Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 8 sierpnia 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.

Na podstawie art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127, z 1989 r. Nr 6, poz. 33 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 89, poz. 517) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 16 czerwca 1995 r. w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych (Dz. U. Nr 78, poz. 392) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w pkt 2 skreśla się wyrazy: "w ramach stowarzyszeń kultury fizycznej, w części dotyczącej osób uprawiających pięciobój nowoczesny";
2)
w § 3 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Stwierdzenie posiadania kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego i kaskadera filmowego-koordynatora nie może nastąpić w stosunku do osoby, której przyznano rentę inwalidzką, a po dniu 31 sierpnia 1997 r. - również w stosunku do osoby, której przyznano rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, bez względu na to, czy renta została następnie zawieszona.";

3)
w § 6:
a)
w ust. 1 w pkt 4 wyraz "dziesięciu" zastępuje się wyrazem "dwudziestu",
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do odbycia praktyki zawodowej może być dopuszczona osoba, która nie ukończyła 45 lat, przedstawiła orzeczenie lekarskie oraz ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także zdała przed komisją kwalifikacyjną wymienioną w § 9 egzamin praktyczny obejmujący następujące dziedziny:

1) walka na broń białą,

2) jazda konna,

3) skoki i upadki z wysokości,

4) pływanie,

5) sporty i sztuki walki.";

4)
w § 8 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

3. Osoba, która uzyskała decyzję stwierdzającą kwalifikacje do wykonywania zawodu filmowego, otrzymuje legitymację potwierdzającą jej uzyskanie.";

5)
w § 9:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Komisja kwalifikacyjna składa się z dziewięciu członków, których powołuje i odwołuje właściwy organ, przy czym sześciu członków powoływanych jest spośród osób wskazanych przez właściwe stowarzyszenia twórców, artystów wykonawców i producentów filmowych, a trzech członków - spośród osób wskazanych przez związek zawodowy reprezentatywny dla większości kaskaderów filmowych wykonujących ten zawód; przewodniczącego komisji powołuje i odwołuje właściwy organ spośród jej członków.",

b)
dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Komisja kwalifikacyjna rozpatruje wnioski o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych w składach pięcioosobowych, wyznaczanych przez przewodniczącego komisji.";

6)
w § 11 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Koszty postępowania kwalifikacyjnego, w tym koszty wynagrodzeń, o których mowa w § 12, ponosi wnioskodawca."

§  2.
1.
Osoby, które nie złożyły wniosku w terminie określonym w § 19 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, zwanego dalej "rozporządzeniem", a wykonywały zawodowo działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera w okresie:
1)
po dniu 31 grudnia 1991 r. przez 2 lata - mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia, bez odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia,
2)
po dniu 31 grudnia 1986 r. przez 5 lat i brały udział w realizacji co najmniej 30 filmów - mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego bez konieczności odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia oraz zdawania egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia,
3)
po dniu 31 grudnia 1975 r. przez 15 lat i brały udział w realizacji co najmniej 100 filmów - mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego-koordynatora.
2.
W uzasadnionych przypadkach osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą wystąpić do właściwego organu o zwolnienie od obowiązku posiadania średniego wykształcenia.
3.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nabyły prawo do świadczeń rentowych, jeśli z orzeczenia lekarskiego stanowiącego podstawę przyznania renty inwalidzkiej wynika brak zdolności do wykonywania zawodu kaskadera filmowego i kaskadera filmowego-koordynatora.
§  3.
Sprawy nie zakończone do dnia wejścia w życie rozporządzenia decyzją ostateczną podlegają rozpatrzeniu według dotychczasowych przepisów.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024