Wzruszanie prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie wzruszania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych.

Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb wzruszania przez wyższych przełożonych dyscyplinarnych w drodze nadzoru prawomocnych orzeczeń przełożonych dyscyplinarnych oraz organu wojskowego uprawnionego do wymierzenia kary dyscyplinarnej.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej;
2)
"prawomocne orzeczenie" - prawomocne orzeczenie przełożonego dyscyplinarnego albo orzeczenie organu wojskowego uprawnionego do wymierzenia kary dyscyplinarnej;
3)
"postępowanie" - postępowanie w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia przełożonego dyscyplinarnego albo organu wojskowego uprawnionego do wymierzenia kary dyscyplinarnej.
§  3.
Wykonanie kary dyscyplinarnej i zatarcie ukarania nie wyklucza:
1)
sprawowania przez Ministra Obrony Narodowej i wyższych przełożonych dyscyplinarnych nadzoru nad prawomocnymi orzeczeniami, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy;
2)
podnoszenia przesłanek, o których mowa w pkt 1, przez zainteresowane osoby lub właściwe organy wojskowe;
3)
prowadzenia przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego postępowania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej sprawuje nadzór nad prawomocnymi orzeczeniami, wydanymi w stosunku do żołnierzy, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy.
2.
Wyższy przełożony dyscyplinarny sprawuje nadzór nad prawomocnymi orzeczeniami, wydanymi w stosunku do żołnierzy objętych jego właściwością stosownie do art. 95 ust. 1 w związku z art. 55 ust. 2-4 oraz art. 59 ust. 2, a także w związku z art. 50 ust. 1 ustawy, w celu ujawnienia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy.
§  5.
Minister Obrony Narodowej w razie powzięcia wiadomości o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, może wydać polecenie ich niezwłocznego rozpatrzenia właściwemu wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
§  6.
Przesłanki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, jak również dopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy uzasadnia się na piśmie.
§  7.
1.
Przełożony dyscyplinarny ukaranego żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie, po powzięciu wiadomości o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, w inny sposób niż w drodze nadzoru, o którym mowa w § 4 ust. 2, bada z urzędu swą właściwość, a w razie stwierdzenia swej niewłaściwości zawiadamia o przesłankach, w terminie trzech dni od dnia powzięcia o nich wiadomości:
1)
wyższego przełożonego dyscyplinarnego właściwego do wzruszenia prawomocnego orzeczenia albo
2)
właściwy wojskowy sąd garnizonowy, jeżeli przesłanki wzruszenia dotyczą prawomocnego orzeczenia wydanego przez Ministra Obrony Narodowej, prawomocnego orzeczenia sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy lub prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 10 ustawy, wydanego przez organ orzekający w pierwszej instancji.
2.
W sprawach zawiadamiania o przesłankach, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy, nie obowiązują zasady załatwiania spraw w drodze służbowej, określone w odrębnych przepisach.
3.
Na polecenie lub wniosek wyższego przełożonego dyscyplinarnego, przełożony dyscyplinarny lub organ wojskowy uprawniony do wymierzenia kary dyscyplinarnej, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, przesyła mu odpowiednio:
1)
dokumentację postępowania dyscyplinarnego, w tym orzeczenie o:
a)
odroczeniu w całości lub w części albo rozłożeniu na raty wykonania kary pieniężnej,
b)
odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania albo aresztu koszarowego;
2)
kartę wyróżnień żołnierza;
3)
ewidencję ukarań żołnierza;
4)
teczkę akt personalnych lub kartę ewidencyjną żołnierza zawodowego i kandydata na żołnierza zawodowego albo wtórnik karty ewidencyjnej pozostałych żołnierzy.
§  8.
1.
W celu sprawdzenia przesłanek, o których mowa w art. 94 ust. 1 i 2 ustawy, oraz zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy wzruszenia prawomocnego orzeczenia, wyższy przełożony dyscyplinarny:
1)
wydaje rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenie przeprowadzenia tych czynności, jeżeli właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym jest podporządkowany mu żołnierz zawodowy;
2)
w przypadku gdy nie może wydać polecenia, o którym mowa w pkt 1, występuje do kolejno wyższego przełożonego dyscyplinarnego z wnioskiem o polecenie przeprowadzenia czynności innemu właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
2.
Polecenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni od dnia wpływu wniosku.
§  9.
1.
Rzecznik dyscyplinarny przedstawia wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu po zakończeniu czynności, o których mowa w § 8, sprawozdanie z tych czynności, w którym przedkłada wniosek o:
1)
wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania albo
2)
wszczęcie postępowania.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w uzasadnieniu wniosku wskazuje się niedopuszczalność uchylenia lub zmiany prawomocnego orzeczenia z mocy ustawy, ze względu na:
1)
okoliczności, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy, podniesione na niekorzyść obwinionego;
2)
naruszenie przepisów prawa, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy, które:
a)
nie miało wpływu na treść orzeczenia,
b)
podniesiono po terminie.
3.
Wzór sprawozdania z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  10.
1.
W przypadku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, wyższy przełożony dyscyplinarny, do czasu wszczęcia postępowania i wydania orzeczenia o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia, może orzec o:
1)
odroczeniu wykonania:
a)
kary pieniężnej w całości lub w części - jeżeli jej wykonanie zostało odroczone lub rozłożone na raty,
b)
kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego - jeżeli wykonanie tych kar zostało odroczone;
2)
przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania lub aresztu koszarowego.
2.
Wzór orzeczenia o odroczeniu lub przerwaniu wykonania kary dyscyplinarnej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła niezwłocznie:
1)
odpis orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a - organowi finansowemu uprawnionemu, na podstawie odrębnych przepisów, do dokonywania potrąceń z uposażenia żołnierza;
2)
orzeczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b lub pkt 2 - przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
§  11.
1.
W przypadku gdy wyższy przełożony dyscyplinarny uznaje zasadność wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.
2.
Wzór postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12.
Wyższy przełożony dyscyplinarny, w terminie siedmiu dni od dnia wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania:
1)
doręcza odpis postanowienia:
a)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu albo zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie albo zawiadomienie zostały rozpatrzone przesłanki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy;
2)
poleca przekazanie przełożonemu dyscyplinarnemu albo organowi wojskowemu uprawnionemu do wymierzenia kary dyscyplinarnej, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, postanowienia oraz dokumentów wymienionych w § 7 ust. 3, a także dokumentów z czynności, o których mowa w § 8 i § 9 ust. 1.
§  13.
W przypadku gdy wyższy przełożony dyscyplinarny uznaje zasadność wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, stwierdza w rozkazie lub decyzji wszczęcie postępowania oraz wyznacza termin i miejsce rozpatrzenia sprawy wzruszenia prawomocnego orzeczenia i wydania orzeczenia, w terminie pięciu dni od dnia otrzymania sprawozdania, o którym mowa w § 9 ust. 1.
§  14.
1.
Osoba, która orzekała w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji lub w postępowaniu odwoławczym, nie może prowadzić postępowania w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia wydanego w tym postępowaniu.
2.
Do wyłączenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego z powodu, o którym mowa w ust. 1, a także z powodów określonych w art. 49 ust. 1 ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego.
§  15.
1.
Wyciąg z rozkazu lub decyzji, o których mowa w § 13, wyższy przełożony dyscyplinarny przesyła niezwłocznie:
1)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu lub zainteresowanej osobie, na których polecenie, wystąpienie lub zawiadomienie sprawdzone zostały przesłanki określone w art. 94 ust. 1 ustawy;
2)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie;
3)
przełożonemu dyscyplinarnemu albo organowi wojskowemu uprawnionemu do wymierzenia kary dyscyplinarnej, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji.
2.
Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, załącza się odpis sprawozdania, o którym mowa w § 9 ust. 1, jeżeli jest przesyłany:
1)
żołnierzowi, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie;
2)
zainteresowanej osobie lub właściwemu organowi wojskowemu.
3.
Do wyciągu z rozkazu lub decyzji, o których mowa w ust. 1, przesyłanych przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załącza się odpis wniosku wymienionego w § 9 ust. 1.
§  16.
1.
W czasie rozpatrzenia sprawy wzruszenia prawomocnego orzeczenia wyższy przełożony dyscyplinarny, w szczególności:
1)
wysłuchuje rzecznika dyscyplinarnego, jeżeli polecił mu się stawić;
2)
wysłuchuje, jeżeli się stawili:
a)
żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,
b)
zainteresowanej osoby lub przedstawiciela właściwego organu wojskowego,
c)
obrońcy żołnierza, o którym mowa w lit. a, jeżeli został ustanowiony i wniósł o takie wysłuchanie;
3)
rozpatruje sprawę i wydaje orzeczenie o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia.
2.
Wzór orzeczenia o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  17.
W orzeczeniu o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia poucza się żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie, o prawie, terminie i trybie wniesienia odwołania od orzeczonego sposobu likwidacji skutków uchylonego lub zmienionego prawomocnego orzeczenia.
§  18.
1.
W terminie pięciu dni od dnia wydania orzeczenia:
1)
odpis orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się:
a)
żołnierzowi objętemu postępowaniem,
b)
Ministrowi Obrony Narodowej, prokuratorowi wojskowemu, właściwemu organowi wojskowemu lub zainteresowanej osobie, na których polecenie lub wystąpienie albo zawiadomienie zostało wszczęte postępowanie;
2)
orzeczenie wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu lub zmianie prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się przełożonemu dyscyplinarnemu albo organowi wojskowemu uprawnionemu do wymierzenia kary dyscyplinarnej, który orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym w pierwszej instancji, załączając całość materiałów sprawy.
2.
W terminie pięciu dni od dnia wydania orzeczenia wyciąg z orzeczenia wyższego przełożonego dyscyplinarnego o:
1)
uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej albo złagodzeniu kary pieniężnej lub zastąpieniu jej inną karą dyscyplinarną łagodniejszego rodzaju - doręcza się organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia;
2)
uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe - doręcza się organowi właściwemu w sprawach wyznaczenia żołnierza na stanowisko służbowe oraz organowi właściwemu do wypłaty żołnierzowi uposażenia.
§  19.
Przepisy § 3-18 stosuje się odpowiednio do wzruszania w drodze nadzoru przez kolejnych wyższych przełożonych dyscyplinarnych prawomocnych orzeczeń wyższych przełożonych dyscyplinarnych, wydanych w sprawach, o których mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy.
§  20.
W sprawach wzruszenia prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.1)
__________

