united kingdom
ukraine

Szczegółowe zasady udzielania zezwoleń, rejestracji i kontroli przedsiębiorstw oraz zakładów i urządzeń poligraficznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1984 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania zezwoleń, rejestracji i kontroli przedsiębiorstw oraz zakładów i urządzeń poligraficznych.

Na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez działalność poligraficzną oraz usługową w zakresie poligrafii, o której mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24), należy rozumieć wykonywanie form drukowych i prac w każdej technice drukarskiej i powielaczowej, które w końcowej postaci mogą być przeznaczone do rozpowszechniania lub są wykonywane jako usługi, a w szczególności:
1)
skład i druk książek, czasopism i dzienników,
2)
skład i druk akcydensów, jak: druki reklamowe, prospekty, foldery, różnego rodzaju druki i formularze, zawiadomienia, zaproszenia, wizytówki,
3)
każdy nadruk na opakowaniach wykonywanych z różnych materiałów, niezależnie od techniki druku.
2.
Wykaz maszyn i urządzeń poligraficznych, przy których użyciu prowadzona będzie działalność poligraficzna oraz usługowa w zakresie poligrafii, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Na prowadzenie działalności poligraficznej i usługowej w zakresie poligrafii przez każdą osobę prawną, fizyczną lub inną jednostkę organizacyjną, choćby nie posiadała osobowości prawnej, wymagane jest zezwolenie.
2.
Zezwolenie na działalność, o której mowa w ust. 1, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
1.
Zezwolenia udziela się na wniosek osoby prawnej, fizycznej lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 1.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1)
nazwę i adres podmiotu ubiegającego się o zezwolenie,
2)
miejsce prowadzenia działalności poligraficznej (miejscowość, nazwę ulicy i oznaczenie lokalu),
3)
tytuł prawny do zajmowania danego lokalu,
4)
określenie rodzaju planowanej produkcji oraz techniki drukarskiej,
5)
uzasadnienie potrzeby uruchomienia zakładu poligraficznego, potwierdzone przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego albo zarząd centralnego związku spółdzielczego lub zarząd organizacji społecznej – odpowiednio w zależności od podporządkowania działalności poligraficznej,
6)
dane techniczne maszyn i urządzeń (numer fabryczny, producent, format), łącznie z planem ich rozmieszczenia we wskazanym lokalu,
7)
dowód przydziału (źródło nabycia) maszyn i urządzeń,
8)
liczbę osób zatrudnionych,
9)
kwalifikacje zawodowe kierownika produkcji oraz jego dane personalne,
10)
w odniesieniu do osób fizycznych dowód posiadania kwalifikacji zawodowych do wykonywania rzemiosła (pracy) w zawodzie drukarza-poligrafa,
11)
opinię właściwego inspektora pracy w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w lokalu przeznaczonym na prowadzenie działalności poligraficznej,
12)
opinię właściwej rejonowej komendy straży pożarnych.
3.
Osoby i jednostki spełniające warunki wymienione w ust. 2 nie mogą swoją działalnością wykraczać poza zakres przyznanych uprawnień, a w szczególności nie mogą upoważnić innych zakładów poligraficznych do wykonywania w ich imieniu działalności poligraficznej.
§  4.
1.
Zezwolenie powinno zawierać:
1)
nazwę i adres podmiotu ubiegającego się o zezwolenie,
2)
adres zakładu lub lokalu, w którym działalność ma być prowadzona,
3)
opis produkcji, która ma być wykonywana,
4)
określenie techniki drukowania oraz dane techniczne maszyn i urządzeń (numer fabryczny, producent, format),
5)
termin ważności zezwolenia,
6)
inne dodatkowe warunki prowadzenia działalności poligraficznej.
2.
Zezwolenie jest wydawane na czas określony lub nieokreślony.
3.
Kopię zezwolenia Minister Kultury i Sztuki przekazuje właściwemu wojewodzie (prezydentowi miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) oraz Głównemu Urzędowi Kontroli Publikacji i Widowisk.
4.
Zmiana miejsca prowadzenia działalności lub uruchomienie dodatkowego punktu produkcji poligraficznej, rozszerzenie zakresu działalności oraz zwiększenie lub zmniejszenie liczby maszyn i urządzeń, jak również ich wymiana wymaga dodatkowej zgody organu wydającego zezwolenie.
§  5.
Wydania zezwolenia można odmówić, jeżeli:
1)
zakład nie odpowiada warunkom technicznym, sanitarnym, bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisom przeciwpożarowym, określonym odrębnie,
2)
w okresie ostatnich trzech lat cofnięto wnioskodawcy zezwolenie,
3)
