Otrzymywanie wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 22 lipca 2002 r.
w sprawie otrzymywania wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa przypadki, w których funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu otrzymuje wyżywienie, oraz normy wyżywienia.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu,
2)
wyżywienie w naturze - przygotowanie i wydanie posiłków zgodnie z przysługującą normą wyżywienia,
3)
norma wyżywienia - ilość produktów żywnościowych przysługująca jednej osobie w ciągu doby,
4)
dodatkowa uzupełniająca norma wyżywienia - ilość produktów żywnościowych lub napojów przysługująca jednej osobie w ciągu doby jako uzupełnienie zasadniczej normy wyżywienia albo jako oddzielny posiłek lub porcja napoju,
5)
należność napojów - ilość płynów przysługujących jednej osobie w ciągu doby,
6)
okres zimowy - okres od 1 listopada do 31 marca,
7)
służba w systemie skoszarowanym - służba, o której mowa w przepisach w sprawie organizacji i sposobu pełnienia służby kandydackiej w Biurze Ochrony Rządu,
8)
funkcjonariusz będący na zaopatrzeniu - funkcjonariusza będącego na zaopatrzeniu logistycznym i finansowym Biura Ochrony Rządu.
§  3. 
Osobie powołanej do odbycia ćwiczeń lub jednodniowego szkolenia przysługuje:
1)
pełna norma wyżywienia, jeżeli czas ćwiczeń lub szkolenia wynosi ponad 12 godzin,
2)
75% normy wyżywienia, jeżeli czas ten wynosi od 8 do 12 godzin,
3)
35% normy wyżywienia, jeżeli czas ten jest krótszy niż 8 godzin.
§  4. 
1. 
W komórkach organizacyjnych Biura Ochrony Rządu, w czasie żywienia organizowanego w obiektach we własnym zakresie, funkcjonariusze nadzorujący gospodarkę żywnościową mają prawo do korzystania z bezpłatnych posiłków wydawanych w godzinach pracy.
2. 
Do osób wymienionych w ust. 1 zalicza się:
1)
oficera wydziału żywnościowego,
2)
kierownika kuchni i stołówki,
3)
upoważnione osoby, kontrolujące stan sanitarnohigieniczny, pod warunkiem wykonywania regulaminowego obowiązku kontroli jakości posiłków.
§  5. 
Do bezpłatnego wyżywienia w naturze uprawniony jest także funkcjonariusz pełniący:
1)
całodobową służbę w charakterze dowódcy warty, jego zastępcy lub pomocnika,
2)
inną służbę całodobową, z wyjątkiem etatowej służby dyżurnej.
§  6. 
Funkcjonariusz zajmujący etatowe stanowisko szefa pododdziału gospodarczego lub osoba pełniąca takie obowiązki, która w ramach odpowiedzialności służbowej kontroluje zachowanie podległych funkcjonariuszy w służbie kandydackiej w czasie spożywania posiłków, jest uprawniony do bezpłatnego obiadu przysługującego podwładnym.
§  7. 
1. 
Ustala się następujące normy wyżywienia:
1)
podstawową - "P",
2)
dodatkową uzupełniającą - "DU",
3)
napojów - "N".
2. 
Wymiar rzeczowy podstawowych grup produktów żywnościowych dla norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Wartość składników rzeczowych norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, stanowi podstawę do ustalenia wartości pieniężnych tych norm.
4.  1
 Do pobierania próbek żywności w stołówce wydziela się codziennie, na każdy obiekt przygotowujący posiłki w ramach stosowanych norm wyżywienia, produkty spożywcze o wartości pieniężnej normy, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
§  8. 
1. 
Norma wyżywienia podstawowa "P" przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszowi:
1)
w dniach pełnienia służby w systemie skoszarowanym oraz w dniach składania egzaminów do szkół resortowych poza miejscem zamieszkania,
2)
w służbie kandydackiej,
3)
pobierającemu naukę lub odbywającemu studia w szkole resortowej, jednostce naukowo-badawczej lub na kursie - w czasie pobytu w szkole, jednostce naukowo-badawczej lub na kursie poza miejscem stałego zamieszkania, a w miejscu zamieszkania wtedy, gdy na czas szkolenia jest skoszarowany,
4)
uczestniczącemu w całodobowych szkoleniach i naradach organizowanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
5)
biorącemu udział w zadaniach ochronnych trwających ponad 8 godzin, odbywających się poza miejscem stałego pełnienia służby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, oraz w rekonesansach i grupach przygotowawczych,
6)
w czasie przebywania na obozach kondycyjnych, zgrupowaniach szkoleniowych - w wymiarze 200% normy,
7)
w czasie udziału w zawodach sportowych, spartakiadach,
8)
skierowanemu do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby,
9)
w służbie stałej i przygotowawczej biorącemu udział:
a)
w ćwiczeniach odbywających się poza siedzibą Biura Ochrony Rządu, trwających ponad 8 godzin,
b)
w ćwiczeniach na terenie lub obiektach Biura Ochrony Rządu trwających ponad 14 godzin,
c)
w doraźnie organizowanych stanowiskach kierowania i wysuniętych stanowiskach kierowania Biura Ochrony Rządu,
d)
w ćwiczeniach oraz uczestniczącemu w szkoleniu funkcjonariuszy służby kandydackiej trwającym ponad 10 godzin, a mniej niż 14 godzin