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 października 1999 r. w sprawie wzruszania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych (Dz. U. Nr 92, poz. 1056), które utraciło moc z dniem 30 września 2002 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 925).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

................................

(stanowisko służbowe wyższego

przełożonego dyscyplinarnego)

SPRAWOZDANIE

z zakończonych czynności sprawdzenia przesłanek wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia

wydanego wobec ................................................

(stopień wojskowy oraz imię i nazwisko żołnierza)

1. Przebieg służby żołnierza, wobec którego zostało wydane

prawomocne orzeczenie: .....................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

wyróżnienia i formy uznania: ..................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

kary dyscyplinarne i środki dyscyplinarne: ....................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

2. Orzeczenie ..................., z dnia ......., wydane przez

...............................................................

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

przełożonego dyscyplinarnego)

uprawomocniło się w pierwszej instancji / w postępowaniu

odwoławczym* w dniu ...........................................

3. Określenie przewinienia dyscyplinarnego: ...................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

1) czas popełnienia: ..........................................

2) miejsce: ...................................................

3) sposób: ....................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

4) okoliczności: ..............................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

5) skutki: ....................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

4. Wnoszę o: ..................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

5. Wniosek uzasadniam następująco: ............................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

............., dnia ...........

.......................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko

oraz podpis rzecznika dyscyplinarnego)

________

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

......................... ............, dnia ............

(nazwa jednostki wojskowej) (miejscowość) (data)

ORZECZENIE

o odroczeniu / przerwaniu* wykonania kary dyscyplinarnej

Na podstawie art. 90 ust. 1/2* ustawy z dnia 4 września 1997 r.

o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370)

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

orzeka:

1)* odroczyć wykonanie:

a) kary pieniężnej:*

- odroczonej w całości / w części*: ....... stawek(ki)*,

dziennych(ej)*, tj. w wysokości ........................

do dnia ........................

- rozłożonej na raty w wysokości* ............ płatne co

miesiąc, poczynając od miesiąca ........................

b) kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania wyznaczonego

miejsca przebywania/aresztu koszarowego*, odroczonej do

dnia ............... orzeczeniem z dnia ...............,

wydanym przez .................... wobec ...............

syna ................. urodzonego dnia .................

w ..........................;

2)* przerwać wykonanie kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania

wyznaczonego miejsca przebywania /aresztu koszarowego*

wykonywanej wobec ................., syna ................,

urodzonego dnia ................... w .....................

na podstawie zarządzenia z dnia ............ wydanego przez

......................................................... -

do czasu rozstrzygnięcia o uchyleniu / zmianie*

prawomocnego orzeczenia w drodze nadzoru.

