Dotacja budżetowa przeznaczona na finansowanie rent wyrównawczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH 1
z dnia 5 stycznia 2022 r.
w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie rent wyrównawczych

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1821 oraz z 2021 r. poz. 2071) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przyznawania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie rent wyrównawczych, zwanej dalej "dotacją";
2)
tryb rozliczania dotacji;
3)
szczegółowe warunki powodujące czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji.
§  2. 
1. 
Dotację przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, zwanego dalej "przedsiębiorstwem", ubiegającego się o dotację.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie przedsiębiorstwa;
2)
liczbę osób uprawnionych do otrzymania renty wyrównawczej;
3)
wysokość środków koniecznych do sfinansowania rent wyrównawczych.
§  3. 
1. 
Dotacja przyznana przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin jest przekazywana w transzach, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony przez przedsiębiorstwo w tym celu.
2. 
Podstawę do przekazania transzy dotacji stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo:
1)
wniosku o wypłacenie transzy dotacji, który zawiera informacje o:
a)
liczbie osób uprawnionych do otrzymania renty wyrównawczej,
b)
wysokości środków koniecznych do sfinansowania rent wyrównawczych;
2)
rozliczenia, o którym mowa w § 4 ust. 2, zwanego dalej "rozliczeniem miesięcznym".
3. 
Obowiązek przedłożenia rozliczenia miesięcznego nie dotyczy transzy dotacji wnioskowanej po raz pierwszy i drugi.
§  4. 
1. 
Przedsiębiorstwo, które otrzymało dotację, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin, w terminach określonych w § 5, rozliczenia miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji.
2. 
Rozliczenie miesięczne zawiera:
1)
rozliczenie kwot wypłaconych na finansowanie rent wyrównawczych za dany miesiąc i narastająco;
2)
informację o liczbie osób, którym wypłacono renty wyrównawcze.
3. 
Rozliczenie roczne zawiera informacje, o których mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
§  5. 
1. 
Rozliczenia miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji są składane w terminach:
1)
do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - rozliczenie miesięczne za miesiące od stycznia do listopada rozliczanego roku;
2)
do dnia 15 stycznia roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie miesięczne za grudzień;
3)
do dnia 5 lutego roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie roczne.
2. 
Jeżeli termin złożenia rozliczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa pierwszego dnia roboczego po terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  6. 
Dotacja udzielona z budżetu państwa w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlega zwrotowi w terminie 5 dni po zakończeniu roku.
§  7. 
Czasowe wstrzymanie dotacji następuje w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie przedłoży ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin rozliczenia miesięcznego, w wyznaczonym terminie i trwa do czasu jego przedłożenia.
§  8. 
Do dotacji wypłaconej w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej - gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 943).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz rent wyrównawczych (Dz. U. poz. 931), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2071).

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.90

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja budżetowa przeznaczona na finansowanie rent wyrównawczych.
Data aktu: 05/01/2022
Data ogłoszenia: 14/01/2022
Data wejścia w życie: 15/01/2022