united kingdom
ukraine

Zakres, zasady i tryb sprawowania opieki medycznej nad osobami uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego oraz nad uczniami klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 sierpnia 1986 r.
w sprawie zakresu, zasad i trybu sprawowania opieki medycznej nad osobami uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego oraz nad uczniami klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Opieka medyczna nad osobami uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego oraz nad uczniami klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego obejmuje:
1)
nadzór nad stanem zdrowia i rozwojem fizycznym,
2)
ustalenie wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego wymiaru i zakresu zajęć wychowania fizycznego dla osób, których stan zdrowia nie zezwala na uczestniczenie w tych zajęciach w pełnym zakresie,
3)
uczestnictwo w wychowaniu zdrowotnym,
4)
orzecznictwo lekarskie,
5)
zapobieganie chorobom przeciążeniowym.
2.
Opieka medyczna nad uczniami klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego obejmuje ponadto:
1)
udział w komisji kwalifikującej uczniów,
2)
orzekanie o przydatności zdrowotnej do zajęć przewidzianych programem nauczania,
3)
wykonywanie prób czynnościowych, określonych przez Centralną Przychodnię Sportowo-Lekarską w zależności od wieku i uprawianej dyscypliny sportu,
4)
wykonywanie okresowych badań lekarskich uczniów:
a)
w wieku do 16 lat - co 3 miesiące,
b)
w wieku ponad 16 lat - co 6 miesięcy,
5)
zapewnienie opieki zdrowotnej w czasie ćwiczeń, zawodów i obozów sportowych,
6)
udział w planowaniu zajęć sportowych oraz naradach szkoleniowych,
7)
udział w posiedzeniach rady pedagogicznej szkoły,
8)
zapobieganie negatywnym skutkom obciążeń psychofizycznych związanych z uprawianiem sportu,
9)
nadzór nad higieną szkolenia sportowego, żywieniem i dożywianiem uczniów oraz podawaniem witamin i odżywek,
10)
coroczne opracowywanie raportu o stanie zdrowia uczniów.
§  2.
1.
Opiekę medyczną oraz świadczenia diagnostyczne i specjalistyczne, z zastrzeżeniem § 3, zapewniają:
1)
w przedszkolach i szkołach - właściwe terenowo zespoły opieki zdrowotnej,
2)
w szkołach wyższych - przychodnie studenckie.
2.
Nadzór specjalistyczny w zakresie opieki medycznej, o której mowa w ust. 1, sprawują:
1)
poradnie medycyny szkolnej lub poradnie sportowo-lekarskie,
2)
specjalistyczne zespoły opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem (wojewódzkie przychodnie matki i dziecka) lub wojewódzkie przychodnie sportowo-lekarskie.
§  3.
1.
Uczniom szkół mistrzostwa sportowego opiekę medyczną zapewniają właściwe terenowo poradnie sportowo-lekarskie lub wojewódzkie przychodnie sportowo-lekarskie, które sprawują jednocześnie nadzór specjalistyczny.
2.
Świadczenia diagnostyczne zapewnia właściwy terenowo zespół opieki zdrowotnej.
3.
Świadczenia specjalistyczne zapewnia wojewódzka przychodnia sportowo-lekarska lub inna placówka specjalistycznej opieki zdrowotnej wyznaczona przez głównego lekarza wojewódzkiego.
§  4.
Miejscem pracy lekarza i pielęgniarki, sprawujących opiekę medyczną nad uczniami szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego, jest szkoła.
§  5.
1.
Dokumentacja medyczna jest prowadzona według zasad obowiązujących w opiece zdrowotnej w szkołach.
2.
W szkołach, w których są prowadzone klasy sportowe, w szkołach sportowych i w szkołach mistrzostwa sportowego należy prowadzić kartę zdrowia sportowca upoważniającą do startu w zawodach.
§  6.
W zakresie nie uregulowanym w rozporządzeniu osoby uczestniczące w zajęciach wychowania fizycznego oraz uczniowie klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego objęci są opieką zdrowotną w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.33.169

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, zasady i tryb sprawowania opieki medycznej nad osobami uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego oraz nad uczniami klas sportowych, szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego.
Data aktu: 21/08/1986
Data ogłoszenia: 17/09/1986
Data wejścia w życie: 17/09/1986