(pieczęć)

..............................

(podpis wyższego

przełożonego dyscyplinarnego)

________

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

........................... .............., dnia .........

(nazwa jednostki wojskowej) (miejscowość) (data)

POSTANOWIENIE

o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe

wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

po rozpatrzeniu w dniu .................. przesłanek wzruszenia

w drodze nadzoru orzeczenia z dnia .................., wydanego

przez .........................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe

przełożonego dyscyplinarnego)

wobec ............., które uprawomocniło się w dniu ...........

na podstawie art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o

dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370)

postanawia:

nie wszczynać postępowania w sprawie wzruszenia w drodze nadzoru prawomocnego orzeczenia ..............................,

z dnia ..............., wydanego przez ........................

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe

przełożonego dyscyplinarnego)

wobec .........................................................

o .............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

(treść prawomocnego orzeczenia)

Uzasadnienie

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

(pieczęć)

.............................

(podpis wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

Otrzymują:

- żołnierz, wobec którego zostało wydane prawomocne orzeczenie,

- Minister Obrony Narodowej / prokurator wojskowy / organ wojskowy / osoba*, na którego(ej) polecenie/wystąpienie/zawiadomienie* rozpatrzono przesłanki w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia.

________

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

........................... ............, dnia ...........

(nazwa jednostki wojskowej) (miejscowość) (data)

ORZECZENIE

o uchyleniu/zmianie* prawomocnego orzeczenia

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko

służbowe wyższego przełożonego dyscyplinarnego)

przy udziale:

1) rzecznika dyscyplinarnego ..................................

2) żołnierza, wobec którego zostało wydane prawomocne

orzeczenie* ...................................................

3) obrońcy żołnierza* .........................................

4) osoby, na której zawiadomienie / przedstawiciela właściwego

organu wojskowego, na którego wystąpienie* zostały rozpatrzone

przesłanki i wszczęto postępowanie w sprawie wzruszenia w

drodze nadzoru orzeczenia .....................................

...............................................................

z dnia ..................., wydanego przez ....................

...............................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe

przełożonego dyscyplinarnego)

wobec ..............................., które uprawomocniło się

w dniu ....................

na podstawie art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o

dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370):

orzeka:

1) uchylić orzeczenie*:

a) umorzyć postępowanie dyscyplinarne*,

b) przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia *

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

2)* zmienić orzeczenie w ten sposób, że .......................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Uzasadnienie

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Pouczenie

Ukaranemu przysługuje prawo wniesienia odwołania od

orzeczenia, w razie gdy orzeczenie:

1) o uchyleniu orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej:

a) o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 8 ustawy -

nie obejmuje rozstrzygnięcia o przywróceniu na dotychczas

zajmowane stanowisko służbowe, a w razie braku takiej

możliwości na równorzędne stanowisko służbowe oraz

wypłaceniu utraconej wskutek kary dyscyplinarnej części

uposażenia należnego na tym stanowisku, według stawek

obowiązujących w dniu uprawomocnienia się orzeczenia,

wraz z odsetkami ustawowymi (art. 99 ust. 1 pkt 2

ustawy)*,

b) o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy - nie

obejmuje rozstrzygnięcia o wypłaceniu kwoty

odpowiadającej kwocie kary pieniężnej wraz z odsetkami

ustawowymi (art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy);

2) o zmianie orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej i jej

złagodzeniu lub zastąpieniu inną karą dyscyplinarną

łagodniejszego rodzaju - nie obejmuje rozstrzygnięcia o

wypłaceniu części kwoty kary pieniężnej wraz z odsetkami

ustawowymi, której obwiniony nie powinien był ponieść (art.

99 ust. 2 ustawy)* - w terminie siedmiu dni od dnia jego

doręczenia do ..............................................

(stanowisko służbowe wyższego przełożonego

dyscyplinarnego)

za pośrednictwem orzekającego w sprawie. Termin ten jest

nieprzekraczalny i nie ulega przywróceniu.

(pieczęć)

...............................

(podpis wyższego

przełożonego dyscyplinarnego)

Otrzymują:

- żołnierz objęty postępowaniem (za zwrotnym poświadczeniem odbioru),

- Minister Obrony Narodowej / prokurator wojskowy / organ wojskowy / osoba*, na którego(ej) polecenie/wystąpienie/zawiadomienie* zostało wszczęte postępowanie w sprawie wzruszenia prawomocnego orzeczenia.

________

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024