- w wymiarze 50% podstawowej normy wyżywienia "P",

10) 2
 (uchylony).
2. 
Podstawowa norma wyżywienia "P" przysługuje w formie suchego prowiantu - w wymiarze 200% normy - funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej i przygotowawczej:
1)
w czasie podróży służbowych odbywanych pojedynczo lub w małych grupach, w czasie konwoju oraz w innych okolicznościach, gdy przygotowanie gotowanego posiłku jest niemożliwe,
2)
pełniącemu służbę w małych grupach i wykonującemu prace, podczas których zorganizowanie wyżywienia w postaci gotowanych posiłków nie jest możliwe.
§  9. 
W przypadku braku możliwości zapewnienia wyżywienia w naturze w instytucjach podległych i podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, dopuszcza się wyżywienie funkcjonariuszy w placówkach gastronomicznych według normy podstawowej "P" - w wymiarze do 400% tej normy.
§  10. 
1. 
W komórkach organizacyjnych Biura Ochrony Rządu prowadzących żywienie w naturze można organizować uroczyste posiłki w dniach:
1)
świąt państwowych i kościelnych ustawowo wolnych od pracy oraz 24 i 31 grudnia,
2)
święta Biura Ochrony Rządu oraz uroczystości z udziałem kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
3)
składania ślubowań i pożegnań funkcjonariuszy w służbie kandydackiej,
4)
w trakcie spotkań z funkcjonariuszami zagranicznych służb ochronnych, którzy przebywają w Polsce w czasie rekonesansów, przygotowania lub realizacji właściwych działań ochronnych.
2. 
Uroczyste posiłki organizuje się w ramach podstawowej normy wyżywienia "P".
3. 
W posiłkach, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział funkcjonariusze będący na zaopatrzeniu oraz zaproszeni goście. O udziale i liczbie osób uczestniczących w posiłku decyduje Szef Biura Ochrony Rządu, ogłaszając w rozkazie dziennym.
§  11.  3
 (uchylony).
§  12. 
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom biorącym udział w operacji ochronnej:
1)
w wymiarze powyżej 4 godzin - w wysokości 50%,
2)
w wymiarze powyżej 8 godzin - w wysokości 100%,
3)
w wymiarze powyżej 12 godzin - w wysokości 150%.
§  13. 
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" w wysokości 100% przysługuje bezpłatnie w naturze jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia "P":
1)
funkcjonariuszowi biorącemu udział w zawodach sportowych i spartakiadach,
2)
funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej w dniu 24 grudnia i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych, niezależnie od uprawnień do normy wyżywienia uzupełniającej "DU" lub jej części z innego tytułu.
§  14. 
1. 
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" w wysokości 50% przysługuje bezpłatnie w naturze jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia "P" funkcjonariuszowi:
1)
biorącemu udział w zajęciach w ośrodku tresury psów służbowych - w dniach zajęć terenowych wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego związanego ze szkoleniem psów,
2)
wymienionemu w § 8 ust. 1 pkt 4, 5, 8,
3)
wchodzącemu w skład załogi ochronnej oraz pełniącemu służbę wartowniczą i patrolową,
4)