wnioskodawca nie wykaże się możliwościami uzyskania zaopatrzenia materiałowo-technicznego, niezbędnego do prowadzenia działalności,
4)
prowadzenie działalności byłoby sprzeczne z przepisami ustawy – Prawo prasowe lub innych ustaw.
§  6.
1.
Zezwolenie może być cofnięte w razie:
1)
naruszenia przepisów ustawy – Prawo prasowe lub innych ustaw,
2)
naruszenia warunku określonego w zezwoleniu albo w razie nierozpoczęcia działalności bez ważnych powodów w okresie 1 roku od dnia wydania zezwolenia.
2.
Decyzja o cofnięciu zezwolenia może być podjęta po uprzednim udzieleniu pisemnego ostrzeżenia.
§  7.
Za wydanie zezwolenia jest pobierana opłata skarbowa na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  8.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne, podporządkowane naczelnym lub centralnym organom państwowym, spółdzielnie pracy, Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch", organizacje polityczne, związki zawodowe, organizacje samorządowe i inne organizacje społeczne oraz kościół i inne związki wyznaniowe, prowadzące działalność poligraficzną wyłącznie na potrzeby własne z użyciem urządzeń wymienionych pod poz. 9–14 załącznika do rozporządzenia, są zwolnione z obowiązku uzyskiwania zezwolenia.
2.
Urządzenia wymienione w ust. 1 podlegają rejestracji w trybie art. 30 ust. 2 lub 3 ustawy – Prawo prasowe.
§  9.
Rejestracji, o której mowa w § 8 ust. 2, dokonują:
1)
naczelne lub centralne organy państwowe – w odniesieniu do własnych urządzeń oraz urządzeń będących w dyspozycji podporządkowanych jednostek organizacyjnych,
2)
Centralny Związek Spółdzielczości Pracy oraz Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch" – w odniesieniu do własnych urządzeń oraz urządzeń pozostających w dyspozycji zrzeszonych lub podporządkowanych jednostek organizacyjnych,
3)
terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego – w odniesieniu do urządzeń własnych, urządzeń pozostających w posiadaniu użytkowników nie wymienionych w pkt 1 i 2 oraz zakładów wytwarzających pieczątki, mających siedzibę na terenie danego województwa.
§  10.
Obowiązek zgłoszenia do rejestracji urządzeń wymienionych pod poz. 9–14 załącznika do rozporządzenia oraz zakładów wytwarzających pieczątki należy do kierowników jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność poligraficzną w trybie § 8, lub do kierowników zakładów wytwarzających pieczątki oraz osób fizycznych, w których posiadaniu znajdują się te urządzenia.
§  11.
Zgłoszenia do rejestracji urządzeń należy dokonać w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.
§  12.
1.
Zgłaszający do rejestracji urządzenia lub zakład wytwarzający pieczątki składa wniosek do właściwego organu wymienionego w § 9.
2.
Wniosek o rejestrację powinien zawierać:
1)
nazwę i adres zakładu lub innej jednostki organizacyjnej oraz dane personalne w odniesieniu do osoby fizycznej,
2)
określenie rodzaju wykonywanych prac oraz techniki drukarskiej,
3)
uzasadnienie potrzeby prowadzenia działalności na urządzeniach poligraficznych oraz prowadzenia zakładu wytwarzającego pieczątki,
4)
techniczny opis urządzeń (numer fabryczny, producent, format),
5)
dowód przydziału (źródło i datę nabycia) urządzeń,
6)
dane personalne osoby odpowiedzialnej za wykonywanie prac na urządzeniach poligraficznych i należyte zabezpieczenie tych urządzeń.
§  13.
1.
Organ rejestrujący wydaje wnioskodawcy dokument rejestracyjny, upoważniający do wykonywania prac na zarejestrowanych urządzeniach i do zakupu materiałów poligraficznych lub do prowadzenia zakładu wytwarzającego pieczątki.
2.
Kopię dokumentu rejestracyjnego organ rejestrujący przekazuje właściwemu wojewodzie (prezydentowi miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
§  14.
Dokument rejestracyjny powinien zawierać:
1)
nazwę i adres podmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
określenie rodzaju wykonywanych prac oraz techniki drukarskiej,
3)
dane techniczne urządzeń poligraficznych,
4)
dane personalne osoby odpowiedzialnej za wykonywanie prac na urządzeniach poligraficznych i należyte ich zabezpieczenie.
§  15.
Zmiany odnoszące się do danych zawartych w dokumencie rejestracyjnym podlegają zgłoszeniu organowi rejestrującemu w terminie 14 dni od powstania okoliczności powodującej zmianę.
§  16.
Minister Kultury i Sztuki w zakresie wydanych zezwoleń lub organ, który zarejestrował urządzenia poligraficzne wymienione pod poz. 9–14 załącznika do rozporządzenia i zakład wytwarzający pieczątki, jest obowiązany do sprawowania kontroli prowadzonej działalności poligraficznej.
