united kingdom
ukraine

Szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1985 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. o utworzeniu Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (Dz. U. Nr 55, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do szczegółowego zakresu działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, zwanego dalej "Komitetem", należy:
1)
przygotowywanie we współdziałaniu z właściwymi organami i organizacjami oraz przedstawianie Radzie Ministrów podstawowych założeń polityki naukowo-technicznej,
2)
ustalanie głównych kierunków i zakresu badań naukowych, służących bezpośrednio gospodarce narodowej, oraz postępu naukowo-technicznego w powiązaniu z celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, określonymi w planach perspektywicznych, w narodowych planach społeczno-gospodarczych oraz w centralnych planach rocznych,
3)
inicjowanie i opiniowanie kierunków i zakresu badań podstawowych o istotnym znaczeniu dla postępu naukowo-technicznego,
4)
określanie zasad tworzenia i znoszenia centralnych programów badawczo-rozwojowych o podstawowym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju oraz opiniowanie kandydatów na wiodących koordynatorów realizacji tych programów,
5)
opiniowanie projektów najważniejszych zadań w zakresie rozwoju nauki i techniki, wyszczególnionych w narodowym planie społeczno-gospodarczym i centralnym planie rocznym, w szczególności:
a)
programów badawczo-rozwojowych o podstawowym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju,
b)
zamówień rządowych na realizację szczególnie ważnych zadań w zakresie rozwoju nauki i techniki,
6)
opiniowanie ważniejszych założeń inwestycyjnych związanych z rozwojem nauki i postępem naukowo-technicznym oraz współdziałanie w programowaniu inwestycji związanych bezpośrednio z wykorzystaniem osiągnięć nauki i techniki,
7)
dokonywanie ocen i wyznaczanie kierunków rozwoju bazy materialnej zaplecza badawczo-rozwojowego,
8)
inicjowanie i opiniowanie zasad finansowania rozwoju nauki i postępu naukowo-technicznego, a w szczególności prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń,
9)
inicjowanie opracowywania i opiniowanie stosowania instrumentów systemowych, w szczególności: ekonomiczno-finansowych, planistycznych i organizacyjnych, zmierzających do optymalizacji wyboru i podnoszenia efektywności prac badawczo-rozwojowych oraz do ułatwiania wdrażania i upowszechniania wyników tych prac w praktyce społeczno-gospodarczej,
10)
koordynowanie, kontrolowanie, przeprowadzanie analiz i dokonywanie ocen realizacji polityki naukowo-technicznej państwa, a w szczególności najważniejszych badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażania i upowszechniania w gospodarce narodowej wyników badań o istotnym znaczeniu społeczno-gospodarczym,
11)
analizowanie ogólnospołecznej efektywności badań i postępu naukowo-technicznego,
12)
inspirowanie, koordynowanie i ocena współpracy naukowo-technicznej z zagranicą, w tym polityki licencyjnej i postlicencyjnej, eksportu osiągnięć naukowo-technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, oraz przedstawianie Radzie Ministrów projektów programów nabywania licencji,
13)
inspirowanie kierunków kształcenia i doskonalenia wysoko kwalifikowanych kadr oraz dokonywanie ocen ich wykorzystania w gospodarce narodowej,
14)
inicjowanie i opiniowanie ważniejszych działań w zakresie wynalazczości, racjonalizacji i wzornictwa przemysłowego, w tym zwłaszcza w zakresie polityki patentowej,
15)
inicjowanie i opiniowanie ważniejszych działań w zakresie normalizacji, metrologii i podnoszenia jakości produkcji, stymulujących postęp naukowo-techniczny w gospodarce narodowej,
16)
inspirowanie rozwoju i ustalanie zasad organizowania informacji w zakresie nauki, techniki oraz postępu naukowo-technicznego,
17)
inicjowanie opracowywania ekspertyz, ocen i wniosków dotyczących stanu nauki, techniki oraz postępu naukowo-technicznego na tle osiągnięć światowych,
18)
inspirowanie rozwoju informatyki,
19)
oddziaływanie na rozwój postaw proinnowacyjnych i kultury technicznej w społeczeństwie, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, oraz inicjowanie działań, w celu ich krzewienia i popierania.
§  2.
1.
Komitet, realizując zadania określone w § 1, na posiedzeniach plenarnych rozpatruje i opiniuje sprawy określone w art. 8 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. o utworzeniu Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (Dz. U. Nr 55, poz. 280), zwanej dalej "ustawą".
2.
Do udziału w pracach Komitetu Przewodniczący może zapraszać także osoby nie będące członkami Komitetu. Przewodniczący Komitetu na podstawie uchwały Prezydium Komitetu występuje z wnioskami o powołanie i odwołanie członka Komitetu.
3.
Komitet lub jego Prezydium mogą powoływać organy doradcze, międzyresortowe komisje i zespoły do opracowywania lub opiniowania spraw należących do zakresu działania Komitetu.
4. 1
(skreślony).
§  3.
Bieżącą obsługę Komitetu, jego Prezydium i Przewodniczącego wykonuje Sekretariat Komitetu będący komórką organizacyjną Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
§  4.
Prezydium Komitetu dysponuje rezerwami wszystkich rodzajów środków na rozszerzenie zakresu rzeczowego prac przewidzianego w planie, na przyspieszenie ich wykonania lub podejmowanie prac nie przewidzianych w planie.
§  5.
1.
Komitet, podejmując działania określone w § 1, uwzględnia zadania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa.
2.
W zakresie działalności naukowo-badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej dotyczącej obronności kraju Komitet współpracuje z Komitetem Przemysłu Obronnego Rady Ministrów oraz z Ministrem Obrony Narodowej, a w zakresie działalności dotyczącej bezpieczeństwa państwa - z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  6.
1.
Komitet działa zgodnie z przyjętym regulaminem.
2.
Komitet powołuje ze swego składu zespoły problemowe w celu rozpatrywania określonych rodzajów spraw lub problemów i przygotowywania opinii Komitetu.
§  7.
1.
Prezydium Komitetu na posiedzeniach rozpatruje i decyduje w sprawach określonych w art. 7 ustawy.
2.
Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Przewodniczący Komitetu zwołuje i kieruje posiedzeniami Komitetu i jego Prezydium oraz wykonuje zadania określone w art. 5 i 6 ustawy.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 4 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 października 1989 r. (Dz.U.89.56.331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 1989 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.21.92

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres i tryb działania Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, jego Prezydium oraz Przewodniczącego Komitetu.
Data aktu: 25/03/1985
Data ogłoszenia: 09/05/1985
Data wejścia w życie: 09/05/1985