Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1983 r.
w sprawie wyodrębniania własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych może być ustanowiona odrębna własność poszczególnych samodzielnych lokali mieszkalnych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do domów:
1)
położonych na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na realizację zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego lub na cele inne niż mieszkalne,
2)
nie pozostających w zarządzie właścicieli lub lokalnych zrzeszeń właścicieli i zarządców domów.
3.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego może nastąpić, jeżeli:
1)
jest to lokal samodzielny,
2)
jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 110 m2, a w razie wykorzystywania części lokalu na wykonywanie pracy zawodowej przez właściciela - 140 m2, albo też gdy lokal w domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) ma większą powierzchnię użytkową, lecz obejmuje nie więcej niż 5 izb.
4.
Ograniczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nie stosuje się do lokali w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków przebudowa lokalu nie jest dopuszczalna z powodu zabytkowego charakteru budynku.
5.
Lokal użytkowy może stanowić część składową lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli znajduje się w tym samym domu i jest przeznaczony do wykonywania zawodu przez właściciela. W takim wypadku lokalu użytkowego nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu powierzchni użytkowej oraz liczby izb w lokalu mieszkalnym.
§  2.
1.
W domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych może nastąpić tylko na rzecz najemców zajmujących te lokale, właściciela domu oraz pełnoletnich dzieci i rodziców właściciela.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz najemcy części lokalu wymaga zgody pozostałych najemców tego lokalu.
3.
W domu wybudowanym po dniu 1 stycznia 1983 r. przez zespoły osób fizycznych zorganizowane na podstawie umowy cywilnoprawnej, zarejestrowanej w terenowym organie administracji państwowej, następuje wyodrębnienie własności wszystkich lokali na rzecz tych osób.
§  3.
1.
Do zawarcia umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu jest niezbędne zaświadczenie terenowego organu administracji państwowej stwierdzające że lokal odpowiada warunkom, o których mowa w § 1 ust. 3.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz osoby nie będącej współwłaścicielem danej nieruchomości wymaga jednoczesnego przeniesienia na tę osobę własności lokalu i udziału we współwłasności części domu i urządzeń, które nie służą do jej wyłącznego użytku, i odpowiedniej części gruntu, na którym znajduje się dom, oraz gruntu związanego z korzystaniem z tego domu.
3.
Udział właściciela lokalu we współwłasności, o której mowa w ust. 2, stanowi część ułamkową odpowiadającą stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej domu.
§  4.
Strony mogą określić w umowie wzajemne obowiązki wynikające ze współwłasności nieruchomości oraz odrębnej własności lokalu. W razie braku umowy stosuje się przepisy § 5-7.
§  5.
1.
Do obowiązków zarządcy domu należy utrzymywanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do ogólnego użytku i otoczenia domu oraz dokonywanie w miarę potrzeby remontów bieżących i kapitalnych.
2.
Zarządca domu dokonuje w lokalach stanowiących odrębne nieruchomości: napraw i wymiany:
a)
instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,
b)
przewodów (rur) instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z zaworami przelotowymi na rurociągach,
c)
przewodów gazowych doprowadzających gaz do odbiorników wraz z armaturą na tych przewodach,
d)
przewodów instalacji elektrycznej, z wyłączeniem gniazd wtyczkowych i przełączników,

usuwania uszkodzeń powstałych na skutek niewykonania napraw należących do obowiązków zarządcy, wymiany zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg i posadzek, jeżeli jest ona dokonywana również w innych lokalach w ramach remontu kapitalnego domu.

§  6.
1.
Właściciele lokali ponoszą:
a)
opłaty za ogrzewanie lokalu, dostarczanie ciepłej wody, za korzystanie z dźwigów i ze zbiorczej anteny,
b)
koszty odnawiania lokalu, napraw ścian, podłóg, sufitów, stolarki okiennej i drzwiowej, dokonania ulepszeń lokalu ponad istniejący standard oraz napraw i wymiany elementów wyposażenia lokalu, z wyjątkiem elementów, których naprawa lub wymiana należy do obowiązków zarządcy domu.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są wnoszone do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  7.
1.
Właściciele lokali uczestniczą w kosztach eksploatacji oraz remontów bieżących i kapitalnych budynku, a w szczególności w kosztach robót, o których mowa w § 5, w wysokości odpowiadającej ich udziałom we współwłasności domu.
2.
Rozliczenie kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły, na podstawie rachunków przedstawionych przez zarządcę domu. Właściciele lokali mogą wnosić zaliczkowo na pokrycie tych kosztów opłaty w wysokości i w terminach ustalonych w umowie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024