§  17.
Organ rejestrujący może cofnąć rejestrację, jeżeli na zarejestrowanych urządzeniach były wykonywane druki z naruszeniem przepisów ustawy – Prawo prasowe lub innych ustaw.
§  18.
Kierownicy zakładów poligraficznych i zakładów wytwarzających pieczątki oraz osoby fizyczne prowadzące działalność poligraficzną są obowiązani prowadzić książki zamówień wykonywanych prac poligraficznych i pieczątek, do których wpisują w szczególności następujące dane:
1)
numer i datę zamówienia (zlecenia),
2)
imię, nazwisko lub nazwę zamawiającego i jego adres,
3)
tytuł i rodzaj wykonywanej pracy (w stosunku do pieczątek bliższe określenie),
4)
objętość, nakład i format lub liczbę pieczątek,
5)
datę udzielenia zgody na wykonywanie i rozpowszechnianie,
6)
datę ukończenia druku i wydania nakładu,
7)
nazwisko i imię osoby upoważnionej do odbioru pieczątki oraz zamieszczają odbitkę wykonanej pieczątki.
§  19.
1.
Zamówienie na wykonanie druku lub pieczątki składa się u przyjmującego zamówienie, łącznie z tekstem. Na tekście podlegającym kontroli wstępnej powinna być adnotacja organów kontroli publikacji i widowisk, stwierdzająca udzielenie zgody na wykonanie druku lub pieczątki.
2.
Zamówienie określające rodzaj druku lub pieczątki, nakład, format, objętość i inne dane według potrzeb zakładu wpisuje się do książki zamówień w dniu przyjęcia do wykonania.
§  20.
1.
Zakład poligraficzny lub inny wykonawca jest obowiązany przechowywać:
1)
pisemne zamówienie albo zlecenie na wykonanie pracy,
2)
zezwolenie na druk książek, dzienników lub czasopism,
3)
wzór pracy (egzemplarz tekstu) z udzieloną zgodą organów kontroli publikacji i widowisk,
4)
egzemplarz, na którym wydawca pokwitował odbiór pracy.
2.
Wykonawca nie ma obowiązku przechowywania odbitek w razie wykonywania nakładu do 50 egzemplarzy.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, przechowuje się w zakładzie przez 2 lata, a książkę zamówień przez 10 lat.
4.
Za właściwe przechowywanie dokumentów odpowiada kierownik zakładu (osoba fizyczna).
§  21.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych określą szczegółowe zasady i tryb udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności poligraficznej przez podległe im jednostki organizacyjne oraz zasady ich rejestracji i kontroli.
§  22.
Do oświadczenia o gotowości dalszego prowadzenia działalności poligraficznej i usługowej, o którym mowa w art. 59 ust. 3 ustawy – Prawo prasowe, powinna być dołączona fotokopia posiadanego zezwolenia lub inny dokument uprawniający do prowadzenia działalności.
§  23.
Urządzenia poligraficzne wymienione pod poz. 9–14 załącznika do rozporządzenia i zakłady wytwarzające pieczątki, zarejestrowane na podstawie przepisów dotychczasowych, podlegają ponownej rejestracji do końca 1984 r. na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  24.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 maja 1949 r. w sprawie koncesjonowania przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego i drukarń (Dz. U. Nr 34, poz. 245),
2)
uchwała nr 294 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1965 r. w sprawie organizacji usług małej poligrafii (Monitor Polski z 1966 r. Nr 1, poz. 1),
3)
rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 lipca 1983 r. w sprawie zakresu i zasad wykonywania w rzemiośle małej poligrafii dla celów handlowych i reklamowych (Dz. U. Nr 45, poz. 209).
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MASZYN I URZĄDZEŃ POLIGRAFICZNYCH

1. Maszyny i urządzenia do składu pojedynczych znaków i tekstów

2. Matryce do wykonywania znaków drukarskich

3. Aparaty fotoreprodukcyjne

4. Maszyny i urządzenia do kopiowania i trawienia wszelkiego rodzaju klisz i form do druku

5. Prasy do wykonywania form drukowych z metalu i tworzyw sztucznych

6. Maszyny do druku arkuszowego i zwojowego wszelkich formatów dla wszystkich technik drukowania

7. Prasy korektorskie do próbnych odbitek dla wszelkich formatów i wszystkich technik drukowania

8. Maszyny do wykonywania etykiet, akcydensów i opakowań

9. Powielacze białkowe

10. Powielacze spirytusowe

11. Kserografy

12. Kopiarki, termokopiarki

13. Światłokopiarki

14. Ręczne urządzenia do sitodruku

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.40.213

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady udzielania zezwoleń, rejestracji i kontroli przedsiębiorstw oraz zakładów i urządzeń poligraficznych.
Data aktu: 20/08/1984
Data ogłoszenia: 30/08/1984
Data wejścia w życie: 30/08/1984