Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne przysługujące żołnierzom zawodowym

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 czerwca 2023 r.
w sprawie dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym

Na podstawie art. 289 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym;
2)
sposób realizacji świadczeń, o których mowa w pkt 1;
3)
uprawnienia do świadczeń, o których mowa w pkt 1;
4)
tryb kierowania żołnierzy zawodowych do jednostek organizacyjnych udzielających świadczeń zdrowotnych;
5)
wykaz stanowisk służbowych uprawniających do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych.
§  2. 
Wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym obejmuje:
1)
badanie lekarskie stomatologiczne oraz ocenę stanu układu stomatognatycznego na podstawie zdjęcia pantomograficznego, wykonywanego nie częściej niż jeden raz w roku kalendarzowym;
2)
higienę stomatologiczną obejmującą usunięcie złogów nazębnych (skaling, piaskowanie) wraz z fluoryzacją, wykonywaną nie częściej niż jeden raz w roku kalendarzowym;
3)
znieczulenie stomatologiczne;
4)
w zakresie stomatologii zachowawczej z endodoncją:
a)
opracowanie i wypełnienie ubytków próchnicowych klasy od I do V według Blacka oraz ubytków pochodzenia niepróchnicowego z użyciem materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych, cementów glasjonomerowych,
b)
leczenie endodontyczne z wypełnieniem kanałów korzeniowych oraz wykonaniem niezbędnych radiogramów zębowych,
c)
odbudowę korony zęba po leczeniu endodontycznym metodą bezpośrednią z użyciem wkładów metalowych lub z włókna szklanego;
5)
w zakresie chirurgii stomatologicznej:
a)
ekstrakcję zęba,
b)
nacięcie ropnia wewnątrzustnego,
c)
resekcję wierzchołka korzeni zębów w obu łukach zębowych;
6)
w zakresie chorób błon śluzowych i przyzębia:
a)
kiretaż,
b)
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
c)
założenie opatrunku periodontologicznego.
§  3. 
1. 
Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne są realizowane w jednostce wojskowej, na której zaopatrzeniu pozostaje żołnierz zawodowy uprawniony do tych świadczeń.
2. 
Jeżeli w jednostce wojskowej, o której mowa w ust. 1, nie działa podmiot leczniczy, dla którego Minister Obrony Narodowej jest podmiotem tworzącym, dowódca tej jednostki wojskowej zawiera porozumienie z dowódcą jednostki wojskowej, w której działa taki podmiot.
3. 
W przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej zawiera umowę z samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej znajdującym się w tej samej miejscowości lub w miejscowości pobliskiej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623).
4. 
W przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia, o którym mowa w ust. 2, lub umowy, o której mowa w ust. 3, dowódca jednostki wojskowej zawiera umowę z innym podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego.
§  4. 
Dodatkowe świadczenia zdrowotne lekarza dentysty i materiały stomatologiczne przysługują żołnierzowi zawodowemu zajmującemu stanowisko służbowe:
1)
pilota, zaszeregowane do grupy osobowej pilotów,
2)
w składzie załogi okrętu podwodnego Marynarki Wojennej, bez względu na nazwę tego stanowiska,
3)
na którym, w ramach obowiązków wynikających z karty opisu stanowiska służbowego, wykonuje zadania pod wodą z użyciem sprzętu nurkowego, bez względu na nazwę tego stanowiska,
4)
w jednostkach wojsk specjalnych, zaszeregowane do grupy osobowej lądowych działań specjalnych oraz grupy osobowej morskich działań specjalnych, lub w oddziale specjalnym Żandarmerii Wojskowej, na którym wykonuje zadania polegające na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub w tym zakresie uczestniczy w szkoleniu, bez względu na nazwę tego stanowiska służbowego,
5)
w jednostkach wojsk powietrznodesantowych, zaszeregowane do grupy osobowej aeromobilnej

- w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 134 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

§  5. 
Uprawnienie żołnierza zawodowego do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych potwierdza się zaświadczeniem dowódcy jednostki wojskowej potwierdzającym zajmowanie przez żołnierza zawodowego stanowiska służbowego, o którym mowa w § 4.
§  6. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę, kieruje go wraz z dokumentem, o którym mowa w § 5, do podmiotu leczniczego, o którym mowa w § 3.
§  7. 
Świadczenia zdrowotne, o których mowa w § 2, są udzielane po przedstawieniu przez żołnierza zawodowego dokumentu, o którym mowa w § 5, oraz po okazaniu dokumentu poświadczającego tożsamość żołnierza zawodowego.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 września 2011 r. w sprawie dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom zawodowym (Dz. U. poz. 1252), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024