Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2 listopada 2009 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych, organizacjom lub instytucjom mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka.
2.
Odznaka może być nadana tylko raz.
§  3.
Odznakę nadaje Rzecznik Praw Obywatelskich z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
terenowego organu administracji rządowej lub organu samorządu terytorialnego;
3)
rektora uniwersytetu lub innej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie ochrony praw człowieka;
4)
organizacji pozarządowej, której statutową działalnością jest ochrona praw człowieka;
5)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
1.
Wniosek o nadanie odznaki zawiera dane osobowe - w przypadku osoby fizycznej, albo nazwę, adres i siedzibę - w przypadku organizacji lub instytucji, oraz informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki.
2.
Wzór wniosku o nadanie odznaki osobie fizycznej stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia, a organizacji lub instytucji - załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się Rzecznikowi Praw Obywatelskich nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
§  5.
1.
Odznakę stanowi okrągły medal ze srebra o średnicy 32 mm, z zaznaczoną obustronnie krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, okolonej wypukłym majuskułowym napisem w języku łacińskim "IUSTITIAS VESTRAS IUDICABO", przerwanym u dołu wypukłym motywem roślinnym, widnieje pośrodku wypukły znak Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawiający świątynię antyczną o kolumnach ze stylizowanych postaci ludzkich. Na stronie odwrotnej z wypukłym napisem majuskułowym wkoło "RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH" przerwanym u dołu wypukłym monogramem z liter "RP" symbolizującym Rzeczpospolitą Polską, widnieje pośrodku kursywny, minuskułowy, wypukły napis w dwóch wierszach "Hominum/Causa". Medal zawieszony jest na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm w kolorze oliwkowym, z dwoma szafirowymi paskami szerokości 6 mm w odległości 2 mm od krawędzi.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Odznakę wręcza Rzecznik Praw Obywatelskich lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Osoba fizyczna wyróżniona odznaką otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia, oraz legitymacją, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
4.
Organizacja lub instytucja wyróżniona odznaką otrzymuje nieodpłatnie nadaną jej odznakę wraz z dyplomem, według wzoru dyplomu, o którym mowa w ust. 2.
5.
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki albo dyplomu lub legitymacji stwierdzających jej nadanie, wydaje się odpłatnie wtórny egzemplarz.
§  7.
Ewidencję wyróżnionych odznaką osób fizycznych, organizacji i instytucji prowadzi Rzecznik Praw Obywatelskich.
§  8.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Rzecznik Praw Obywatelskich.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 123, poz. 1353 oraz z 2009 r. Nr 92, poz. 753.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA" DLA OSÓB FIZYCZNYCH

Nazwisko i imię (imiona) kandydata ..............................

Imię ojca .......................................................

Data i miejsce urodzenia ........................................

Miejsce pracy - stanowisko ......................................

Uzasadnienie wniosku:
Wnoszę o nadanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony

Praw Człowieka

pieczęć
........................ .......................

(miejscowość i data) (podpis wnioskodawcy)

Przewidywany termin wręczenia odznaki: ..................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA" DLA ORGANIZACJI LUB INSTYTUCJI

Nazwa, adres i siedziba organizacji lub instytucji ...............

..................................................................

..................................................................

Uzasadnienie wniosku:
Wnoszę o nadanie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony

Praw Człowieka

pieczęć
........................ .......................

(miejscowość i data) (podpis wnioskodawcy)

Przewidywany termin wręczenia odznaki: ...................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA"

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA"

wzór

Objaśnienie:

Dyplom stanowi karton koloru jasnożółtego z napisami koloru ciemnoniebieskiego, w formacie A4.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY PRAW CZŁOWIEKA"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru czerwonego i ma wymiary 75x105 mm.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.194.1496

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.
Data aktu: 02/11/2009
Data ogłoszenia: 20/11/2009
Data wejścia w życie: 05/12/2009