united kingdom
ukraine

Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2001 r.
w sprawie określenia rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, zalicza się przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "przyrządami".
2.
Upoważnieni przedsiębiorcy, wykonujący naprawy lub instalacje przyrządów, zwani dalej "przedsiębiorcami", są obowiązani spełniać w zakresie posiadanego wyposażenia i kwalifikacji wymagania określone w rozporządzeniu.
§  2.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany:
1)
posiadać wyposażenie zapewniające prawidłowe i kompletne wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów oraz prowadzić jego ewidencję,
2)
posiadać udokumentowane procedury obsługi wyposażenia,
3)
zapewnić oznakowanie wyposażenia, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego jednoznaczną identyfikację,
4)
zapewnić wzorcowanie przyrządów pomiarowych stosowanych do napraw lub instalacji przyrządów, zgodnie z ustalonym harmonogramem i według ustalonych procedur wzorcowania,
5)
zapewnić wyposażenie pomieszczenia, w którym są wykonywane naprawy lub instalacje, w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, zapewniające prawidłowe wykonywanie tych czynności,
6)
dysponować miejscami parkingowymi co najmniej dla dwóch pojazdów samochodowych, w których ma być naprawiany lub instalowany przyrząd.
2.
Jeżeli naprawy lub instalacje przyrządów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego także inną działalność, to jest on obowiązany zapewnić, aby pomieszczenia przeznaczone do napraw lub instalacji były wydzielone i oznakowane.
§  3.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać własną cechę służącą do jego identyfikacji, zarejestrowaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, przeznaczoną do umieszczania na zakładanych przez siebie zabezpieczeniach.
§  4.
Wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów należy dokumentować w rejestrze w formie pisemnej lub elektronicznej, z uwzględnieniem danych identyfikujących co najmniej typy i numery naprawianych lub instalowanych przyrządów oraz daty wykonania tych czynności. Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać rejestr przez okres co najmniej 3 lat.
§  5.
1.
Osoby wykonujące w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności naprawy lub instalacje przyrządów pomiarowych powinny posiadać wiedzę w zakresie budowy i funkcjonowania oraz napraw lub instalacji zatwierdzonych typów przyrządów, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami wystawionymi przez producentów, ich przedstawicieli lub inne podmioty posiadające uprawnienia w tym zakresie.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane co najmniej raz na 3 lata uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Ukończenie szkolenia należy potwierdzić dokumentem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje przyrządów.
§  6.
Spełnienie wymagań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6 oraz w ust. 2, przez przedsiębiorcę wykonującego naprawy lub instalacje przyrządów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 2002 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.127.1392

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.
Data aktu: 02/10/2001
Data ogłoszenia: 07/11/2001
Data wejścia w życie: 22/11/2001