united kingdom
ukraine

Szczególne uprawnienia żołnierzy w czynnej służbie wojskowej do przejazdów na koszt wojska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 2006 r.
w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy w czynnej służbie wojskowej do przejazdów na koszt wojska

Na podstawie art. 136 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczególne uprawnienia żołnierzy w czynnej służbie wojskowej do przejazdów na koszt wojska środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych, z wyłączeniem komunikacji miejskiej, zwanych dalej "przejazdami na koszt wojska", oraz warunki korzystania z tych uprawnień.
§  2.
Przejazdy na koszt wojska przyznaje się żołnierzom, którzy:
1)
odbywają:
a)
zasadniczą służbę wojskową,
b)
przeszkolenie wojskowe,
2)
pełnią:
a)
służbę przygotowawczą,
b)
służbę kandydacką,
c)
służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

- zwanym dalej "żołnierzami".

§  3.
1.
Żołnierze są uprawnieni do przejazdu na koszt wojska w razie uzyskania:
1)
urlopu;
2)
przepustki jednorazowej.
2.
Przejazd na koszt wojska w związku z uzyskaniem:
1)
urlopu - następuje z miejsca pełnienia służby do miejscowości przebywania żołnierza na urlopie w kraju i z powrotem;
2)
przepustki jednorazowej - następuje z miejsca pełnienia służby do obranej miejscowości w kraju, na odległość nie większą niż do miejsca zamieszkania jego najbliższej rodziny i z powrotem.
3.
W razie odwołania z urlopu żołnierze mają prawo do ponownego przejazdu na koszt wojska w celu wykorzystania pozostałej części urlopu.
4.
Do przejazdu na koszt wojska w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, żołnierze mają prawo jeden raz w miesiącu.
§  4.
1.
Przejazd na koszt wojska obejmuje przejazd najkrótszą trasą środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2, w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej albo łącznie transportem kolejowym i autobusowym, na podstawie biletów jednorazowych, z uwzględnieniem posiadanych przez żołnierza uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym.
2.
Przejazd na koszt wojska:
1)
obejmuje dopłaty w pociągach objętych dopłatą;
2)
nie obejmuje opłat dodatkowych.
§  5.
1.
Żołnierz informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której pełni służbę, o zamiarze wykorzystania przejazdu na koszt wojska, przez stosowne oświadczenie skierowane drogą służbową, nie później niż w dniu udania się na urlop lub przepustkę jednorazową.
2.
Przejazd na koszt wojska podlega realizacji, na wniosek żołnierza, przez dowódcę jednostki wojskowej, na której zaopatrzeniu finansowym ten żołnierz pozostaje. Realizacja uprawnienia polega na zwrocie kosztów przejazdu poniesionych przez żołnierza, udokumentowanych biletami (rachunkami) załączonymi do wniosku.
3.
Wypłata należności pieniężnych powstałych z tytułu zwrotu kosztów przejazdu poniesionych przez żołnierza następuje w ramach środków zaplanowanych na ten cel, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez tego żołnierza.
4.
Żołnierzowi nie zwraca się poniesionych przez niego kosztów przejazdu w przypadku:
1)
odbycia przejazdu w granicach miejscowości, w której pełni on służbę;
2)
gdy najkrótszy czas przejazdu lądowym środkiem publicznego transportu zbiorowego nie przekracza, zgodnie z rozkładem jazdy, dwóch godzin w obie strony, łącznie z przesiadkami, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby;
3)
gdy pełni czynną służbę wojskową poza granicami kraju;
4)
zapewnienia żołnierzowi bezpłatnego przejazdu;
5)
wypłaty żołnierzowi zaliczki, o której mowa w § 5a ust. 1.
5.
W rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w ust. 1, ogłasza się fakt wykorzystania przejazdu na koszt wojska, z podaniem miejscowości, do której przejazd był realizowany, i rodzaj środka transportu zbiorowego właściwego do jego odbycia.
§  5a.
1.
Dowódca jednostki wojskowej, na wniosek żołnierza uzasadniony jego trudną sytuacją materialną, może przyznać zaliczkę w celu pokrycia kosztów przejazdu w wysokości ustalonej według zasad, o których mowa w § 4. Przepisów § 5 ust. 2 i 3 nie stosuje się.
2.
W przypadku gdy koszt przejazdu był wyższy niż wysokość wypłaconej zaliczki, w celu jego pokrycia dowódca jednostki wojskowej wypłaca żołnierzowi występującą różnicę kosztów.
§  6.
Przejazdy na koszt wojska finansuje się z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 85, poz. 430, z 1994 r. Nr 82, poz. 376 oraz z 2001 r. Nr 90, poz. 998 i Nr 116, poz. 1238).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.207 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczególne uprawnienia żołnierzy w czynnej służbie wojskowej do przejazdów na koszt wojska.
Data aktu: 19/09/2006
Data ogłoszenia: 14/02/2014
Data wejścia w życie: 01/01/2007