podstawie przeprowadzonych badań psycholog sporządza orzeczenie psychologiczno-penitencjarne, a lekarz psychiatra opinię psychiatryczną.
3. 
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań zawartych w orzeczeniu psychologiczno-penitencjarnym dokonuje się weryfikacji decyzji klasyfikacyjnej, o której mowa w art. 82 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy.
§  4. 
1. 
Orzeczenie psychologiczno-penitencjarne sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Orzeczenie psychologiczno-penitencjarne zamieszcza się w Centralnej Bazie.
§  5. 
1. 
Opinię psychiatryczną sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Opinię psychiatryczną sporządza się w 2 egzemplarzach. Oryginał opinii załącza się do dokumentacji medycznej skazanego.
§  6. 
Dokumentację ośrodka stanowią wyniki badań wraz z egzemplarzem orzeczenia psychologiczno-penitencjarnego oraz egzemplarzem opinii psychiatrycznej, ewidencja skazanych skierowanych na badania i objętych badaniami, zawierająca w szczególności imię i nazwisko skazanego, imię ojca, datę przyjęcia do ośrodka oraz termin rozpoczęcia i zakończenia badań.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ORZECZENIE PSYCHOLOGICZNO-PENITENCJARNE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

OPINIA PSYCHIATRYCZNA

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie zasad organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych (Dz. U. poz. 369), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 78 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1268).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024