biorącemu udział w trwających ponad dobę ćwiczeniach poza miejscem zamieszkania,
5)
w służbie kandydackiej mającemu nietypowy wzrost i wagę - na wniosek lekarza,
6)
w służbie kandydackiej w dniach świąt państwowych, świąt kościelnych ustawowo wolnych od pracy, ślubowań i pożegnań funkcjonariuszy odchodzących do rezerwy oraz dniu 31 grudnia, niezależnie od uprawnień do norm żywienia dodatkowej uzupełniającej "DU" lub jej części z innego tytułu,
7)
biorącemu udział w akcjach zwalczania i zapobiegania klęskom żywiołowym,
8)
w postaci posiłku profilaktycznego, wykonującemu zadania w okresie zimowym na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie, z wyjątkiem tego, który korzysta w tym czasie z bezpłatnego wyżywienia w naturze w wyższym wymiarze.
2. 
Normy, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7, nie przysługują funkcjonariuszowi w czasie urlopów, całodobowych przepustek, podróży służbowych oraz przebywającemu na leczeniu.
§  15. 
1. 
Norma wyżywienia napojów "N" przysługuje funkcjonariuszowi wykonującemu czynności służbowe:
1)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami techniczno-technologicznymi i lokalowymi oraz atmosferycznymi przekracza 28°C,
2)
na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
3)
związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym.
2. 
Norma, o której mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie w naturze i tylko w dniach wykonywania czynności służbowych.
§  16. 
Funkcjonariusz, któremu według niniejszych przepisów przysługuje bezpłatne wyżywienie jednocześnie z kilku różnych tytułów, otrzymuje tylko jedną, najkorzystniejszą dla siebie podstawową normę wyżywienia, wraz z normami dodatkowymi przysługującymi do tej normy podstawowej.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYMIAR RZECZOWY PODSTAWOWYCH GRUP PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH DLA NORM WYŻYWIENIA P, DU i N

Lp. Nazwa grupy produktów żywnościowych Normy wyżywienia dzienne,

w gramach na osobę

P DU N
1 Strączkowe 27 - -
2 Zbożowe 73 - -
3 Pieczywo 670 100 -
4 Mięso i przetwory przeliczone na mięso 292 85 -
5 Tłuszcze zwierzęce w przeliczeniu na smalec 19 - -
6 Tłuszcze roślinne w przeliczeniu na olej 10 - -
7 Mleko i przetwory przeliczone na mleko 790 400 -
8 Masło i śmietana przeliczone na masło 46 20 -
9 Jaja (g/szt.) 25/0,5 25/0,5 -
10 Ryby i przetwory w przeliczeniu na tusze ryb morskich 58 - -
11 Ziemniaki 700 - -
12 Warzywa i owoce bogate w witaminę C 132 100 -
13 Warzywa i owoce bogate w karoten 160 100 -
14 Inne warzywa i owoce 365 400 -
15 Cukry i słodycze przeliczone na cukier 73 20 20*
16 Woda mineralna - - 1,5 l
17 Herbata lub kawa - - 5*
* W przypadku wydawania należności w postaci gorącego napoju.
1 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.224.1807) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.
2 § 8 ust. 1 pkt 10 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 2009 r. (Dz.U.09.62.514) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 maja 2009 r.
3 § 11 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.224.1807) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024